Matki wojny: Pokaz przejmującego dokumentu

W Wielki Czwartek, 14 kwietnia, Stacja TVP Kobieta zorganizowała w otwockim Teatrze Miejskim im. S. Jaracza prapremierowy pokaz dokumentu „Matki wojny” poświęconego uchodźczyniom z Ukrainy. Wybór miejsca nie był przypadkowy bohaterki filmu mieszkają w Otwocku. Stąd pochodzi także jego reżyser i scenarzysta Piotr Poraj Poleski

Przemek Skoczek

Wraz z twórcami dokumentu widzowie odwiedzają ośrodek recepcyjny „Przystanek dobrej nadziei” na terenie Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku. Stał się on tymczasowym domem dla około 100 kobiet i dzieci. Kilka z nich zgodziło się na opowiedzenie przed kamerą o swoich dramatycznych przeżyciach związanych z ucieczką z ogarniętej wojną Ukrainy. Szczere opowieści matek, babć i ich dzieci, przeplatane obrazami z bombardowanych miast i przejść granicznych, są niezwykle wzruszające i przejmujące. Mocno brzmi także głos otwockiej wolontariuszki Doroty Czarnowskiej. „Matek wojny” nie sposób oglądać bez łez w oczach

       Film otwiera pięcioodcinkową serię dokumentalną poświęconą losom kobiet w cieniu wojny. Patrzymy na ludzkie nieszczęście oczami matek zmuszonych do dramatycznych wyborów. Narratorką i przewodniczką po ich świecie jest Marta Manowska, popularna dziennikarka i prezenterka telewizyjna znana z programów „Rolnik szuka żony”, „The Voice Senior” i „Sanatorium miłości”. Była ona obecna na pokazie w otwockim teatrze i nie ukrywała wzruszenia. – Losy naszych bohaterek są dramatyczne i spotkanie z nimi było ogromnym przeżyciem. Wierzę jednak głęboko, że ich historia będzie miała szczęśliwe zakończenie i powrócą one do swoich domów, do swojej ojczyzny – mówiła ze sceny Marta Manowska.

   

    – Niektóre filmy dają radość i przyjemność z oglądania, inne nie. Ten ze względu na swoją tematykę nas nie cieszy, ale musiał powstać, by dać świadectwo. Żeby prawda o tym, co dzieje się teraz, przetrwała – podkreślał reżyser i autor scenariusza Piotr Poraj Poleski. Współautorka „Matek wojny” Anna Szałańska dodała, że realizacja dokumentu była dla całej ekipy ogromnym przeżyciem. – Niejednokrotnie musieliśmy przerywać zdjęcia, by ochłonąć, bo wzruszenie odbierało nam siłę do pracy – wspominała.

Emisja pierwszego odcinka nowej serii dokumentalnej odbędzie się w Wielki Piątek, 15 kwietnia o godz. 19 na antenie TVP Kobieta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.