Wybudują kompleks przedszkolno-żłobkowy z windą

Na tę inwestycję od lat czekają mieszkańcy gminy Sobienie-Jeziory, którzy często muszą dowozić maluchy do placówek w sąsiednich gminach, bo w przedszkolu nie wystarcza miejsc dla wszystkich dzieci. Niedługo to ma się jednak zmienić. Władze planują wybudowanie dużego, nowoczesnego kompleksu edukacyjnego z kilkoma oddziałami przedszkolnymi dla 200 dzieci i żłobkiem dla 38 maluszków, a także sporym parkingiem, miasteczkiem rowerowym i placem zabaw

Dotychczas nie dla wszystkich dzieci były miejsca w miejskim przedszkolu, a o żłobku rodzice mogli tylko pomarzyć. Wielu z nich zapisywało swoje pociechy do placówek edukacyjnych m.in. w Osiecku, Karczewie, Celestynowie czy Otwocku. – Budowa nowego przedszkola i żłobka to teraz priorytetowa inwestycja, żeby rodzicom z naszej gminy ułatwić życie. Wiele osób codziennie dojeżdża przecież do pracy i dobrze jest móc odprowadzić dziecko do przedszkola czy żłobka, które znajduje się na miejscu – tłumaczy Kamil Choim, wójt gminy Sobienie-Jeziory. I dodaje, że samorząd już jakiś czas temu dopełnił formalności i złożył wniosek o bezzwrotne dofinansowanie z rządowego programu „Polski Ład”. – Mamy gotowy projekt, dokumentację, a nawet pozwolenie na budowę, ale nadal czekamy na decyzję. Jest na co czekać, bo chodzi o 7 mln 500 tys. zł dofinansowania – wyjaśnia wójt Choim. I dodaje, że samorząd musi zabezpieczyć w budżecie na tę inwestycję ponad 350 tys. zł jako wkład własny.

Nowy kompleks oświatowy z kilkoma oddziałami przedszkolnymi i żłobkowymi powstanie na terenie między szkołą podstawową a urzędem gminy oraz ul. Piaskową a ul. Garwolińską w Sobieniach-Jeziorach (teren będzie ogrodzony). – Niektórzy mieszkańcy nie byli zadowoleni z tej lokalizacji, bo to jedyny zielony teren przy szkole, ale tylko to miejsce spełniało wymagania formalne i budowlane. W zamian postaramy się stworzyć zielony teren w innym miejscu – zapewnia wójt. I dodaje, że budynek przedszkolno-żłobkowy będzie miał dwa piętra (bez piwnicy).

Na terenie nowego kompleksu znajdzie się spory parking (wjazd ma być od strony ul. Piaskowej). Dzięki temu rodzice będą mogli bezpiecznie odprowadzić dziecko do przedszkola lub żłobka. Będą one mieścić się w jednym budynku, ale z oddzielnymi wejściami. Na terenie kompleksu zostanie wybudowany plac zabaw i miasteczko rowerowe, które prawdopodobnie powstanie jeszcze w tym roku.

W przedszkolu z oddziałami żłobkowymi na parterze zaprojektowano sale zajęciowe dla kilku grup maluchów, m.in. dzieci rocznych (15 miejsc), dwulatków (23 miejsca) i trzylatków (25 miejsc). – Na parterze znajdą się także pomieszczenia sypialniane dla najmłodszych dzieci i sala do zajęć sensorycznych, szatnia, stołówka, kuchnia, kotłownia, winda, WC, łazienki i pomieszczenia gospodarcze – wylicza wójt Kamil Choim. I dodaje, że na piętrze znajdą się sale dla siedmiu oddziałów przedszkolnych, czyli dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Łącznie placówka przyjmie 200 przedszkolaków. – Poza salami dla dzieci na piętrze znajdą się m.in. pomieszczenia administracyjne, pokój logopedy, łazienki, WC, winda, a także pomieszczenia gospodarcze i techniczne – dodaje wójt.

AJka

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.