Kuchenna rewolucja w „Batorym”

Ponad 3 mln 750 tys. zł kosztował remont kuchni i apteki w Powiatowym Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku. – Dzięki tej modernizacji nie tylko poprawi się komfort pracy, lecz także wzrośnie wydajność kuchni – podkreśla Jarosław Łakomski, kierownik szpitalnej kuchni

Minął dokładnie rok, odkąd na łamach „Linii” informowaliśmy o dotacji, którą władze powiatu otrzymały z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na inwestycje w budynku szpitala przy ul. Batorego. Z rządowego programu pozyskano wtedy 5 mln 700 tys. zł. – Istnieje możliwość wykorzystania środków z RFIL do końca 2023 roku, ale w przypadku inwestycji w szpitalu mamy wykonaną dokumentację na przebudowę tzw. przyziemia, czyli części, w której znajdują się kuchnia i apteka. Pieniądze, które nam zostaną, przeznaczymy na remont przychodni specjalistycznej. Te prace będą jednak realizowane w przyszłym roku, bo mamy na to czas – mówił podczas jednej z komisji w kwietniu ubiegłego roku starosta Krzysztof Szczegielniak.

Rok później, w czwartek, 28 kwietnia podczas uroczystego otwarcia można było zobaczyć, jak zmieniło się wyremontowane przyziemie szpitala. Dzięki rządowym pieniądzom przeprowadzono generalny remont kuchni i przyszpitalnej apteki, w ramach którego wymieniono instalacje i termoizolacje całego podziemia. Kuchnię wyposażono w nowoczesne chłodnie i sprzęt gastronomiczny. Przygotowywane w niej posiłki będą wydawane nie tylko pacjentom szpitala, lecz także ukraińskim uchodźcom przebywającym w jednym z zaadaptowanych na ten cel obiektów szpitalnych – Przystanku Dobrej Nadziei. Kuchnia pełną parą ruszyła w pierwszych dniach maja.

W ramach wykonanych prac wyremontowano również przyszpitalną aptekę, która została wyposażona w klimatyzowane pomieszczenia gwarantujące prawidłowe przechowywanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

W uroczystości otwarcia zmodernizowanej części szpitala uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu otwockiego oraz dyrekcja i pracownicy PCZ. Symboliczną wstęgę przecięli dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia Monika Gębska i starosta Krzysztof Szczegielniak. – Remont szpitalnego przyziemia kosztował ponad 3 mln 750 tys. zł. Pozostała kwota z dotacji zostanie przeznaczona na kolejny etap modernizacji przychodni przy ul. Armii Krajowej – mówi w rozmowie z „Linią” prezes PCZ Monika Gębska.

ART

One thought on “Kuchenna rewolucja w „Batorym”

  • 6 maja 2022 o 08:28
    Permalink

    „Symboliczną wstęgę przecięli dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki…”
    Aaa… to od tego jest taki dyrektor…

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.