Zapowiedzi kulturalne 13-19 maja

OTWOCK

Podwójna wystawa

Wernisaż wystawy „Artystyczny Misz-Masz” odbędzie się w piątkowe popołudnie w PMDK

Lubianą tradycją Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury są wystawy prezentujące dorobek uczestników sekcji plastycznych. Obok tych zbiorowych, zazwyczaj podsumowujących rok szkolny, są też wystawy indywidualne, a raczej przygotowywane przez dwu-, trzyosobowe zespoły. Tym razem zobaczymy efekty pracy Mai Białek i Poli Wysockiej, które są wychowankami Anetty Myszkorowskiej.

PMDK, ul. Poniatowskiego 10, tel. 22 779 33 57, piątek, 13.05, godz. 18, wstęp wolny

Julian nad Świdrem

Spacer śladami pobytu rodziny Tuwimów w Otwocku to propozycja na sobotę, 14 maja

Letniska na na linii otwockiej były ulubionymi miejscami wypoczynku sławnych osób ze stolicy. Wśród nich był Julian Tuwim. Sporo wiemy o jego obecności w Aninie, ale wątki otwockie są mniej znane. Ambicje, by to zmienić, ma Sławomir Ryniuk z PTTK Otwock, założyciel Teamu Koziołek Matołek z Otwocka. Przewidywany czas spaceru ok. 4-5 godzin, uczestnicy odwiedzą m.in. miejsce, w którym Julian Tuwim przechowywał rękopisy słynnej „Lokomotywy”. Spacer zakończy się na skwerze 7 Pułku Ułanów.

Zbiórka pod muszlą koncertową w parku, sobota, 14.05, godz. 14

Noc Muzeów

Otwocki oddział Archiwum Państwowego w Warszawie to jedyna instytucja w mieście, która przygotowała w tym roku ofertę na Noc Muzeów

Zobaczymy wystawę najciekawszych materiałów archiwalnych z zasobu tej placówki. W programie są również konsultacje dla genealogów i domowych archiwistów, zwiedzanie siedziby, w tym magazynów archiwalnych, i konkurs z nagrodami. Będzie również układanie megapuzzli i kolorowanki, czyli kącik dla dzieci.

Archiwum Państwowe, ul. Górna 7, sobota, 14.05, godz. 17-23, wstęp wolny

Komedia w „Jaraczu”

Ponad miesiąc po premierze na deski teatru wraca komedia „O! Ożenku” na podstawie klasycznej sztuki Mikołaja Gogola. Warto ją zobaczyć w sobotni wieczór 14 maja

„Ożenek” to opowieść niby bardzo prosta. Jest panna na wydaniu, obrotna swatka szukająca jej męża i kilku kawalerów gotowych (czy aby na pewno?) do żeniaczki. Pojawia się tam jeszcze kilka postaci satelitarnych. Sztuka skrzy się jednak humorem, barwnymi bohaterami i kapitalnymi dialogami. Jest arcywesoła, a przy tym prawdziwie opowiada o ludziach. W inscenizacji Agnieszki Sadurskiej jak zwykle czekają nas niespodzianki. W spektaklu występują: Anna Ocypa, Damian Szczepaniak, Aleksandra Rajtar, Kinga Oleszczuk, Jan Drewicz, Olgierd Karolak, Filip Pardyak, Dawid Świętochowski, Marek Składowski i Monika Markocka.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, sobota, 14.05, godz. 19, bilety

Muzyka dla smyka

Na poranek muzyczny „Cztery struny świata” w Teatrze Miejskim zaprasza w niedzielę, 15 maja Fundacja Promocji Kultury OtwArte

Poranki muzyczne z cyklu „Muzyka dla smyka” to znakomity sposób na oswajanie dzieci z różnymi gatunkami muzycznymi i instrumentami. Ten świat staje się im bliższy, znajomy, bardziej zrozumiały. Taki też będzie niedzielny interaktywny koncert dla rodzin z dziećmi, na którym zagrają skrzypek Jakub Grott, wiolonczelista Wojciech Bafeltowski, skrzypaczka Amelia Tomaszek i kontrabasista Miron Grott. – Nadrzędnym celem tych muzycznych spotkań jest edukacja kulturalna najmłodszych melomanów, a także promowanie wspólnego spędzania czasu w rodzinnym gronie. Chcemy rozwijać u dzieci wrażliwość na muzykę, wyrobić nawyk chodzenia na koncerty, do teatru czy opery – opowiada Kama Grott-Tomaszek z otwockiej Fundacji Promocji Kultury OtwArte.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, niedziela, 15.05, godz. 12, wstęp wolny

Regały pełne treści

Kolejne spotkanie z cyklu „Wymień książki, płyty i filmy” odbędzie się w niedzielne popołudnie w Klubie Smok

Każdy uczestnik zdarzenia może przynieść dowolną liczbę egzemplarzy, a także wybrać dla siebie interesujące pozycje spośród rzeczy dostarczonych przez innych. Organizatorzy proszą o nieprzynoszenie podręczników, wydawnictw niekompletnych, zniszczonych lub nielegalnych. Niepotrzebne egzemplarze można też dostarczyć do klubu w innym uzgodnionym terminie.

Klub Smok, ul. Warszawska 11/13, niedziela, 15.05, godz. 15-17, wstęp wolny

 

JÓZEFÓW

Klimatyczny wieczór

Młoda karczewianka Klaudia Łukasik wystąpi w piątek, 13 maja na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury. Swój program nazwała „Nostalgia”

Klaudia Łukasik pojawi się w Józefowie w ramach cyklu „Debiuty”, ale nie będzie to jej pierwszy występ. Mieszkanka Karczewa śpiewa od dziecka, a od czasów szkoły podstawowej występuje na różnych konkursach piosenki zagranicznej i polskiej. Jest także laureatką kilkunastu konkursów wokalnych. Śpiew nie jest jej jedyną pasją. W wolnym czasie maluje obrazy, głównie studium martwej natury. Koncert w Józefowie jest o tyle ważny, że będzie dopiero jej drugim występem solowym. Repertuar z pewnością doceni dojrzalsza część publiczności, Klaudia sięga bowiem do twórczości takich gwiazd jak Amy Winehouse, Doris Day, Kurt Cobain czy Grace Jones. Nie zabraknie też utworów nowszych, także klimatycznych, takich jak piosenki Myslovitz, Dawida Podsiadły czy Lany Del Rey.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, piątek, 13.05, godz. 18, wstęp wolny

 

Na sześciu strunach

Sobotni koncert „Gitara moja” w Miejskim Ośrodku Kultury ma być zwieńczeniem warsztatów gitarowych dla młodzieży

Towarzystwo Gitarowe w Warszawie zrzesza nauczycieli gitary klasycznej z uczelni i szkół muzycznych na terenie całego Mazowsza. Coroczną tradycją są warsztaty dla uczniów klas gitary klasycznej, które odbywają się w różnych placówkach. Tegoroczna edycja została zaplanowana w Józefowie, w Prywatnej Szkole Muzycznej Bartłomieja Budzyńskiego. Podsumowaniem sobotnich warsztatów będzie koncert w MOK-u, na którym zaprezentują się ich uczestnicy. Jako gość specjalny wystąpi Franciszek Wiszniewski, laureat warszawskiego konkursu Gitarofonia 2022.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 14.05, godz. 18, wstęp wolny

 

Niedziela w teatrze

„Czerwone sukienki” Teatru Parabuch to spektakl komediowy, który można obejrzeć w niedzielny wieczór 15 maja w MOK-u

Amatorski Teatr Parabuch istnieje od 1984 roku i pierwotnie był związany ze środowiskiem kolejarskim, co tłumaczy nazwę zaczerpniętą z „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Obecnie jest grupą niezależnych miłośników teatru, ludzi różnych profesji, którzy obok pracy zawodowej mają czas i ochotę zajmować się niełatwą sztuką aktorską. W Józefowie zobaczymy „Czerwone sukienki” Paula Elliotta w reżyserii Ryszarda Jakubisiaka. To zwariowana komedia o sile kobiecej przyjaźni sięgającej aż po grób. Może nawet dosłownie. Spektakl z odrobiną czarnego humoru opowiada historię czterech przyjaciółek, których nie rozdzieli żadna siła. Wystąpią: Iwona Drążkiewicz, Małgorzata Kamińska „Ruda”, Marta Romanowska, Natalia Soszyńska i Filip Lisowski.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, niedziela, 15.05, godz. 18, bilety

KARCZEW

Noc Muzeów w Otwocku Wielkim

Muzeum Wnętrz w Pałacu Bielińskich zaprasza na nocną Muzogrę, czyli Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 14 maja

Program wieczornego spotkania jest bardzo bogaty. Obejmuje m.in. prezentację zdjęć zbiorów Ignacego i Heleny Paderewskich, koncert „Granie na dywanie” w wykonaniu uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej nr 1 w Otwocku, prelekcję dr Eweliny Sielskiej-Badurek o Ignacym Paderewskim, inscenizację bajek dla dzieci o zwierzętach autorstwa Ignacego Krasickiego oraz inscenizację bajek dla dorosłych La Fontaine’a. Zaplanowano także minikoncert muzyki filmowej w wykonaniu Kamy Grott-Tomaszek (obój), Jakuba Grotta (skrzypce) i Mariusza Rutkowskiego (fortepian) oraz recital „Anons Muzyczny” multiinstrumentalistki Justyny Rekść-Raubo. W godz. 18 i 19.30 przewodnik będzie oprowadzał chętnych po pałacu.

Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, ul. Zamkowa 49, sobota, 14.05, godz. 18-22, wstęp wolny

 

KOŁBIEL

Rajd rowerowy i inne atrakcje

Tegoroczną edycję Odjazdowego Bibliotekarza w powiecie otwockim organizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Kołbieli, która zaprasza do wspólnej zabawy i rekreacji w niedzielę, 15 maja

Odjazdowy Bibliotekarz to przede wszystkim rajd rowerowy dla bibliotekarzy i miłośników książek organizowany w czasie majowego Tygodnia Bibliotek. Służy integracji i promocji czytelnictwa, ale też rekreacji na świeżym powietrzu. Krótko mówiąc, proponuje coś dla ciała i coś dla ducha. Rajd rozpoczyna się o godz. 11 na rynku w Kołbieli. Na uczestników czeka okołodziewięciokilometrowa trasa wiodąca przez Kołbiel, Gadkę, Sufczyn, Radachówkę i Wolę Sufczyńską.

Po rajdzie uczestnicy będą mogli odpocząć na spotkaniu z dziennikarką i prezenterką telewizyjną Katarzyną Zdanowicz (godz. 12.30), a po nim rozpoczną się na rynku występy dzieci z Kołbieli. Około godz. 14 ruszy potańcówka, którą poprowadzi Marek Połynko. Przez całą imprezę będzie można odwiedzić stoiska biblioteczne i rękodzielnicze, a także skorzystać z bezpłatnych warsztatów plastycznych dla dzieci.

 

WIĄZOWNA

Jednym głosem dla Ukrainy

GOK zaprasza na muzyczne spotkanie, które poprowadzi chór Mienia River. Ma być głosem poparcia dla naszych walczących o wolność sąsiadów

Od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę nie pozostawaliśmy obojętni na los naszych sąsiadów. Każdy angażował się w pomoc, jak tylko mógł. Teraz możemy połączyć swoje siły i zgodnie mówić jednym językiem, którym jest muzyka. – Wierzymy, że muzyka i śpiew jednoczą, mają siłę zmieniać świat, rozgrzewają serca, dają nadzieję, wzmacniają, uzdrawiają. Zapraszamy do wspólnego śpiewu. W programie znajdą się utwory w języku polskim i ukraińskim. Pokażemy nasze zjednoczenie i wyrazimy absolutny sprzeciw wobec wojny – zapowiadają organizatorzy.

GOK, ul. Lubelska 53, tel. 22 780 41 79, środa, 18.05, godz. 19.30, wstęp wolny

 

 

WAWER

Mistrzyni grafiki

W sobotę, 14 maja w WCK Radość zostanie otwarta wystawa „Z życia wycięte” prezentująca grafiki Teresy Jakubowskiej

Teresa Jakubowska studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z grafiki obroniła w 1953 roku. Jest jedną z najwybitniejszych polskich graficzek. Uprawia grafikę warsztatową w technikach wypukłych, preferuje duże formaty prac. Podejmuje tematykę życia codziennego i zdarzeń dotyczących zbiorowości, widzianych często w sposób symboliczny lub satyryczny. Jest laureatką licznych nagród. Miała ponad sto wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Grafiki Teresy Jakubowskiej znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, we Wrocławiu, w Poznaniu, Szczecinie, Warszawie czy muzeum w Lozannie. Mieszka w Wawrze. Wystawa potrwa do połowy lipca.

WCK Radość, ul. Powojowa 2, sobota, 14.05, godz. 12, wstęp wolny

 

Wystawy i koncert

Wernisaż wystawy artystów z Ukrainy, okraszony koncertem Artura Gotza, to sobotnia propozycja Kulturoteki w Falenicy

fot. Wojciech Jachyra

„Czarno-biało-kolorowo. Grafika lwowska” – tak brzmi tytuł dość intrygującej wystawy, na której zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt prac w technice grafiki tradycyjnej wykonanych przez artystów z Ukrainy. To studenci Lwowskiej Akademii Druku. Nad projektem czuwają Iryna Wonikowska i Magdalena Magrzyk. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 14 maja, ale wystawę będzie można oglądać przez całe lato, aż do 30 września. Wstęp wolny.

Na finał wernisażu, około godz. 17.30, rozpocznie się koncert Artura Gotza zatytułowany „Tango D’Amore”. Na repertuar złożą się m.in. piosenki Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, Kabaretu Starszych Panów oraz autorskie utwory wykonawcy z jego czterech płyt. Wokaliście będą towarzyszyli Jacek Kwiatkowski – klawisze, i Kuba Mikulski – instrumenty perkusyjne. Koncert jest biletowany.

WCK Falenica, ul. Walcownicza 2, sobota, 14.05, godz. 17

 

Lekcja z noblistką

Na Noc Muzeów w Murowance zaprasza w sobotę, 14 maja Fundacja na rzecz Wielkich Historii. Przygotowano tam „Czarującą lekcję fizyki wg Marii SkłodowskiejCurie”

120 lat temu, w 1903 roku, Maria Skłodowska-Curie odebrała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością, a mieszkańcy podwarszawskiego Wawra postawili pierwszy murowany budynek szkolny. Z okazji Nocy Muzeów postanowiono uczcić te rocznice i pokazać nieznaną twarzą noblistki – mamy, która dla swoich córek chciała stworzyć najlepsze warunki rozwoju i wymyśliła rewolucyjne jak na tamte czasy lekcje fizyki. Są one opisane i teraz zostaną odtworzone na potrzeby sobotniego pokazu.

Murowanka, ul. Płowiecka 77, sobota, 14.05, godz. 17-18.30, wstęp wolny

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.