Zapowiedzi kulturalne 22-28 kwietnia

OTWOCK

Muzyka w teatrze

Teatr Miejski im. S. Jaracza w Otwocku zaprasza na koncert pt. „Perły musicalu”, podczas którego usłyszymy hity z muzycznych klasyków filmowych i światowe przeboje muzyki rozrywkowej

Organizatorzy zapowiadają nie tylko muzyczną ucztę, lecz także dużo dobrej zabawy, nietypowe połączenia muzyczne i sporo okazji do śmiechu. Wystąpią młodzi i zdolni artyści. Przy mikrofonach pojawią się wokalistki i aktorki: Nicol Błońska, Marta Tchórzewska i Zuzanna Łukawska, a także śpiewaczka operowa Patrycja Pol i Maria Cynk-Mikołajewska, wokalistka i muzyk ze specjalnością musicalową. W tym gronie znajdzie się rodzynek – tancerz i wokalista Mateusz Tomaszewski. Artystom będzie akompaniować Julia Marczuk, pianistka i kompozytorka, studentka kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, piątek, 22.04, godz. 19.30, bilety

Kolejna premiera

W sobotę, 23 kwietnia odbędzie się w „Jaraczu” premierowy pokaz komedii „Polowanie na męża” w reżyserii Edwarda Garwolińskiego i z nim samym w roli głównej

          Najnowsze przedstawienie to komedia w dwóch aktach „Polowanie na męża” według sztuki Michała Bałuckiego. Bohaterem jest pan Walenty Pysznicki, zamożny mieszczanin o bardzo wybujałym ego, ale analfabeta i prostak, który chce żyć po pańsku i wśród hrabiów. Ma córkę Anielę – pannę na wydaniu, której w doborze kandydatów na męża pomagają pokojówka Kasia i gderliwa ciotka, która wszystko wie najlepiej. Błażej, dawny znajomy Walentego, również ma kandydata dla Anieli. Leon i Karol, dwaj młodzieńcy przewijający się przez dom Walentego, to także potencjalni mężowie. Trochę tego dużo. Będzie zamieszanie. Występują: Edward Garwoliński, Danuta Duszyńska, Barbara Chudzicka, Rafał Janiec, Paweł Zakrzewski, Bogdan Strzeżysz, Izabela Czub i Radosław Świderski.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, sobota, 23.04, godz. 19, bilety

Klang setek maszyn

Otwarcie sezonu motocyklowego w Otwocku zaplanowano na najbliższą sobotę, 23 kwietnia

Jeśli w Otwocku i okolicy dzieje się coś z motocyklami w roli głównej, musi za tym stać Klub Zryw MC Poland. W sobotę jego członkowie zapraszają do swojej siedziby na wspólną zabawę i celebrowanie nowego sezonu. Nie zabraknie koncertów rockowych i parady ulicami miasta. Więcej informacji tutaj.

Zryw Otwock, ul. Sucha 8, sobota, 23.04, start o godz. 13, wstęp wolny

Dla młodych widzów

Spektakl Teatru Lalek Igraszka „Złote jajko” będzie można obejrzeć w Teatrze Miejskim im. S. Jaracza w niedzielę, 24 kwietnia

Przedstawienie opowiada o Chytrej Lisicy i Wilku, którzy, chcąc szybko się wzbogacić, kradną babci i dziadkowi jajko, z którego ma wykluć się kura znosząca złote jajka. Niestety zamiast kury rodzi się kogucik i teraz trzeba go wychować. Lisica jest wściekła, ale w Wilku, o dziwo, budzą się nieznane mu ciepłe, ojcowskie uczucia. Spektakl na podstawie bajki Władimira Orłowa to pełna humoru i ciepła opowieść o tym, że nawet ktoś bardzo zły może zmienić się w osobę dobrą i kochającą. Dzieci dowiedzą się, że złote serce jest więcej warte od wszystkich złotych jajek na świecie. Historię okrasi dobra muzyka i autorskie piosenki śpiewane na żywo. Wystąpią Paweł Kołodziejski i Przemysław Śmiech.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, niedziela, 24.04, godz. 12, bilety

 

Wiersze w bibliotece

Biesiada poetycka z Joanną Kożan-Łazor odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 25 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Otwocku

          Centrala MBP zachęca do udziału w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki, który zajmuje się tematem szeroko rozumianej literatury. Najbliższy DKK będzie zarazem wieczorem autorskim otwockiej poetki Joanny Kożan-Łazor, emerytowanej polonistki, aktywnej organizatorki lokalnego życia poetyckiego. W poniedziałek przedstawi ona swój nowy tomik zatytułowany „Dzień za dniem”. To autorka o żywej inteligencji, świetnym zmyśle obserwacyjnym i lekkim piórze, więc z pewnością warto poznać jej nowe dzieło.

MBP, ul. Andriollego 45, poniedziałek, 25.04, godz. 16.30, wstęp wolny

 

JÓZEFÓW

Duet na głos i saksofon

Koncert jazzowy Doroty i Henryka Miśkiewiczów odbędzie się w niedzielny wieczór 24 kwietnia w MOK-u

          Artyści przyjadą z projektem „Nasza miłość”. To pierwsze wspólne przedsięwzięcie ojca i córki, saksofonisty i wokalistki jazzowej. Dorota i Henryk tworzą zgrany zespół na scenie i w życiu. Nieprzypadkowo powstał on w roku 70. urodzin Henryka Miśkiewicza. Premiera albumu z tym materiałem miała miejsce w marcu 2021 roku. W Józefowie będą im towarzyszyli: Piotr Orzechowski „Pianohooligan” – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, niedziela, 24.04, godz. 18, bilety

 

Wystawa fotograficzna

Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie zaprasza w poniedziałek, 25 kwietnia na wernisaż wystawy fotograficznej „Chwila zamknięta w obiektywie”

To już siódmy rok, odkąd działająca w MOK-u sekcja fotograficzna prowadzona przez Zofię i Mirosława Nowaczyków towarzyszy mieszkańcom Józefowa w rozwijaniu ich fotograficznej pasji. Prowadzą oni warsztaty zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych fotografów, bo wspaniale jest patrzeć na otaczający nas świat przez obiektyw aparatu. Tradycją są także otwarte dla każdego spacery i plenery fotograficzne, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Efekt pracy sekcji z ostatnich miesięcy można obejrzeć na nowej wystawie.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, poniedziałek, 25.04, godz. 18, wstęp wolny

KARCZEW

Ekowarsztaty

Centrum Kultury i Sportu w Karczewie zaprasza w sobotę, 23 kwietnia na ekologiczne warsztaty z okazji Dnia Ziemi

Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia od 2010 roku, ale inicjatywa oddolna sięga 1970 roku. Święto ma oczywiście promować postawy proekologiczne w społeczeństwie. Podczas zajęć dzieci będą tworzyć różne przedmioty z plastikowych butelek, opakowań po jogurtach czy słoików, które swoje „pierwsze życie” mają już za sobą. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy: tel. 22 780 65 17 lub a.piwek@gminakarczew.pl.

CKiS, ul. Widok 2, sobota, 23.04, godz. 15, bilety

 

Italo disco w remizie

Potańcówka „Szalone lata 90.” odbędzie się w sobotni wieczór w OSP Karczew

Wciąż są wejściówki na potańcówkę w stylu lat 90., a więc dla wielu osób będzie to powrót do lat młodości. Remizę ozdobią kolorowe balony, błyszczące serpentyny, a z głośników popłynie specjalna playlista sprzed trzech dekad. W cenie są: ciepły posiłek, serwis kawowy, zimne przekąski. Mile widziane stroje tematyczne.

OSP, rynek Zygmunta Starego 35, sobota, 23.04, godz. 18, bilety

KOŁBIEL

Spektakl dla dzieci

Przedstawienie „Śmieciaki ratują świat” mogą zobaczyć młodzi widzowie w sali urzędu gminy w piątkowe popołudnie 22 kwietnia

„Śmieciaki ratują świat” to spektakl ekologiczny, który zostanie zaprezentowany z okazji Dnia Ziemi. Ważny temat dotyczący aktualnej sytuacji naszej planety zostanie poruszony w sposób przystępny dla wyobraźni dziecka. Akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości, w której na świecie żyją już tylko tytułowe Śmieciaki. Od nich dzieci dowiadują się, jak świat wyglądał kiedyś, dlaczego wszystko się zepsuło i co zrobić, żeby to naprawić.

Urząd Gminy Kołbiel, Szkolna 1, piątek, 22.04, godz. 17, wstęp wolny

WIĄZOWNA

Kobieta gór

Gminny Ośrodek Kultury ma ciekawą propozycję dla dzieci i młodzieży. Sobotnie warsztaty będą związane z Wandą Rutkiewicz

Spotkanie „Górska przygoda z Wandą” to trzecie wydarzenie w ramach cyklu „Poznaj Patronów 2022 roku”. Będzie ono dedykowane Wandzie Rutkiewicz, legendarnej polskiej himalaistce, która jako pierwsza kobieta stanęła na szczycie K2 i jako trzecia w historii zdobyła Mount Everest. Wspięła się na osiem z 14 ośmiotysięczników. Zginęła w 1992 roku podczas wspinaczki na Kanczendzongę w Himalajach. W programie są: warsztaty Lego o godz. 10, wstęp 10 zł (zgłoszenia na e-mail: zapisy@gok-wiazowna.pl) i pokaz filmu animowanego o Yeti o godz. 11.30, wstęp wolny.

GOK, ul. Lubelska 53, tel. 22 780 41 79

 

Spektakl kabaretowy

Grupa Pora na Kabarecik wystąpi w sobotę w Woli Karczewskiej z programem „Gdzie te chłopy”

          Za przedstawienia ekipy Pora na Kabarecik odpowiada dawna producentka telewizyjna Beata Harasimowicz, która wykorzystuje swoje doświadczenie w pracy z grupą działającą przy Fundacji im. Józefa Fettera „Pora na Seniora”. Chłopów szukać będą: Jolanta Radwańska (pomysłodawczyni i liderka grupy), Ewa Gapon, Krystyna Rabenda, Elżbieta Skarżycka, Ewa Sobuś, Barbara Tukendorf, Brygida Turek i Maria Wardzyńska przy wsparciu Waldemara Szyndlera, pianisty Piotra Dylickiego oraz konferansjera i autora części tekstów Andrzeja Zawadzkiego. Podczas wydarzenia będzie prowadzona zbiórka na cele charytatywne.

Dzienny Dom „Senior+”, Wola Karczewska, ul.  Doliny Świdra 6, sobota, 23.04, godz. 16, wstęp wolny

 

Piknik w Zakręcie

W niedzielę, 24 kwietnia na boisku orlik w Zakręcie odbędzie się Eko Dzień Sportu. Zaplanowano wiele zabaw, gier i atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych

Coroczny piknik w Zakręcie otwiera tam sezon rekreacyjno-sportowy. Ta inicjatywa jest skierowana do wszystkich, niezależnie od płci, wieku, kondycji, wzrostu i wagi. Wśród atrakcji będą m.in. stanowisko do strzelania z łuku, bramka celnościowa, ekodmuchaniec typu escape room, rodzinny mecz piłki nożnej i wiele konkurencji sportowo-rekreacyjno-sprawnościowych. Podczas pikniku zostaną wręczone nagrody za udział w akcji „Czyste powietrze”, odbędzie się też zbiórka elektrośmieci.

Boisko przy SP w Zakręcie, ul. Szkolna 11, niedziela, 24.04, godz. 12-16, wstęp wolny

 

Pieśni wędrowców

Koncert „Słowiański blues. Pieśni wędrowców” odbędzie się w najbliższy czwartek, 28 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiązownie

Pieśni dziadowskie to utwory wykonywane przez wędrownych dziadów, którzy występowali zazwyczaj przed wiejską publicznością, przekazując jej wieści ze świata i najróżniejsze opowieści. Wiele z nich udało się spisać zbieraczom folkloru. Wiązowski koncert będzie spotkaniem i współbrzmieniem tradycyjnych ballad dziadowskich z Ukrainy, Litwy i Polski. Usłyszymy fascynujące muzyczne opowieści o życiu i śmierci, o duszy i ciele, o miłości i zdradzie. Będą także współczesne wariacje wokół „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wystąpią: Jacek Hałas – śpiew, lira korbowa, akordeon, piszczałki, instrumenty perkusyjne, Olena Yeremenko z Ukrainy – śpiew, skrzypce, nyckelharpa, a także Jarek Kaczmarek – opowiadanie, gitara. Obowiązuje rezerwacja miejsc, tel. 22 180 00 41.

GOK, ul. Lubelska 53, czwartek, 28.04, godz. 18, wstęp wolny, obowiązują zapisy

WAWER

Polska koza zna angielski?

Spektakl teatralny dla dzieci „Koziołek Matołek wyrusza w świat” w wykonaniu Teatru TAK poleca w sobotę filia Zastów Wawerskiego Centrum Kultury

Przedstawienie jest inspirowane tekstem „120 przygód Koziołka Matołka”. Jak pamiętamy z lektury kultowej opowieści Makuszyńskiego i Walentynowicza, Koziołek w czasie poszukiwań Pacanowa zjechał szmat świata. Twórcy spektaklu pomyśleli, że odwiedzał on kraje, w których wszyscy mówią po angielsku. A ponieważ wcale nie jest z niego taki matołek, postanowił rozpocząć swoją przygodę z językiem angielskim, a wraz z nim mali widzowie w teatrze.

WCK Zastów, ul. Lucerny 13, sobota, 23.04, godz. 12, bilety

 

Eksperymenty sztuki

Marc Chagall i kubizm będą bohaterami wydarzenia organizowanego w sobotnie popołudnie w WCK Aleksandrów

Od 23 kwietnia do 24 lipca w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie trwać prezentacja nowo zakupionej kolekcji 14 dzieł Marca Chagalla. W związku z tym warto przybliżyć jego postać i twórczość. Wykład poprowadzi edukatorka z Muzeum Narodowego Anna Knapek. Po nim odbędą się warsztaty pod okiem Cecylii Gębskiej, na których uczestnicy wykonają prace malarskie inspirowane kubizmem. To spotkanie dla młodzieży 15+ i dorosłych.

WCK Aleksandrów, ul. Samorządowa 10, tel. 22 612 63 85, sobota, 23.04, godz. 16, wstęp wolny, obowiązują zapisy

 

Klasyka teatru

Spektakl „The Best of Szekspir” w wykonaniu aktorów Teatru Falenica im. Szczepana Szczykny to propozycja na sobotni wieczór w Kulturotece

Sztuka została oparta na scenach z siedmiu utworów Williama Szekspira Są to: „Sen nocy letniej”, „Poskromienie złośnicy”, „Wesołe kumoszki z Windsoru”, „Jak wam się podoba”, „Komedia omyłek”, „Romeo i Julia” oraz „Burza”. Motywem przewodnim przedstawienia jest miłość, mimo to nie zabraknie innych wątków, takich jak przyjaźń, zdrada, a nawet magia. Będzie zabawnie, poważnie, czasem wzruszająco. Występują: Amelia Zeitz, Danuta Siwik, Dorota Klimek, Elżbieta Grzemska, Iryna Wonikowska, Iwona Mesker, Katarzyna Cichocka, Katarzyna Wiśniewska, Krystyna Trybuła, Magdalena Magrzyk, Marek Grzemski, Marek Szulikowski, Rafał Ostrowski i Zofia Bałdyga. Reżyserem spektaklu jest Sebastian Królikowski.

WCK Falenica, ul. Walcownicza 2, tel. 22 277 49 40, sobota, 23.04, godz. 19, bilety

 

Wawer Music Festival

Stary Młyn w Miedzeszynie zadrży w posadach, gdy w niedzielny wieczór 24 kwietnia wystąpi tam Polski Chór Męski pod batutą Piotra Jańczaka. Wstęp na koncert jest bezpłatny

          Polski Chór Męski pod dyrekcją Piotra Jańczaka powstał w 2019 roku. Kontynuuje on tradycje Wyrzyskiego Chóru Męskiego założonego w 1999 roku i prowadzonego przez tego samego dyrygenta. Zespół ma bardzo szeroki repertuar. Znajdują się w nim utwory z epoki średniowiecza, renesansu, romantyzmu, utwory kompozytorów współczesnych, formy muzyki ludowej, filmowej i rozrywkowej. W ostatnim okresie chór skupił się na poznawaniu dzieł muzyki cerkiewnej, której duchowość i niezwykła harmonia zapewniają silne doznania emocjonalne. Bezpłatne zaproszenia są dostępne w Urzędzie Dzielnicy Wawer lub w recepcji Hotelu BOSS (tel. 22 51 66 100).

Stary Młyn, Hotel BOSS, ul. Żwanowiecka 20, niedziela, 24.04, godz. 17.30, wstęp wolny

 

Muzyczny wieczór

WCK Radość zaprasza w niedzielę, 24 kwietnia na familijny koncert z cyklu „Niezwykłe instrumenty”

Bohaterką najbliższego koncertu będzie fisharmonia, która przypomina nieco pianino, ale należy do instrumentów dętych klawiszowych, co oznacza, że grając na klawiaturze, nie uderzamy młoteczkami w struny jak w pianinie czy fortepianie, ale sterujemy mechanizmem tłoczącym do instrumentu powietrze. Jej możliwości poznamy dzięki multiinstrumentaliście Milito, który zagra utwory ze swojej pierwszej płyty „Gwiazda rubieży”. Są to barokowo-popowe pieśni łączące w sobie inspiracje muzyką rozrywkową, etniczną i awangardową z całego świata. Będzie mu towarzyszył gitarzysta Patryk Berkan. Po koncercie odbędą się warsztaty rodzinne z chińskim teatrem cieni i muzyką na żywo.

WCK Radość, ul. Powojowa 2, tel. 22 277 49 64, niedziela, 24.04, godz. 18, bilety

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.