Nie będzie Dni Karczewa w czerwcu

Dni Karczewa, które zwykle świętowano w połowie czerwca (wspomnienie św. Wita przypada 15 czerwca), w tym roku na pewno nie odbędą się w tym terminie. Rada miejska nie zgodziła się na przesunięcie w budżecie pieniędzy na organizację obchodów. Ważą się jeszcze losy połączenia Dni Karczewa z jubileuszem 80-lecia Mazura Karczew, który ma odbyć się jesienią

SYLWIA WYSOCKA

W lutym dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Karczewie Marta Winiarek zwróciła się do rady miejskiej z wnioskiem o zwiększenie dotacji dla Centrum Kultury i Sportu.W tegorocznym budżecie nie uwzględniono organizacji żadnej większej imprezy masowej, takiej jak Dzień Dziecka, Dni Karczewa, Zielone Świątki na Urzeczu, gminne dożynki czy Pożegnanie lata na Ługach. W tamtym czasie trwały obostrzenia związane z COVID-19, nie wiadomo było, na jakich zasadach imprezy masowe w ogóle będą mogły się odbywać. Jednak ograniczenia zniesiono, decyzje dotyczące zmian w budżecie stawały się coraz bardziej pilne, jeśli dyrekcja CKiS miałaby prowadzić poważne rozmowy z ewentualnymi gwiazdami występującymi na poszczególnych wydarzeniach .

Wiosną okazało się, że rada miejska nie jest szczególnie chętna do zwiększania wydatków na kulturę. – Na posiedzeniu komisji oświaty, kultury i sportu pod koniec marca, na której byłam, radni dali jasno do zrozumienia, że pieniędzy na imprezy masowe na razie nie będzie – mówi w rozmowie z „Linią” dyrektor CKiS-u Marta Winiarek. Na sesji w czwartek, 21 kwietnia radni faktycznie nie przychylili się do zwiększenia wydatków w oczekiwanej przez CKiS wysokości, czyli 200 tys. zł, ale trzeba zaznaczyć, że podczas posiedzenia rada była ogólnie ostrożna w przesuwaniu środków. Ważą się losy już rozpoczętych inwestycji, których wykonawcy występują o dodatkowe pieniądze na zakończenie zadań. Niemniej powoduje to, że Dni Karczewa, które były organizowane w czerwcu, w tym roku nie odbędą się w tym terminie.

– Dni Karczewa na pewno nie będzie przed wakacjami – potwierdza w rozmowie z „Linią” burmistrz Michał Rudzki. – Od początku roku trzy razy proponowałem radnym środki na organizację tej imprezy. Pisma do radnych składała również dyrektor CKiS Marta Winiarek. Za każdym razem radni zdejmowali te pieniądze z budżetu. Aby zorganizować tak duże wydarzenie, trzeba mieć kilka miesięcy na to, by zakontraktować gwiazdy i inne atrakcje.

W związku z tym nie ma teraz możliwości, żeby tradycyjne Dni Karczewa, o które dopytuje wielu mieszkańców, odbyły się w dotychczasowym terminie, czyli w okolicach odpustu na św. Wita – podkreśla. – Jako burmistrz nie chcę dopuścić do tego, by ta wieloletnia tradycja (Dni Karczewa były organizowane od 1989 roku) została zniweczona. Dlatego zaproponowałem przewodniczącemu komisji budżetu Jarosławowi Jobdzie, żebyśmy zastanowili się nad organizacją Dni Karczewa jesienią na stadionie w połączeniu z jubileuszem 80-lecia klubu Mazur Karczew i 40-lecia ośrodka kultury w Karczewie. Jednak żeby wydarzenie mogło się odbyć, konieczne jest jak najszybsze zabezpieczenie przez radnych pieniędzy. Podczas kwietniowej sesji radni ponownie odrzucili zabezpieczone przeze mnie środki m.in. na organizację wydarzeń przez Centrum Kultury i Sportu. Zgodzili się przekazać jedynie 40 tys. zł na najpotrzebniejsze naprawy na obiektach i konserwację sztucznego boiska na stadionie miejskim. W związku z brakiem środków dyrektor CKiS nie może kontraktować żadnych dużych wydarzeń na ten rok – podkreśla Michał Rudzki.

Podczas sesji burmistrz zaznaczył też, że jest entuzjastą pomysłu połączenia Dni Karczewa z jubileuszem Mazura Karczew. – Być może to będzie dobra okazja do tego, żeby pokazać ludziom, że ze względu na stan rynku Zygmunta Starego trudno tam obecnie organizować imprezy. Dlatego uważam, że okolice Moczydła, stadion, są doskonałym miejscem na tego typu imprezę. Zresztą CKiS już organizuje tam różne wydarzenia. Najwyższy czas na decyzję, bo kalendarze gwiazd zapełniają się szybko, największe obłożenie imprezowe jest w czerwcu i we wrześniu. Myślę, że połowa maja to czas na ostateczne uzgodnienia, jeśli mielibyśmy mówić o Dniach Karczewa na 80-lecie klubu – powiedział na sesji burmistrz.

Sprawa nie jest jeszcze zamknięta. Choć radni nie zgodzili się na przesunięcie na sesji kwoty 200 tys. zł na kulturę, będą jeszcze zajmować się tymi kwestiami na komisjach.

– Decyzje się trochę przeciągnęły, ponieważ nie wiedzieliśmy do końca, jakimi wolnymi środkami w budżecie będziemy dysponować. Dyrektor Marta Winiarek informowała, że brak decyzji do końca marca spowoduje, że Dni Karczewa nie będzie można zorganizować w czerwcu. Dlatego teraz chcemy porozmawiać na temat organizacji Dni Karczewa w połączeniu z obchodami 80-lecia Mazura Karczew. Uważam, że to dobry pomysł, ale musimy omówić go z władzami klubu, burmistrzem, dyrekcją CKiS, rozważyć wszystkie za i przeciw. Czasem, zwłaszcza przy ograniczonych środkach, lepiej zorganizować jedną, dużą imprezę, niż rozdrabniać się na kilka mniejszych – mówi przewodniczący komisji budżetowej Jarosław Jobda.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.