Nowe odwodnienie ul. Batorego

Trwa wymiana odwodnienia wzdłuż ulicy Batorego w Otwocku. Pracownicy ZDP wymieniają ekopłyty na kruszywo łamane, które ma spowodować szybszy odpływ wody, a w konsekwencji sprawić, że kałuże w okolicy przystanków autobusowych będą mniejsze albo nie będzie ich wcale

Mieszkańcy od lat skarżą się na rozlewiska tworzące się po deszczach na ulicy Batorego w Otwocku. – Mieszkańcy pisali i dzwonili, że na tej ulicy tworzy się rozlewisko. To poważny kłopot, bo obok jest przystanek autobusowy i dojście na teren osiedla, a czasami kałuża zajmowała tam połowę ulicy – relacjonuje starosta Krzysztof Szczegielniak.

Zarząd Dróg Powiatowych w odpowiedzi na te głosy podjął decyzję o wymianie odwodnienia na inne, choć budzi ono kontrowersje. Jak zauważył na sesji rady powiatu w czwartek, 28 kwietnia radny Jacek Czarnowski,  “bardziej estetyczne ekopłyty są wymieniane po prostu na gruz”.

Takie działanie tłumaczy dyrektor ZDP Paweł Grzybowski. – Wcześniejszy drenaż i ekopłyty na ulicy Batorego od dłuższego czasu nie spełniają swojego zdania. Rozsądnym rozwiązaniem jest rozebranie tych płyt i ułożenie nowej warstwy filtracyjnej z kamienia. Dzięki temu na tym odcinku drogi nie będą występować albo zmniejszą się zastoiska wód – tłumaczy dyrektor Grzybowski. Użyty materiał to nie jest żaden gruz, tylko specjalny kamień łamany. Powoduje on pozostawienie wolnych przestrzeni, dzięki czemu, mamy nadzieję, woda nie będzie zbierać się na drodze. Problem z ekopłytami był taki, że zamulił je piasek. Obecnie dokopujemy się do włókniny, do drenaży. Wykonujemy nową zasypkę, żeby poprawić przepuszczalność – podkreśla dyrektor ZDP.

Starosta Krzysztof Szczegielniak dodał, że technologia, która była wykonana przez firmę Eurovia na wniosek powiatu ok. 2012 roku, poskutkowała tym, że odwodnienie uległo zamuleniu. – Odwodnienie znajduje się poza jezdnią, więc czy tam będą ekopłyty, czy kamień, o którym mówi dyrektor, to nie ma znaczenia, bo na ten fragment terenu i tak nikt nie wjeżdża. W naszej wstępnej ocenie użyta teraz technologia odwodni ten teren, a jeśli okaże się, że nic się nie zmieniło, będziemy szukać innego rozwiązania – zapowiada starosta.

SWOne thought on “Nowe odwodnienie ul. Batorego

  • 2 maja 2022 o 09:44
    Permalink

    Nowy „system” odwodni teren tak jak stary system z ekoplyt – do 3 miesięcy. Tam mógło się zamulić a tu nie może? Wg mnie kolejne wyrzucone pieniądze. Ale może się mylę…. Oby tak było!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.