1640 interwencji w trzy miesiące

Tylko w pierwszym kwartale tego roku strażacy z jednostek w powiecie otwockim interweniowali do różnych zdarzeń aż 1640 razy! To rekordowa liczba zgłoszeń. Najczęściej wzywali strażaków mieszkańcy Józefowa, Otwocka i gminy Wiązowna. Najwięcej fałszywych alarmów odnotowano w Otwocku i Józefowie

Tak intensywnego początku roku straż chyba jeszcze nigdy nie miała. – W pierwszym kwartale tego roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku i druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie otwockim interweniowali łącznie 1640 razy – mówi kpt. Maciej Łodygowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. – 237 zgłoszeń dotyczyło pożarów, natomiast 1186 innych miejscowych zagrożeń, ale odnotowaliśmy także 217 fałszywych alarmów – wylicza kpt. Łodygowski. I dodaje, że największym wyzwaniem dla jednostek straży pożarnej były działania podejmowane w skutek gwałtownych zmian pogodowych, m.in. porywistych wichur i śnieżyc – „Linia” informowała o tym na bieżąco.

– W lutym, zwłaszcza od 17 do 20 lutego, byliśmy wzywani ponad 750 razy. Gorącym okresem okazał się także marzec, który był wyjątkowo suchym miesiącem, przez co płonęło wiele traw i nieużytków rolnych – podkreśla kpt. Łodygowski. Do tego typu zdarzeń strażacy wyjeżdżali 133 razy. – Ogółem do wszystkich działań od początku roku zadysponowano łącznie 10 646 ratowników i 2 579 samochodów ratowniczo-gaśniczych – wyjaśnia kpt. Łodygowski. Oznacza to, że strażacy i druhowie ledwo kończyli jedną interwencję, a już jechali do kolejnego zgłoszenia, a potem do następnego.

Gdzie najczęściej byli wzywani strażacy? W pierwszym kwartale interweniowali łącznie 574 razy w Józefowie, 355 razy w Otwocku, 278 razy w gminie Wiązowna, 164 w gminie Karczew, 106 w gminie Celestynów, 77 w gminie Sobienie-Jeziory, 61 razy w gminie Kołbiel i 25 razy w gminie Osieck. Najczęściej do pożarów, m.in. budynków, dochodziło w gminie Karczew (93), w Józefowie (27), gminie Sobienie-Jeziory (26) i gminie Celestynów. Gdzie najczęściej odnotowywano fałszywe alarmy? W Otwocku było ich 74, w Józefowie 70, a w gminie Wiązowna – 39. Natomiast najmniej takich zgłoszeń odnotowano w gminach Kołbiel (dwa) i Osieck (trzy).

DR

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.