Kolejne przystanki w stylu świdermajer

W ostatnim czasie na terenie Otwocka pojawiły się nowe przystanki autobusowe nawiązujące stylistyką do drewnianej architektury w stylu świdermajer. Władze miasta zapowiedziały, że zwrócą się do urzędu marszałkowskiego o pieniądze na dwie kolejne wiaty przystankowe. Sejmik właśnie rozdzielił dotacje na realizację zadań w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022. Są tam m.in. pieniądze na dwa nowe przystanki w Otwocku

fot. Jarosław Margielski – Prezydent Otwocka/FB

Na terenie miasta pojawiło się ostatnio kilka nowych wiat przystankowych, które zastąpiły stare i metalowe przystanki. Montaż drewnianych odpowiedników promujących nadświdrzański styl świdermajer był możliwy dzięki dotacji w wysokości 200 tys. zł przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu Mazowsze 2021”. Koszt wykonania i ustawienia jednej wiaty to ok. 57 tys. zł. Nowe przystanki znalazły się m.in. przy ulicach Kołłątaja, Filipowicza, Warszawskiej czy Matejki. Wcześniej dwie pokazowe zielone galerie edukacyjne powstały przy ulicach Andriollego i Świderskiej. Na ich dachach przewidziano wykonanie nasadzeń z ozdobnych traw i innej roślinności.

Po otrzymaniu dotacji w ubiegłorocznej edycji programu władze Otwocka zapowiadały, że miasto zwróci się do urzędu marszałkowskiego z wnioskiem o dofinansowanie kolejnych ekologicznych wiat przystankowych. Sejmik mazowiecki właśnie przyznał kolejne pieniądze na takie cele, tym razem w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022. Tym razem Otwock otrzymał 100 tys. zł na wykonanie dwóch  zielonych galerii edukacyjnych.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022 to nowy program samorządu województwa mazowieckiego. Lokalne samorządy zgłosiły w nim 157 zadań na kwotę ponad 11 mln 200 tys. zł. Ostatecznie do realizacji radni województwa mazowieckiego wytypowali 72 inicjatywy, które otrzymają wsparcie w wysokości ponad 5 mln 700 tys. zł. W ramach programu samorządy mogły ubiegać się o dofinansowanie na zadania dotyczące realizacji błękitno-zielonej infrastruktury sprzyjającej różnorodności biologicznej, retencjonowania wody deszczowej pochodzącej z powierzchni dachów budynków użyteczności publicznej i realizacji energooszczędnego oświetlenia zewnętrznego. Pomoc finansowa w ramach programu nie mogła przekroczyć kwoty 100 tys. zł.

Oprócz Otwocka na liście beneficjentów programu z powiatu otwockiego znalazła się gmina Józefów, która również otrzyma 100 tys. zł na projekt „Energooszczędne Miasto dla klimatu – modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Józefowa”. Na liście rezerwowej, na razie bez dofinansowania, są jeszcze cztery gminy z powiatu otwockiego. Gmina Osieck starała się o 40 tys. zł na modernizację oświetlenia drogowego. Gmina Karczew zgłosiła zadanie dotyczące poprawy warunków mikroklimatycznych poprzez zagospodarowanie terenu zieleni miejskiej na skwerze między ul. Maczka a ul. Andersa (77 tys. 700 zł). Wiązowna zgłosiła projekt „Pro-HYDRO –  zagospodarowanie wody deszczowej wraz z systemem automatycznego nawadniania” (62 tys. 800 zł), a Celestynów starał się o dofinansowanie na zagospodarowanie terenów zielonych w centrum miejscowości (100 tys. zł).

SW

3 komentarze do “Kolejne przystanki w stylu świdermajer

 • 11 maja 2022 o 20:52
  Permalink

  Poeniądze wyrzucone w błoto… zamiast konserwować stare wiaty, to wymienili na drewno. Zamiast praktycznego zastosowania, pokaz politycznej siły kradzionej podatnikiem kasy… bez sensu inwestycja. Czy ona da pracę komukolwiek? Czy jakieś dziecko zdobędzie lepsze wykształcenie? Czy przez to mieszkańcom przybędzie pieniędzy w portfelach… samo odpowiedzcie. Bez sensu! Jeszcze żeby drewno było impregnowane cisnieniowo? A to takie howno za 57 kafli…

  Odpowiedz
 • 12 maja 2022 o 11:18
  Permalink

  Jaka będzie żywotność w sensie odporności materiałowej oraz co tu kryć na nie rzadkie akty wandalizmu w naszym mieście ? Uważąm że są to pieniądze wyrzucone w błoto.

  Odpowiedz
  • 13 maja 2022 o 11:09
   Permalink

   A wg mnie bardzo dobra inwestycja. Nawiązuje do historii i walorów miasta. Nie wszystko musi być praktyczne. W mojej ocenie nowe przystanki znacząco podnoszą walory estetyczne miasta co nie jest bez znaczenia.
   Ale….. boje się że zaraz zostaną zniszczone. I tu kłania się kolejna ważna inwestycja – porządny monitoring miasta!!!

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.