Czekając na ekrany

Powiat wykonał własne pomiary hałasu w wybranych punktach wzdłuż trasy S17 na terenie gminy Wiązowna. Nieznaczne przekroczenie norm zanotowano w dwóch miejscach. Czy pomoże to w przekonaniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do postawienia nowych ekranów?

Od 2020 roku mieszkańcy, którzy mają swoje domy w pobliżu drogi ekspresowej S17, skarżą się na uciążliwości wynikające m.in. z nadmiernego hałasu. Wciąż bezskutecznie walczą o ochronę akustyczną najbardziej hałaśliwych odcinków trasy. Ekrany, które miały ich przed tym chronić, nie są wystarczająco długie i wysokie, zwłaszcza na odcinku między węzłem Wiązowna a osiedlem Radiówek.

Według radnej powiatu otwockiego Jolanty Koczorowskiej pierwotnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wpisała w projekt ekrany o wysokości pięciu metrów i długości 535 metrów, a dalej trzymetrowe. W praktyce zamontowano jedynie 132 metry ekranów o wysokości dwóch metrów. Mieszkańcy wielokrotnie apelowali w tej sprawie do władz, napisali petycję, w której domagają się nie tylko ustawienia wysokich ekranów dźwiękochłonnych, lecz także położenia na drodze cichej nawierzchni. Samorządy wspierają ich w tej walce.

– Pracownicy Starostwa Powiatowego w Otwocku dokonali pomiarów hałasu w okresie od 12 lutego do 21 marca. Zostały one zainicjowane jako jedno z działań w celu zapewnienia właściwej ochrony akustycznej terenów zabudowy mieszkaniowej wzdłuż drogi ekspresowej S17. Pomiary wykonano metodą próbkowania w oparciu o metodykę określoną w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 16 czerwca 2011 roku – wyjaśnia Magdalena Żurawska, dyrektor wydziału ochrony środowiska starostwa. – Miejsca wykonywania pomiarów hałasu zostały wyznaczone w oparciu o informacje przekazane przez gminy, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc najbardziej narażonych na uciążliwości akustyczne – dodaje.

Pomiary przeprowadzono w następujących punktach: Dom Seniora Olimp Med w Majdanie przy ul. Szosa Lubelska, Dom Seniora Senior Med w Wiązownie przy ul. Chabrowej, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Radiówku, osiedle Radiówek, miejscowość Rudka oraz okolice ul. Wypoczynkowej w Otwocku-Wólce Mlądzkiej. Maksymalny dopuszczalny poziom hałasu wynosi 3,4 dBA.

Badania powiatu wykazały tylko nieznaczne przekroczenia normy przy Domu Seniora przy ul. Chabrowej (średnia z pomiaru 62,7 dBA, dopuszczalne 61 dBA) i w Rudce (średnia 64,4 dBA, dopuszczalne 61 dBA). – Obecnie raport jest przedmiotem analizy Zarządu Powiatu Otwockiego. Podejmie on decyzję co do jego ewentualnego przekazania GDDKiA w celu jego uwzględnienia w analizie porealizacyjnej, która będzie służyć do oceny skuteczności zastosowanych rozwiązań chroniących środowisko – wyjaśnia Magdalena Żurawska.

pds

One thought on “Czekając na ekrany

  • 21 maja 2022 o 13:24
    Permalink

    Nieznaczne przekroczenie? Zwiększenie o 3 decybele jest podwojeniem siły dźwięku !

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.