Polsko-ukraińska Wielkanoc w PMDK
Były łzy wzruszenia, podziękowania i słowa, które dodawały siły i nadziei. W tym roku święta wielkanocne dla naszych wschodnich gości były niezwykle trudne. Dlatego władze powiatu, PCPR i powiatowa oświata zorganizowały w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku świąteczne spotkanie dla 150 uchodźców, którzy próbują u nas ułożyć sobie życie na nowo
Od wybuchu wojny na Ukrainie ponad 2,5 miliona ludzi, przede wszystkim kobiet z dziećmi, uciekło przed rosyjską agresją i znalazło schronienie w Polsce. Mnóstwo osób trafiło również do powiatu otwockiego. Dla jednych to tylko przystanek w drodze na zachód, ale część uchodźców próbuje u nas ułożyć sobie życie, nawet na jakiś czas, wysyła dzieci do szkół czy przedszkoli, szuka pracy, uczy się języka i próbuje się usamodzielnić. Około 150 ukraińskich rodzin obecnie mieszka w Powiatowym Centrum Zdrowia i w Ognisku Wychowawczym „Świder” im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” w Otwocku. Święta wielkanocne w tym roku były dla nich trudne, ale goście z Ukrainy nie zostali sami.
Ukraińska Wielkanoc jest obchodzona tydzień po polskiej. Święta oczywiście różnią się tradycjami, ale łączy je modlitwa, pascha i kolorowanie jaj. W czwartek, 21 kwietnia świąteczne spotkanie odbyło się w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. Cała uroczystość była tłumaczona na język ukraiński. – Przez 18 lat pracowałem na misjach w Argentynie i choć Ukraina znajduje się znacznie bliżej, wiem, że bardzo tęsknicie za swoimi bliskimi, którzy zostali w ojczyźnie, aby walczyć, i dziś nie mogą być obok was przy jednym stole. Musimy wierzyć, że niedługo znów będziecie razem w swoich domach – mówił otwocki ks. Władysław, który poświęcił pokarmy. – Kiedy wybuchła wojna, od razu zaczęliśmy organizować pomoc i transport na granicę polsko-ukraińską. To był odruch serca, a nie obowiązek. Cieszę się, że jesteście bezpieczni – dodał wicestarosta Paweł Zawada. Natomiast poseł Dariusz Olszewski, który również zaangażował się w pomoc uchodźcom, podkreśla: – Musieliście opuścić swoją ojczyznę, ale znaleźliście schronienie w powiecie otwockim. Życzę wam, żebyście do czasu powrotu na Ukrainę czuli się u nas jak w swoim domu, w swoim kraju. Świat musi pomóc odbudować Ukrainę – mówił z nadzieją poseł.
Podczas świątecznego spotkania nie zabrakło podziękowań wszystkim, którzy włożyli ogrom pracy i serca w to, by gościom zza wschodniej granicy zapewnić schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Nad wszystkim czuwa Kinga Błaszczyk, członek Zarządu Powiatu Otwockiego. Podziękowania skierowano również do wicestarosty Pawła Zawady, posła Olszewskiego, prezes PCZ w Otwocku Moniki Gębskiej, Małgorzaty Woźnickiej, dyrektor PCPR, a także pracującej w starostwie powiatowym Ludmiły Sokolnickiej, która niezależnie od pory dnia i nocy pomaga swoim rodakom, często będąc m.in. tłumaczem polsko-ukraińskim. Za zaangażowanie podziękowano także Bożenie Zalewska, Taisie Łączyńskiej oraz psycholog Katarzynie Grott, która otoczyła uchodźców nie tylko opieką psychologiczną.
AJka