Ledowa „Sowa” oświetli drogi

Do jesieni przyszłego roku na terenie Otwocka zostanie wymienionych ponad 5,5 tysiąca starych, sodowych lamp na energooszczędne oświetlenie ledowe. To główny punkt realizowanego w mieście programu „Sowa”, który poza efektem ekologicznym pozwoli uzyskać oszczędności, poprawi jakość oświetlenia ulicznego, a także zwiększy bezpieczeństwo na drogach. Prezydent Jarosław Margielski w połowie kwietnia podpisał umowy na dostawy materiałów niezbędnych do realizacji projektu

SYLWIA WYSOCKA

 

Otwock otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 8 mln 516 tys. 239 zł pożyczki na realizację projektu „Sowa”, którego celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza i zaoszczędzenie energii elektrycznej. W Otwocku przewidziano wymianę zużytych opraw sodowych i montaż 5575 punktów świetlnych (opraw LED). Zakres prac obejmuje także modernizację 47 układów sterowania, instalację systemu grupowego sterowania i monitorowania opraw. Wszystkie oprawy będą wyposażone w zasilacze z pełnym, cyfrowym sterowaniem czasu i mocy świecenia wraz z przekazem informacji o awarii poszczególnych lamp. Dzięki temu będzie można przygasić lampy w godzinach mniejszego ruchu i bezpośrednio reagować na awarie, których nie będą musieli już zgłaszać mieszkańcy. Wszystko będzie widoczne z poziomu panelu lub w smartfonie dyspozytora. Wdrożenie nowych rozwiązań spowoduje oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, zostanie ograniczona także emisja dwutlenku siarki, tlenków azotu, emisja pyłów ogółem i emisja tlenku węgla. Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla sięgnie 729,78 [Mg/rok].

– Realizujemy jeden z największych tego typu projektów w Polsce. Zależało nam, aby był on optymalnie przygotowany pod kątem trwałości i skuteczności świetlnej i komunikacji. W pierwotnej propozycji, jaka do mnie trafiła, mielibyśmy za podobną albo wyższą cenę lampy bez sterowania, dużo gorsze jakościowo. Nie zgodziłem się na to i skierowałem sprawę do ponownego przygotowania pod ścisłym nadzorem, co wydłużyło proces o ponad pół roku – tłumaczy prezydent Jarosław Margielski.

W konsekwencji zdecydowano się na całkowitą zmianę wymogów i wybór sprzętu, którego jakość poświadczyły badania laboratoryjne zlecone przez Urząd Miasta Otwocka w ramach prowadzonego przetargu jako wymóg potwierdzenia parametrów deklarowanych przez oferentów. – Klasy oświetlenia, jakie dobraliśmy, mają zapewnić to, że w mieście nie będzie ciemno, jak jest po kilku latach w wielu gminach, które wymieniły oświetlenie na ledowe, nie określając dokładnie specyfiki i charakterystyki tych urządzeń. Postawiliśmy nie tylko na redukcję mocy, ale przede wszystkim na skuteczność świetlną opraw, która jest zdecydowanie korzystniejszym czynnikiem oceny dla miasta, i na zminimalizowaną kosztowo komunikację między lampami – zapewnia prezydent Margielski.

W połowie kwietnia prezydent Otwocka podpisał umowy na dostawy materiałów potrzebnych do kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego w ramach programu „Sowa”. Oprawy uliczne, system sterowania szaf i oświetlenia dostarczy firma POLLIGHT Sp. z o.o. Kwota zadania to 5 mln 320 tys. 500 zł. Druga umowa na 649 tys. 276 zł została podpisana z firmą P.P.H.U. PROSPER Sp. z o.o. na dostawę m.in. kabli, obudowy, podstaw bezpieczników słupowych, przewodów kabelkowych i wyłączników nadprądowych. Obie firmy mają 60 dni na dostarczenie wszystkich niezbędnych materiałów. Rozpoczęcie prac montażowych jest przewidywane jeszcze przed wakacjami. Ich wykonawcą będzie miejska spółka Otwocki Zakład Energetyki Cieplnej. Zakończenie kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie miasta jest planowane do końca września 2023 roku.

Jak informuje biuro prasowe urzędu, miasto cały czas systematycznie uzupełnia brakujące oświetlenie uliczne, m.in. wiosną zostało wybudowane oświetlenie przy ul. Szlacheckiej i brakujące oświetlenie ul. Borowej. Jeśli chodzi o utrudnienia na drogach w trakcie realizacji projektu „Sowa”, kierowcy będą musieli zachować większą ostrożność, bo w terenie ma pracować podnośnik, ale na czas prowadzonych prac ulice nie zostaną zamknięte.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.