Zapowiedzi kulturalne 6-12 maja

OTWOCK

Opowieść o Wandzie

Autorka bestsellerowych biografii Anna Kamińska odwiedzi Miejską Bibliotekę Publiczną w Otwocku we wtorek, 10 maja. Opowie m.in. o pracy nad książką „Wanda” poświęconą Wandzie Rutkiewicz. Himalaistka jest jedną z patronek 2022 roku

„Wanda” była jedną z dwóch najchętniej czytanych biografii 2017 roku. Owocem miłości pisarki do gór jest też biografia alpinistki Haliny Krüger-Syrokomskiej, „Halina”, która otrzymała Grand Prix XXIV Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady, tytuł Książki Górskiej Roku 2019 oraz Nagrodę Literacką Zakopanego w 2020 roku.

 

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Andriollego 45, wtorek, 10 maja, godz. 18Ona młoda, panowie starsi

Koncert Julity Kożuszek zatytułowany „Piosenka jest dobra na wszystko” to propozycja Teatru Miejskiego im. Stefana Jaracza na niedzielny wieczór, 8 maja.

Jeśli na warsztat są brane piosenki z Kabaretu Starszych Panów, możemy mieć pewność, że czeka nas spotkanie z twórczością najwyższej próby. Uniwersalny język muzyczny Jerzego Wasowskiego wzbudza zachwyt na całym świecie, a frazy Jeremiego Przybory weszły na stałe do języka potocznego. Ten wspaniały duet wzniósł słowo i muzykę na artystyczne wyżyny.

W niedzielę posłuchamy piosenek w wykonaniu Julity Kożuszek. Choreografka, reżyserka, wokalistka i aktorka jest związana z warszawskimi teatrami Roma, Rampa, Komedia, Teatrem na Woli. Ma na koncie kilkanaście ról teatralnych i serialowych. Dzieciom jest znana przede wszystkim jako głos Świnki Peppy. – W dzisiejszej rzeczywistości, gdzie króluje chaos, skrótowe porozumiewanie się i bylejakość, spotkanie z twórczością Kabaretu Starszych Panów jest nie tylko chwilą wytchnienia, lecz także kulturalną ucztą – zaznacza Julita Kożuszek.

Na scenie będzie jej akompaniować Dorota Wasilewska – pianistka, kompozytorka, aranżerka muzyczna, piosenkarka, kierowniczka muzyczna nagrań studyjnych i spektakli muzycznych. Jest dwukrotną laureatką Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, skomponowała muzykę do kilku filmów dokumentalnych i nagrała dwie autorskie płyty: „Wniebogłosy” i „Gdy nie da się kupić miłości”.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, niedziela, 8.05, godz. 18, bilety

Miłosne manewry

Teatr Miejski im. Stefana Jaracza zaprasza w piątek, 6 maja na spektakl komediowy „Wieczór jednoaktówek”, a w niedzielne popołudnie, 8 maja szykuje dla dzieci znakomitą inscenizację klasycznego „Kota w butach”Piątkowy pokaz w reżyserii Edwarda Garwolińskiego składa się z dwóch jednoaktówek. „Marcowy kawaler” Józefa Blizińskiego opowiada o zabawnym galimatiasie wywołanym małżeńskimi planami kilku osób. Planami, co warto dodać, nawzajem się wykluczającymi. W drugiej części zobaczymy „Pannę mężatkę” Józefa Korzeniowskiego. Tu także na pierwszym planie jest miłość, a bohaterami są Cecylia (Edyta Piątkowska) i Adolf (Radosław Świderski) – dwoje zakochanych w sobie młodych ludzi, którzy boją się zrobić pierwszy krok. Jej nie wypada, ale on się waha, więc dziewczyna bierze sprawy w swoje ręce. Spektakl rozpocznie się o godz. 19.30.

Niedzielny repertuar przygotowano z myślą o młodych odbiorcach. Autorski Teatr Młodego Widza w Warszawie przyjedzie z bajką „Kot w butach”. Jeden z najpopularniejszych motywów literatury dziecięcej został stworzony w XVII-wiecznej Francji przez Charles’a Perraulta. Opowieść o Janku, który w spadku po ojcu otrzymał czarnego kota, jest znana wszystkim dzieciom, ale może w tej wersji coś zaskoczy młodych widzów? Spektakl jest grany w planie żywym i lalkowym. Początek o godz. 13.

 

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, bilety

 

JÓZEFÓW

Ładne kwiatki!

Wiosenny kiermasz ogrodniczy i Eco Targ odbędą się w niedzielę, 8 maja przed Urzędem Miasta Józefowa. Lubiana przez mieszkańców inicjatywa wraca po długiej przerwie

Kiermasze ogrodnicze to od lat wspólna inicjatywa józefowskiego samorządu, redakcji pisma „Józefów nad Świdrem”, Towarzystwa Przyjaciół Józefowa i Miejskiego Ośrodka Kultury. Ten najbliższy będzie szczególny z dwóch powodów. Po pierwsze, odbywa się po pandemicznej przerwie, a więc stali uczestnicy mieli czas stęsknić się za sobą. Zapowiadają, że na stoiskach będą róże, bratki, rododendrony, azalie i cebule lilii, a także łany kwitnących prymulek, stokrotek i pelargonii. Wszystkie one powędrują na balkony, tarasy i do przydomowych ogrodów. Będzie można też nabyć zdrowe produkty pochodzące od lokalnych wytwórców.

Drugi powód, dla którego kiermasz jest wyjątkowy, to rozszerzenie go o specjalne stoisko wymiany roślin. Eco Targ jest jednym ze zwycięskich projektów realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefowa w 2022 roku. – Pewnie prawie każdy mieszkaniec naszego pięknego Józefowa ma w domu lub ogrodzie rośliny, które szybko się rozrastają lub które w wyniku pielęgnacji trzeba przycinać albo przerywać, a ich części nadają się do ukorzenienia lub od razu do posadzenia. Wydawałoby się, że są to jedynie odpady, jednak takie rośliny (sadzonki, szczepki, kłącza, cebule) śmiało można posadzić zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w ogrodach innych mieszkańców – wyjaśniają pomysłodawcy targu.

Parking przed urzędem miasta, niedziela, 8.05, godz. 10-14

Wiosenny koncert

„Koncert wiosenny” zespołu Mała Mokka z pewnością rozjaśni każdemu sobotnie przedpołudnie 7 maja. Zaprasza Miejski Ośrodek Kultury

Sukces chóru żeńskiego Mokka, prowadzonego przez Ewę Jurkiewicz przy Miejskim Ośrodku Kultury, sprawił, że dość szybko zrodziła się potrzeba stworzenia drugiego, dziecięcego składu. Tak powstał zespół wokalny Mała Mokka, który daje szansę rozpoczęcia przygody ze śpiewem każdemu dziecku, bez względu na poziom umiejętności. – Na zajęciach, śpiewając różnorodny repertuar, ćwiczymy swój głos i umiejętności muzyczne. Na koncertach uczymy się zachowania na scenie, wystąpień publicznych i panowania nad tremą – opowiada Ewa Jurkiewicz.

Dziecięca formacja regularnie koncertuje zarówno samodzielnie, jak i z dorosłą Mokką. Tym razem Mała Mokka wystąpi sama i będzie to pierwszy koncert po pandemii. Młodzi wokaliści zmierzą się z repertuarem popularnych piosenek rozrywkowych. W programie znalazły się m.in. utwory: „Wiosna”, „Takie tango” i „Krajobraz pełen nadziei”. Bezpłatne wejściówki są dostępne online i w sekretariacie MOK-u.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 7.05, godz. 11, wstęp wolny

„Sztuka Gosi i Jana”

Wernisaż wystawy odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie w piątek, 6 maja. Będzie to okazja do obejrzenia twórczości malarki Małgorzaty Jaworskiej oraz poety, rysownika i rzeźbiarza Jana Stępnia

To kolejna wystawa pod szyldem 60-lecia miasta Józefowa zostanie otwarta w Galerii Rama, która tym razem zmieści prace dwojga artystów. Małgorzata Jaworska jest z wykształcenia pedagogiem kultury, ale ukończyła także studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa i Grafiki łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, kolażem, grafiką i rysunkiem. Jest współzałożycielką artystycznej grupy Trzy Spojrzenia.

– Malarstwo Małgorzaty Jaworskiej w sposób unikalny łączy dwa światy – zewnętrzny wobec autorki i jej wewnętrzny. Jeszcze bardziej unikalne jest u niej łączenie w jedno impresyjności z konceptualnością, kolorystyki z formą i emocji z racjonalnością – opowiada filozof kultury i krytyk sztuki dr Tomasz Kozłowski, któremu abstrakcyjne prace Jaworskiej kojarzą się z twórczością Kandinskiego czy Miró. Trzeba przyznać, że to ogromny komplement. Sama malarka podkreśla: – Nie istnieją dla mnie formy abstrakcyjne. Formy zawsze coś symbolizują.

Drugim bohaterem wystawy jest Jan Stępień, który ma na koncie cztery powieści i zbiory opowiadań oraz osiem tomików wierszy. W Józefowie poznamy plastyczne talenty Jana Stępnia, który tworzy także rzeźby i rysunki. 

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, piątek, 6.05, godz. 18, wstęp wolny

WIĄZOWNA

Opowieść o podróżniku

W niedzielę, 8 maja w Bibliotece Publicznej Gminy Wiązowna odbędzie się spotkanie autorskie z pisarzem i podróżnikiem Łukaszem Wierzbickim

Jego podróżnicze książki dla dzieci cieszą się dużym zainteresowaniem młodych czytelników. Opowie on o Kazimierzu Nowaku, któremu poświęcił dwie książki: „Afryka Kazika” oraz „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Spotkanie jest otwarte dla polskich i ukraińskich rodzin z dziećmi. Początek o godz. 19.

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna, niedziela, 8 maja, godz. 19

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.