Nie będzie podwyżki stawki funduszu remontowego

Drastyczny wzrost opłaty z tytułu funduszu remontowego wywołał spore emocje wśród mieszkańców osiedla przy ul. Wroniej. Otwocka Spółdzielnia Mieszkaniowa poinformowała, że chce podnieść im stawkę z 2 zł do 4 zł za metr kwadratowy, tłumacząc, że zaplanowała wykonanie termomodernizacji jednego z bloków. Po wielu interwencjach mieszkańców osiedla spółdzielnia zrezygnowała z inwestycji i wprowadzenia podwyżki, co oznacza, że obowiązuje stara stawka

O tym, że Otwocka Spółdzielnia Mieszkaniowa zafundowała mieszkańcom osiedla „Wronia” stuprocentową podwyżkę stawki funduszu remontowego, „Linia” informowała pod koniec lutego. Władze OSM tłumaczyły, że wzrost jest spowodowany planowaną termomodernizacją jednego z bloków. Wielu mieszkańców było zbulwersowanych tym, że spółdzielnia zaplanowała ocieplenie jednego bloku za kilkaset tysięcy złotych, oczekując, że koszt inwestycji zostanie sfinansowany z funduszu remontowego, a nie stara się pozyskać zewnętrznego dofinansowania. – Drastyczna podwyżka nastąpiła w czasie, gdy wszystko podrożało. Wiele osób obawia się, że nie będzie ich stać nawet na zapłacenie czynszu – tłumaczyli w rozmowie z „Linią” mieszkańcy osiedla, którzy wiele razy próbowali wyjaśnić sprawę w spółdzielni.

Niedawno Rada Nadzorcza OSM ponownie przeanalizowała planowaną termomodernizację jednego z bloków i finalnie – po protestach wielu mieszkańców osiedla – zrezygnowała z tej inwestycji. W piśmie do lokatorów osiedla „Wronia” spółdzielnia informuje, że w związku z licznymi pismami w sprawie termomodernizacji i braku jednomyślnego stanowiska mieszkańców w tej sprawie Zarząd OSM podjął decyzję, że inwestycja nie zostanie przeprowadzona. To oznacza również, że nie będzie wprowadzona drastyczna podwyżka stawki funduszu remontowego (4 zł za metr kwadratowy) i ma obowiązywać stara stawka, czyli 2 zł. – To dla nas bardzo dobra wiadomość – podkreślają mieszkańcy osiedla „Wronia”. OSM nie wyklucza jednak, że termomodernizacja bloku zostanie zaplanowana w późniejszych terminach, ale – jak czytamy w piśmie – stanie się to „po ustaleniu odpowiedniej formuły finansowania tego zadania”. 

AJ

One thought on “Nie będzie podwyżki stawki funduszu remontowego

 • 18 kwietnia 2022 o 06:16
  Permalink

  Spółdzielnia musi przeprowadzać remonty zgodnie z obowiązującą ustawą, która głosi, że koszty remontowe, można pokrywać tylko z funduszu konkretnego bloku.
  Mieszkańcy dziś się cieszą, zaczną się smucić w przyszłym roku, jak będzie rozliczany koszt ogrzewania.
  Termoizolacja budynku, to fantastyczna sprawa.
  Mieszkam w bloku tej samej technologii co na Wroniej. Przed dokonaniem ocieplenia budynku ( i wymianą na własny wtedy niestety koszt) zmiana była taka, że przed tymi zabiegami grzejniki były odkręcone na ful, a w mieszkaniu mróz. Po – grzejniki prawie cały rok mam zakręcone, lub na minimum, a gdy na dworze mróz, w mieszkaniu cieplutko.
  Co roku duże oszczędności na zapłacie za ogrzewanie, pomimo, że regulamin niezbyt promuje oszczędzających.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.