Nowe SosNowe pokolenie 

Tegoroczna edycja Święta Sosny zainicjowała nową miejską akcję „SosNowe pokolenie”. Ma ona na celu utrzymanie i promowanie rekreacyjnego charakteru Otwocka jako miasta z dobrym klimatem

fot. UM Otwocka

W tym roku otwockie Święto Sosny odbyło się w sobotę, 7 maja, jednak nie jak do tej pory na terenie urzędu miasta, ale na plaży miejskiej nad Świdrem. Wspólne świętowanie rozpoczęło się od wiosennego sprzątania doliny rzeki. Urząd miasta zapewnił worki i rękawiczki. Wspólnymi siłami udało się zebrać ok. dwóch ton śmieci, wydano ok. 120 worków. W sprzątanie zaangażowali się mieszkańcy i uczniowie otwockich szkół. Na wszystkich uczestników akcji czekały ekologiczne upominki, m.in. budki lęgowe dla ptaków z elementami świdermajer do samodzielnego złożenia i pamiątkowe koszulki, które wręczali prezydent Otwocka Jarosław Margielski i nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów Artur Dawidziuk.

Kolejnym punktem było sadzenie drzewek. Rozdano około 120 sadzonek sosny, a przy ul. Turystycznej, po drodze na plażę miejską, posadzono ich ponad 20. – Sosnowe lasy tworzą unikalny krajobraz Otwocka, do którego się przyzwyczailiśmy. Jednak żeby go zachować dla kolejnych pokoleń, musimy pamiętać o dokonywaniu nasadzeń sosen, a także pielęgnować drzewa, które już są. Trzeba też podnosić świadomość najmłodszych mieszkańców, jak bardzo jest to ważne – mówi prezydent Jarosław Margielski, któremu towarzyszył leśniczy Jan Seremet. Sadzenie drzewek i rozdawanie sadzonek było jednocześnie początkiem nowej, miejskiej inicjatywy „SosNowe pokolenie”. Ma ona na celu utrzymanie sosnowego charakteru Otwocka poprzez wykonywanie nowych nasadzeń i tym samym odtwarzanie drzewostanu. Akcja będzie kontynuowana w kolejnych latach. 

Dla najmłodszych uczestników Święta Sosny na plaży miejskiej przygotowano  ekologiczne pokazy, animacje, gry i zabawy. Pojawił się też wiewiór Elwir z projektu VeloOtwock, który zabawiał dzieci. Na zakończenie wydarzenia wszyscy mogli posilić się przy majówkowym grillu.

Partnerami wydarzenia zorganizowanego przez Urząd Miasta Otwocka były Nadleśnictwo Celestynów i Stowarzyszenie Program Czysta Polska.

opr. Sen

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.