Sąd rozstrzygnie kwestię mandatu radnego

Dariusz Piętka, którego radni pozbawili niedawno mandatu, argumentując, że nie mieszka on już na terenie Otwocka, odwołał się do sądu. Radny zarzuca im m.in. brak możliwości złożenia wyjaśnień i niewyczerpujące zebranie materiału dowodowego

W czwartek, 24 lutego Rada Miasta Otwocka podjęła uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego Dariusza Piętki. Powodem była utrata prawa wybieralności. Według przekonania radnych Dariusz Piętka nie mieszka już w Otwocku. Radny nie udzielił wtedy wyjaśnień i nie przedstawił swojego stanowiska, ponieważ przebywał na zwolnieniu lekarskim. Mimo to radni w większości uznali, że umożliwili Dariuszowi Piętce zabranie głosu w sprawie.

Po przyjęciu przez radę miasta uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu Dariusz Piętka zapowiedział, że odwoła się od tej decyzji. W poniedziałek, 21 marca reprezentujący go adwokat złożył skargę na uchwałę rady miasta, wnosząc o jej uchylenie w całości. Radny zarzucił naruszenie Kodeksu wyborczego poprzez uniemożliwienie mu złożenia wyjaśnień przed podjęciem uchwały, niewyczerpujące zebranie i rozpatrzenie materiału dowodowego, niepodjęcie wszelkich kroków niezbędnych do wyjaśnienia stanu faktycznego, a także nienależyte uzasadnienie uchwały – zawarcie w niej zbyt ogólnych stwierdzeń oraz brak przedstawienia faktów i dowodów.

Skarga za pośrednictwem rady miasta została przekazana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, choć radni zaznaczyli, że nie zgadzają się ze stanowiskiem i argumentacją skarżącego. Radni nadal dowodzą, że umożliwili Dariuszowi Piętce złożenie wyjaśnień, a zebrany materiał dowodowy w postaci m.in. zeznań świadków i notatki służbowej jednoznacznie wskazuje, że nie mieszka on już w Otwocku.

Skargę rozpatrzy sąd w terminie 14 dni od daty jej wniesienia. Ewentualne wygaśnięcie mandatu radnego następuje z dniem uprawomocnienia się wyroku sądu oddalającego skargę.

SW

One thought on “Sąd rozstrzygnie kwestię mandatu radnego

  • 27 kwietnia 2022 o 10:13
    Permalink

    Podłość ludzka nie zna granic. Wygasły Ci uprawnienia i nie chcą Cię, to się nie pchaj jak świ… do koryta. Nie kreuj się na totalna opozycję. Pieniactwo i butność. Kończ waszmość, wstydu oszczędź.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.