Motocyklista śmiertelnie potrącił rowerzystkę

Śledczy wyjaśniają okoliczności nietypowego wypadku, do którego doszło w czasie długiego majowego weekendu na trasie wojewódzkiej na wysokości Piotrowic w gminie Karczew, gdzie motocyklista śmiertelnie potrącił rowerzystkę. Kobieta zginęła na miejscu, a mężczyzna z licznymi urazami trafił do szpitala

We wtorek, 3 maja po południu mieszkająca w Dziecinowie 74-letnia pani Barbara wsiadła na rower. Nie wiadomo, dlaczego kobieta skierowała się na trasę szybkiego ruchu. Jechała poboczem drogi wojewódzkiej nr 801 w kierunku Karczewa. W tę samą stronę sportową hondą jechał 37-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego, który prawdopodobnie zbyt późno dostrzegł rowerzystkę wyjeżdżającą na środek drogi. Na wysokości Piotrowic doszło do tragedii.

– Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że 74-letnia rowerzystka chciała skręcić w lewo i zjechała z pobocza na pas ruchu. Wtedy uderzył w nią motocykl, którym kierował 37-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego – tłumaczy mł. asp. Paulina Harabin, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. – Niestety, mimo błyskawicznie udzielonej pomocy 74-letnia rowerzystka zginęła na miejscu. Natomiast motocyklista z licznymi urazami i złamaniami został przetransportowany karetką do szpitala – wyjaśnia mł. asp. Harabin. I dodaje, że motocyklista był trzeźwy. Śledczy wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku. Czynności w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Otwocku.

Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę i zachowanie ostrożności, zwłaszcza teraz, gdy na drogach pojawia się coraz więcej motocyklistów i rowerzystów. W okresie letnim zdecydowanie wzrasta liczba wypadków z udziałem rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. – Niestety, z policyjnych statystyk wynika, że najczęstszymi przyczynami wypadków są nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprzepisowe wyprzedzanie czy włączanie się do ruchu – podkreślają stróże prawa.

DR

Policjanci przypominają

  • Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno: jeżdżąc w dzień, należy mieć tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. Natomiast po zmroku rowerzysta powinien posiadać przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone, a także elementy lub kamizelkę odblaskową.
  • Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdawali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze przy braku kasku może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.
  • Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby „dzielić się” pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny.

Stróże prawa przypominają, że rowerzystów obowiązują takie same przepisy ruchu jak kierowców samochodów czy motocyklistów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.