Na całej linii

Odliczamy dni do rozpoczęcia dziewiątej edycji Festiwalu Świdermajer, który w tym roku świętuje kolejne urodziny. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią festiwal wraca w wielkim stylu, rozrastając się na całą linię otwocką. Oprócz Otwocka festiwalowe wydarzenia odbędą się też w Wawrze i Józefowie

PRZEMEK SKOCZEK

Już kilka lat temu, po pierwszych, bardzo udanych edycjach, Festiwal Świdermajer zaczął tracić moce. Niby sporo się działo, ale jakby czegoś brakowało. To zbiegło się z remontem „Gurewicza” i koniecznością szukania nowych miejsc na finał. Niektórzy mówili, że konwencja się wyczerpuje i potrzeba czegoś nowego. Faktycznie rozwój zawsze jest lepszy niż stanie w miejscu i tegoroczna edycja jest tego dowodem.

Festiwal organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Otwocka w tym roku zapowiada się imponująco. Do działania zaproszono Wawerskie Centrum Kultury i Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie. Program liczy około 30 wydarzeń. Składają się na niego m.in. rajdy piesze i rowerowy, wycieczki, spacery, gra miejska, warsztaty plastyczne, wystawy i wykłady, pikniki, spektakle teatralne i oczywiście koncerty. Te wydarzenia odbędą się w wielu miejscach na całej linii. Wielki finał zaplanowano w ogrodach Nowego Gurewicza. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Pablopavo i Ludziki. Nie zabraknie oczywiście koncertu Świdermajer Orkiestry.

 

 

Program festiwalu

20.05 – piątek

 • godz. 17-19 „Ceramiczny świdermajer”, warsztaty w Pracowni Artystycznej Zakamarek – Otwock, ul. Świderska 13. Obowiązują zapisy.
 • godz. 19 Koncert zespołu Zgon Barda – Qba Pub, Otwock, ul. Świderska 13.

21.05 – sobota

22.05 – niedziela

 • godz. 11-17 Baza Ekologiczna „Torfy” bez tajemnic, zaprasza Mazowiecki Park Krajobrazowy.
 • godz. 13-17 Piknik Rodzinny „Dzień na Letnisku, w programie m.in.: warsztaty rzeźbiarskie, plastyczne i rzemieślnicze, wystawy oraz koncerty. Wystąpi duet Adam Tkaczyk i Anna Starowicz oraz Świdermajer Orkiestra – WCK Filia Radość, ul. Powojowa 2.

23.05 – poniedziałek

24.05 – wtorek

 • godz. 18 „Żydzi na linii otwockiej”, rozmowa społeczników w 80. rocznicę zagłady. Zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Otwocka – Klub Smok, Otwock, ul. Warszawska 11/13.
 • – środa
 • godz. 15-18 „Świdermajer kreatywnie”, warsztaty stolarskie – Stolarnia Gepetto, Józefów, ul. Ogrodowa 17. Obowiązują zapisy.
 • godz. 18-20 „Pośladki wawerskie”, impreza na orientację PTTK Otwock – Start Przystanek PKP Miedzeszyn.

27.05 – piątek

 • godz. 16-19 „Letnisko Świder. Vege Piknik”, wydarzenie RootsVege i Otorong nawiązujące do wegetariańskich tradycji Świdra sięgających XIX wieku – Otwock, dzika plaża przy ul. Żurawiej.

28.05 – sobota

 • godz. 10-13 „Spacer po otwockim Urzeczu”, zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Otwocka – Start Skrzyżowanie ul. Staszica i Przewoskiej.

29.05 – niedziela

 • godz. 11.10-14.45 „Wycieczka do Świdra”, spacer szlakiem świderskich świdermajerów prowadzi Robert Stępień z PTTK Otwock – Start Przystanek PKP Świder.
 • godz. 12-17 „Rowerem na finał”, rajd śladami świdermajerów linii otwockiej z Fundacją na rzecz Wielkich Historii – Start Przystanek PKP Anin.
 • godz. 12-21.30 Finał Festiwalu Świdermajer, w programie m.in. innymi: warsztaty, wystawy, pokazy, atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz koncerty. Na scenie wystąpią: godz. 16 – dzieci polskie i ukraińskie we wspólnym koncercie „Wygrajmy razem”; godz. 17 – Pasjonaci Muzyki Trzy Czwarte; godz. 18 – Oranżada; godz. 19 – Świdermajer Orkiestra; godz. 20 – Pablopavo i Ludziki.

One thought on “Na całej linii

 • 12 maja 2022 o 15:31
  Permalink

  Kiedyś ul. Staszica kończyła się przy ul. Zygmunta ( szkoła nr 1 miała nr 84). Teraz Staszica kończy się przy Karczewskiej. Nie ma skrzyżowania Staszica / Przewoska. (sobota,28.05).

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.