Oddział w lesie czy las w oddziale?

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii otworzyło zmodernizowany oddział w Zagórzu w gminie Wiązowna. Dla jego pacjentów powstała też ekologiczna ścieżka „Za górkami, za lasami” w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Otwarcie oddziału i ścieżki było częścią konferencji zorganizowanej z okazji 35-lecia MPK 

ARTUR KUBAJEK

Psychiatryczny Rehabilitacyjny Oddział Dzienny dla Dzieci i Młodzieży w Zagórzu przeszedł gruntowny remont. To malowniczo położone w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego miejsce przyjmuje wymagającą hospitalizacji młodzież w wieku od 15. do 21. roku życia. – Pacjenci oddziału są leczeni z powodu szeroko pojętych zaburzeń emocjonalnych, lękowych i adaptacyjnych, które uniemożliwiają młodym ludziom realizowanie codziennych zadań, takich jak chodzenie do szkoły czy utrzymywanie kontaktów rówieśniczych. Podczas pobytu w oddziale pacjenci mają kompleksową opiekę psychiatryczną, psychoterapeutyczną i pielęgniarską – wylicza Michał Stelmański, prezes Zarządu Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii sp. z o.o. (MCN).

Samorząd Mazowsza na modernizację Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego Oddziału Dziennego dla Dzieci i Młodzieży w Zagórzu przekazał ze swojego budżetu blisko 1 mln 400 tys. zł. Placówka otrzymała również wsparcie od Fundacji Malaka i księdza Adama Szustaka, którzy na pomoc w remoncie przekazali ze społecznej zbiórki ponad 525 tys. zł. Koszty własne spółki to ponad 58 tys. zł. – Żyjemy w czasie pandemii. To okres, gdy dzieci mają coraz więcej problemów i potrzebują wsparcia. Działania samorządu województwa mazowieckiego idą w tym kierunku, żeby jak najbardziej pomóc zarówno młodzieży, jak i rodzicom, aby ci młodzi ludzie mogli normalnie funkcjonować – zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W ramach remontu wykonano prace termomodernizacyjne, budowlane i montażowe 17 pomieszczeń o łącznej powierzchni 340 m kw. Wymieniono instalacje sanitarne i elektryczne. Pojawiły się nowe podłogi, drzwi i stolarka zewnętrzna. – To nowa jakość, jeśli chodzi o świadczone usługi. Przyjazne tło pomieszczeń, w połączeniu z nowoczesnymi metodami terapii stosowanymi przez doświadczonych specjalistów sprawia, że pacjenci łatwiej wracają do zdrowia. Wydaje się, że mury nie leczą, ale z drugiej strony naprawdę łatwiej udzielać wsparcia – zaznacza Elżbieta Lanc.

Leśna terapia

Jak podkreślają specjaliści, las jest bezcennym elementem wspomagającym proces leczenia pacjentów psychiatrycznych. Do skutecznego wyleczenia potrzebują oni odpowiedniego otoczenia, zieleni, przyrody. Dlatego dodatkowym atutem placówki w Zagórzu jest jej położenie w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego im. Czesława Łaszka. – Takie warunki zapewniamy w Zagórzu. Oddział po modernizacji został wyposażony m.in. w nowe sale do terapii grupowej, indywidualnej, pokój lekarski. Pacjenci już korzystają ze wszystkich udogodnień stacjonarnych. Jednocześnie mają do dyspozycji ścieżkę edukacyjną, która po zajęciach pozwala wychodzić z lasu i korzystać z walorów przyrody – podkreśla Michał Stelmański, prezes MCN.

Całoroczna ścieżka ekologiczna została ufundowana i wybudowana przez firmę Warbud w ramach kompensacji przyrodniczej związanej z budową drogi ekspresowej S2 (Południowa Obwodnica Warszawy) przebiegającej w sąsiedztwie Zagórza i przecinającej teren Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Szlak składa się z części utwardzonej, biegnącej zalesioną skarpą, oraz pomostu dochodzącego do zbiornika wodnego. Wzdłuż kilometrowej trasy ustawiono tablice informujące o florze i faunie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, a także o jego walorach historyczno-kulturowych. W ramach prac oprócz ścieżki wykonano pogłębienie czterech naturalnych zbiorników wodnych, w których przez najbliższe lata będą prowadzone prace polegające na ich unaturalnieniu i zwiększeniu różnorodności biologicznej poprzez wprowadzenie rzadkich i chronionych gatunków ryb, płazów i raków.

Parkowy jubileusz

Uroczyste otwarcie Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego Oddziału Dziennego dla Dzieci oraz Młodzieży i ekologicznej ścieżki „Za górkami, za lasami” pod koniec kwietnia było częścią konferencji zorganizowanej na terenie Centrum Neuropsychiatrii z okazji 35-lecia Mazowieckiego Parku Krajobrazowego im. Czesława Łaszka. Uczestniczyli w niej przedstawiciele parków krajobrazowych, instytucji i organizacji związanych z ochroną środowiska oraz reprezentanci władz samorządów, m.in. członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, burmistrz dzielnicy Wawer Norbert Szczepański, starosta otwocki Krzysztof Szczegielniak, burmistrz Józefowa Marek Banaszek, burmistrz Karczewa Michał Rudzki, wójt Wiązowny Janusz Budny, wójt Celestynowa Witold Kwiatkowski, wójt Sobień-Jezior Kamil Choim i wójt Kołbieli Adam Budyta. Zaproszonych gości powitali dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Sylwester Chołast i Michał Stelmański, prezes Zarządu Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii. Oczywiście jubileusz nie mógł odbyć się bez życzeń i gratulacji, a zasłużonym za pracę na rzecz Mazowieckiego Parku Krajobrazowego wręczono okolicznościowe statuetki.

W części referatowej konferencji poruszono wiele istotnych tematów związanych z czynną ochroną parku czy przyrodniczymi działaniami w Zagórzu. Jako pierwsza zaprezentowała się Joanna Lewkowicz – specjalista psycholog kliniczny, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta PTP. Jej prezentacja nosiła nazwę „Las jako bezcenny element wspomagający proces leczenia pacjentów psychiatrycznych. Oddział w lesie czy las w oddziale?”.

W swoim wystąpieniu przybliżyła historię placówki w Zagórzu, przypominając, że jej początki sięgają pierwszych lat XX wieku, gdy swoją działalność rozpoczęło tu sanatorium. Następnie przybliżyła zakres prac zrealizowanych podczas remontu oddziału i charakterystykę jego pacjentów oraz omówiła pozytywny wpływ lasu na ludzkie zdrowie. Kolejnym prelegentem był Robert Belina, zastępca dyrektora Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, który w prezentacji przypomniał najważniejsze fakty z historii parku, przedstawił jego największe walory krajobrazowo-przyrodnicze i formy ich ochrony.

Po przerwie dr Krzysztof Klimaszewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) mówił o przyrodniczych działaniach kompensacyjnych w Zagórzu i kolejnych krokach, jakie zostaną wykonane na tym terenie, m.in. o planach wprowadzenia do odnowionych zbiorników wodnych przy nowo powstałej ścieżce gatunków chronionych, takich jak: traszka grzebieniasta, kumak nizinny, strzebla błotna, różanka czy rak błotny. Doktor Klimaszewski podkreślał, że w fazie początkowej zbiorniki zostaną pozostawione do naturalnej sukcesji tych gatunków, a jeśli one same do nich nie dotrą, zostaną tam wpuszczone.

Z kolei dr hab. Grzegorz Lesiński z SGGW przedstawił prezentację pt. „Co wiemy o drobnych ssakach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego?”, w której przybliżył gatunki żyjące w parku, np. ryjówkokształtne (kret europejski, ryjówka aksamitna), gryzonie (nornica ruda, nornik zwyczajny, myszarka polna, orzesznica leszczynowa, wiewiórka pospolita) oraz nietoperze (nocek duży, borowiec wielki, gacek brunatny, karlik większy).

Ostatni z zaprezentowanych wykładów dotyczył wybudowanych przez Niemców umocnień Przedmościa Warszawy, o którym opowiadał Hubert Trzepałka, przewodniczący Koła terenowego „Przedmoście Warszawa”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.