Polsko-ukraińska Wielkanoc w PMDK

Były łzy wzruszenia, podziękowania i słowa, które dodawały siły i nadziei. W tym roku święta wielkanocne dla naszych wschodnich gości były niezwykle trudne. Dlatego władze powiatu, PCPR i powiatowa oświata zorganizowały w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku świąteczne spotkanie dla 150 uchodźców, którzy próbują u nas ułożyć sobie życie na nowo

Od wybuchu wojny na Ukrainie ponad 2,5 miliona ludzi, przede wszystkim kobiet z dziećmi, uciekło przed rosyjską agresją i znalazło schronienie w Polsce. Mnóstwo osób trafiło również do powiatu otwockiego. Dla jednych to tylko przystanek w drodze na zachód, ale część uchodźców próbuje u nas ułożyć sobie życie, nawet na jakiś czas, wysyła dzieci do szkół czy przedszkoli, szuka pracy, uczy się języka i próbuje się usamodzielnić. Około 150 ukraińskich rodzin obecnie mieszka w Powiatowym Centrum Zdrowia i w Ognisku Wychowawczym „Świder” im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” w Otwocku. Święta wielkanocne w tym roku były dla nich trudne, ale goście z Ukrainy nie zostali sami.

Ukraińska Wielkanoc jest obchodzona tydzień po polskiej. Święta oczywiście różnią się tradycjami, ale łączy je modlitwa, pascha i kolorowanie jaj. W czwartek, 21 kwietnia świąteczne spotkanie odbyło się w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. Cała uroczystość była tłumaczona na język ukraiński. – Przez 18 lat pracowałem na misjach w Argentynie i choć Ukraina znajduje się znacznie bliżej, wiem, że bardzo tęsknicie za swoimi bliskimi, którzy zostali w ojczyźnie, aby walczyć, i dziś nie mogą być obok was przy jednym stole. Musimy wierzyć, że niedługo znów będziecie razem w swoich domach – mówił otwocki  ks. Władysław, który poświęcił pokarmy. – Kiedy wybuchła wojna, od razu zaczęliśmy organizować pomoc i transport na granicę polsko-ukraińską. To był odruch serca, a nie obowiązek. Cieszę się, że jesteście bezpieczni – dodał wicestarosta Paweł Zawada. Natomiast poseł Dariusz Olszewski, który również zaangażował się w pomoc uchodźcom, podkreśla: – Musieliście opuścić swoją ojczyznę, ale znaleźliście schronienie w powiecie otwockim. Życzę wam, żebyście do czasu powrotu na Ukrainę czuli się u nas jak w swoim domu, w swoim kraju. Świat musi pomóc odbudować Ukrainę – mówił z nadzieją poseł.

Podczas świątecznego spotkania nie zabrakło podziękowań wszystkim, którzy włożyli ogrom pracy i serca w to, by gościom zza wschodniej granicy zapewnić schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Nad wszystkim czuwa Kinga Błaszczyk, członek Zarządu Powiatu Otwockiego. Podziękowania skierowano również do wicestarosty Pawła Zawady, posła Olszewskiego, prezes PCZ w Otwocku Moniki Gębskiej, Małgorzaty Woźnickiej, dyrektor PCPR, a także pracującej w starostwie powiatowym Ludmiły Sokolnickiej, która niezależnie od pory dnia i nocy pomaga swoim rodakom, często będąc m.in. tłumaczem polsko-ukraińskim. Za zaangażowanie podziękowano także Bożenie Zalewska, Taisie Łączyńskiej oraz psycholog Katarzynie Grott, która otoczyła uchodźców nie tylko opieką psychologiczną.  

AJka

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.