Palenie węglem do końca 2027 roku

Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął zmiany w tzw. uchwale antysmogowej. Nowe przepisy oznaczają, że od 1 października 2023 roku na terenie m.st. Warszawy nie będzie można palić węglem kamiennym i paliwami wyprodukowanymi z jego wykorzystaniem. Od 1 stycznia 2028 roku zakaz ten obejmie także powiaty wokół stolicy, w tym powiat otwocki

SYLWIA WYSOCKA

Mazowsze ma swoją uchwałę antysmogową od listopada 2017 roku. Zgodnie z jej zapisami wszystkie nowe kotły na paliwa stałe instalowane po 11 listopada 2017 roku muszą spełniać wymagania tzw. ekoprojektu. Od lipca 2018 roku obowiązuje także zakaz spalania części paliw stałych. Prace nad uzupełnieniem tej uchwały antysmogowej trwały od 2020 roku. Projekt nowelizacji był poddany w ubiegłym roku dwukrotnym konsultacjom społecznym i opiniowaniu przez właściwe organy. Miesiąc temu trafił pod obrady sejmiku, jednak został wówczas skierowany do pracy w komisjach. We wtorek, 26 kwietnia radni zagłosowali za przyjęciem uchwały (26 głosów za – kluby radnych KO, PSL; 22 przeciw – klub PiS, głos wstrzymujący, dwóch radnych było nieobecnych).

Znowelizowana uchwała antysmogowa wprowadza nowe, istotne regulacje dla mieszkańców województwa mazowieckiego. Od 1 października 2023 roku na terenie m.st. Warszawy nie będzie można palić węglem kamiennym i paliwami wyprodukowanymi z jego wykorzystaniem. Od 1 stycznia 2028 roku zakaz ten będzie obowiązywał również w powiatach: otwockim, grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim i wołomińskim.

W obu regulacjach wyjątek stanowią kotły mające 5 klasę (zainstalowane do 10 listopada 2017 roku) oraz kotły i kominki spełniające wymogi ekoprojektu (zainstalowane do 1 czerwca 2022 roku). Będzie można w nich palić paliwami stałymi do końca ich żywotności.

Od 1 stycznia 2023 roku sejmik wprowadził zakaz użytkowania kotłów na paliwo stałe w nowo budowanych budynkach, dla których nie zostały wydane decyzje i w przypadku których istnieje możliwość techniczna przyłączenia do sieci ciepłowniczej na terenie Mazowsza.

– Przeprowadzamy te zmiany nie w sposób rewolucyjny, ale ewolucyjny. Nowe przepisy od dawna budziły spore emocje, pojawiało się wiele uwag, czy to od organizacji pozarządowych, czy od producentów urządzeń grzewczych. Zdrowy rozsądek i odpowiedzialność podpowiadają jednak, że musimy zaakceptować te zmiany. Dotyczy to choćby nowo budowanych budynków, gdzie trzeba już myśleć o alternatywnych źródłach ogrzewania. Kluczem do bezpieczeństwa energetycznego jest ich dywersyfikacja – skomentował Mirosław Augustyniak, przewodniczący sejmikowej komisji ochrony środowiska.

Podjęta przez radnych województwa uchwała zmieniająca obowiązującą dotychczas uchwałę antysmogową wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w dzienniku urzędowym województwa mazowieckiego.

2 komentarze do “Palenie węglem do końca 2027 roku

 • 6 maja 2022 o 17:46
  Permalink

  Z jednej strony i dobrze , że nie będzie można palić węglem . Już tak jest drogi i trudno go kupić, . Ja zainwestowałam w kocioł na pellet . Uważam , że to jest lepsza inwestycja , a paliwo pelletowe jest dostępny w sklepach . Z dobrem kotłem eei pellet myśle , że dobrze zrobiłam .

  Odpowiedz
  • 7 maja 2022 o 19:54
   Permalink

   Bardzo dobrze Pani zrobiła że kupiła automat do wstawiania spacji w losowych miejscach.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.