Zapowiedzi kulturalne 20-26 maja

Od 20 do 29 maja dominującym wydarzeniem na kulturalnej mapie linii otwockiej będzie Festiwal Świdermajer. Program tego dużego wydarzenia jest dostępny tutaj. Co poza tym czeka nas w nadchodzącym tygodniu?

 

OTWOCK

Polacy i Ukraińcy na wspólnej scenie

Koncert „Poznajmy się”, podczas którego wystąpią artyści z Polski i Ukrainy, odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 maja w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury

          Sobotni koncert został zorganizowany z inicjatywy polskiej i ukraińskiej lokalnej społeczności. Występy i poprzedzający je piknik mają być okazją do poznania się, rozmów, zabawy. Impreza zacznie się o godz. 14 w plenerze, na terenie PMDK. Będzie tam przygotowana strefa animacji dla dzieci, dmuchańce, jarmark rękodzieła, kuchnia polska i ukraińska.

O godz. 16 przeniesiemy się do sali widowiskowej, gdzie wystąpią artyści z Polski i Ukrainy – dzieci i dorośli. Jako goście specjalni wystąpią idący własną, bardzo ciekawą artystyczną drogą wokalista Antek Sojka – syn Stanisława Soyki, i pochodzący z Odessy piosenkarz Alex Mati. Specjalnością tego ostatniego jest elektroniczna muzyka taneczna. Koncert poprowadzą Marek Połynko i Julia Chmielewska. Na zakończenie, około godz. 18, zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego „Matki wojny”, którego bohaterkami są mieszkające w Otwocku uchodźczynie z Ukrainy, ich dzieci i wnuki. Reżyserem przejmującego dokumentu jest otwocczanin Piotr Poraj Poleski. Uwaga, film nie jest przeznaczony dla młodych widzów.

Wydarzenie współorganizują: Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku, Prywatna Szkoła Muzyczna nr 1 w Otwocku, Kolberg – Stowarzyszenie Współpracy i Promocji Międzynarodowej, Jarmarki Sztuki i Rękodzieła, a także powiat otwocki. Patronat medialny sprawuje „Linia Otwocka”.

PMDK, ul. Poniatowskiego 10, sobota, 21.05, godz. 16, wstęp wolny

 

BabaJaga w „Jaraczu”

Premierowy pokaz przedstawienia „Jaś i Małgosia” w wykonaniu otwockich seniorów odbędzie się w sobotni wieczór, 21 maja w Teatrze Miejskim im. S. Jaracza

Spektakl przygotowany przez studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Otwarte Drzwi” wyreżyserował Jarosław Kopaczewski. Twórcy sięgają po klasyczną baśń. Na skraju wielkiego lasu mieszkał ubogi drwal z drugą żoną i dwojgiem dzieci – Jasiem i Małgosią. W chacie niewiele było jedzenia, więc macocha postanowiła porzucić dzieci w lesie. Po trzech dniach błądzenia rodzeństwo znalazło dom zbudowany z chleba i ciastek należący do miłej staruszki, która okaże się czarownicą.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, sobota, 21.05, godz. 18, bilety

 

Brawurowy bard

Volodia – projekt, który wyrósł z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego – wystąpi w czwartek, 26 maja na scenie Teatru Miejskiego im. S. Jaracza

Hołd Wysockiemu postanowił oddać Janusz Kasprowicz – muzyk, aranżer, autor tekstów, który ponad 10 lat temu zaprosił do projektu wrocławskich muzyków grających na co dzień jazz, rock, flamenco, bluesa. Nagrali trochę utworów mistrza w swoich aranżacjach. Płyta ukazała się w 2011 roku i publiczność z miejsca pokochała Projekt Volodia. Potem ukazały się jeszcze trzy albumy z piosenkami Włodzimierza Wysockiego.

Najnowsza, piąta płyta, to już nowy rozdział. Jej tytuł brzmi „Projekt Volodia gra Grzesiuka”, a więc muzycy wzięli się za przedwojenne i wczesnopowojenne piosenki warszawskich ulic, spopularyzowane w latach 50. i 60. XX w. przez legendarnego barda stolicy Stanisława Grzesiuka. Ten pieśniarz i pisarz bywał w Otwocku, gdzie leczył się na gruźlicę. Tematyka piosenek, nazywanych „szemranymi”, pozwala poczuć ducha tamtych lat. Zostały zaaranżowane w brawurowy i specyficzny dla zespołu sposób.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, czwartek, 26.05, godz. 19, bilety

 

Nazywam się Świdermajer

Na terenie Nowego Gurewicza można oglądać dwie ciekawe wystawy plenerowe

Festiwalowi Świdermajer jak zawsze towarzyszą wystawy, przede wszystkim plenerowe. Część z nich już można oglądać na terenie Nowego Gurewicza, m.in. wystawę „Wielka historia małych miast… Otwock – uzdrowisko i letnisko Warszawy” przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Warszawie i „Nazywam się Gurewicz” Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.

 

JÓZEFÓW

Rozmowy o sztuce

W cyklu „Od awangardy do flash moba” czeka nas wyjątkowo trudny wykład o sztuce współczesnej poświęcony socrealizmowi. Był on ważnym narzędziem propagandy w państwach zza żelaznej kurtyny

Realizm socjalistyczny – bo tak brzmi pełna nazwa – jest kierunkiem, który narodził się na początku lat 30., formalnie w 1934 roku, najpierw w sztuce radzieckiej, a następnie w pozostałych krajach demokracji ludowej. Miał tam oficjalny status podstawowej i jedynej metody twórczości artystycznej, świetnie służąc partiom komunistycznym. Obejmował malarstwo, rzeźbę, architekturę, muzykę, literaturę i inne dziedziny sztuki. Miał opiewać wielkość komunistycznej wizji świata i być czytelny dla wszystkich, także słabo wykształconego ludu. Oczekiwano od artystów twórczości tradycyjnej, popularnej, niewymagającej od odbiorcy wysiłku intelektualnego. O sztuce socjalistycznej w treści i narodowej w formie opowie Agnieszka Sural – historyczka sztuki, kuratorka, edukatorka i producentka.

Willa Balbinów, ul. Wyszyńskiego 11, tel. 602 552 804, piątek, 20.05, godz. 18, wstęp wolny

 

Kraina łagodności

Premierowy koncert, na którym Marcin Wargocki zagra utwory ze swojej najnowszej płyty zatytułowanej „Do głębi”, odbędzie się w najbliższą sobotę w Miejskim Ośrodku Kultury  

Marcin Wargocki mieszka w Józefowie, ma 41 lat, żonę, trójkę dzieci i pracę w branży handlowej. Jednak od dziecka jego wielką pasją jest muzyka. Przygodę z gitarą rozpoczął w wieku 14 lat, sam uczył się na niej grać. Józefowianin ma na koncie albumy „GPS na Niebo” i „Nie wątp” oraz kilkadziesiąt koncertów w całym kraju.

Podczas sobotniego koncertu artysta zaprezentuje trzecią płytę „Do głębi” i ponownie zabierze słuchaczy do krainy łagodności, nie omijając jednak trudnych tematów, takich jak cierpienie i zaufanie. Na krążku znajduje się 14 autorskich utworów utrzymanych w klimacie poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Jak zawsze Wargocki patrzy na świat z perspektywy osoby wierzącej. Towarzyszy mu zespół w składzie: Bogdan Żywek – gitara, pianino, hammond; Anna Bojas – skrzypce, chórki; Katarzyna Wierzbicka – altówka, kalimba; Roman Ziobro – kontrabas, gitara basowa.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 21.05, godz. 18, wstęp wolny

 

Mokka w MOK-u

Po dość długiej przerwie na rodzimą scenę wraca żeński chór Mokka. W niedzielę artystki dadzą popołudniowy koncert zatytułowany „Radość o poranku”

Chór Mokka w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie działa od 2013 roku. Prowadzi go Ewa Jurkiewicz, absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Repertuar zespołu jest różny, od przebojów musicalowych, poprzez rocka, po gospel czy bluesa. Co ważne, Mokka jest otwarta na nowe osoby i żeby wstąpić w jej szeregi, wcale nie trzeba umieć śpiewać. Trzeba chcieć. To wystarczy.

– Kochamy śpiewać i dzielić się tą radością o każdej porze dnia. Zapraszamy na koncert, który podsumowuje nasze doświadczenia z czasów pandemii i powrót do wspólnego śpiewania. W repertuarze znajdą się polskie i zagraniczne piosenki rozrywkowe – zapowiada Ewa Jurkiewicz.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, niedziela, 22.05, godz. 18, wstęp wolny

 

KARCZEW

Pokaz iluzji

To będzie widowisko dla dzieci, rodziców, babć i dziadków. Iluzjonista Konrad Modzelewski wystąpi w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sportu w sobotnie popołudnie

Ma wiele talentów. Jest iluzjonistą, komikiem i żonglerem, którego celem jest rozśmieszanie publiczności do łez. Konrad Modzelewski najlepiej czuje się na scenie. W ciągu 12 lat pracy dał ponad 2900 występów, nie tylko w Polsce. Gościł m.in. w programach radiowych i telewizyjnych, na dużych scenach metropolii i w klubowych salkach prowincjonalnych miasteczek. Jednak najbardziej nietypowe były występy w samolotach w trakcie lotów do Grecji i Turcji. W Karczewie przedstawi kilka popisowych sztuczek. Będzie sznurek, który gubi końce, kula, co udaje, że lata, a także metalowe koła, które potrafią się łączyć. Z Konradem będzie czarować także cała publiczność. Może zdradzi któryś ze swoich sekretów?

CKiS, Karczew, ul. Widok 2, sobota, 21.05, godz. 15, bilety 

 

Wąsaty talent

Wiktor Dyduła – finalista tegorocznej edycji programu „The Voice of Poland” – zaśpiewa w niedzielę, 22 maja w sali karczewskiego urzędu

          24-letni wokalista pochodzi z Kaszub, ukończył liceum w Gdańsku, a potem studiował zarządzanie. Do niedawna na życie zarabiał w branży gastronomicznej, ale nie przestawał śpiewać. W jednym z nadmorskich hoteli w Sopocie jest znany jako „śpiewający kelner”. Najpierw w „The Voice of Poland” wyróżnił się sumiastymi wąsami, jednak szybko się okazało, że ma niesamowitą barwę głosu, charyzmę, poczucie humoru i talent do pisania własnych piosenek. W programie zajął czwarte miejsce, ale swoją szansę wykorzystał. Ma za sobą debiutancki singiel „Wiesz, że za tobą tęsknię”, który zawojował większość radiowych list przebojów. W kwietniu miał premierę kolejny singiel „Koło fortuny”.

Urząd miejski, ul. Warszawska 28, niedziela, 22.05, godz. 17, bilety 

 

Piknik Rodzinny

Sąsiedzkie świętowanie odbędzie się w niedzielne popołudnie na osiedlu Ługi

Klub Grota OSM i Przedszkole „Ługuś” zapraszają mieszkańców osiedla Ługi, ale nie tylko, w szczególności najmłodszych gości, do wzięcia udziału w Pikniku Rodzinnym. Okazją jest zbliżający się Dzień Matki i Dzień Dziecka. Nie zabraknie wielu ciekawych atrakcji i występów.

Przedszkole nr 3 „Ługuś”, ul. Miziołka 52, niedziela, 22.05, godz. 13.30, wstęp wolny

 

WIĄZOWNA

Sobota dla dzieci

Spektakl i warsztaty pod tytułem „Czy to bajka, czy nie bajka?” w GOK-u będą spotkaniem z twórczością jednej z najważniejszych polskich poetek Marii Konopnickiej

To kolejne wydarzenie przybliżające dzieciom i młodzieży słynnych patronów 2022 roku. W sobotę, 21 maja o godz. 10 młodzi widzowie zobaczą spektakl na podstawie bajek Marii Konopnickiej, w którym pojawia się sama pisarka. Mieszka ona w wiejskiej posiadłości i w jej starym dworku zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Pojawiają się jakieś małe, ubrane na czerwono istoty, lis z wielką kitą, pastereczka z gąskami. A może to tylko przyśniło się Marii Konopnickiej? Wstęp na spektakl jest wolny. Natomiast żeby wziąć udział w warsztatach Lego, które rozpoczną się o godz. 11, trzeba już kupić bilet.

GOK, ul. Lubelska 53, sobota, 21.05, godz. 10 i 11

 

Ciekawy spektakl

„Co modna pani wiedzieć powinna” to kapitalny monodram komediowy Katarzyny Kołeczek. Aktorka przyjedzie z nim w niedzielę, 22 maja do Gminnego Ośrodka Kultury

Co robiłaby kobieta, gdyby musiała robić wszystko, co jej każą? To, czego wymaga od niej moda, społeczeństwo, gazety, firmy kosmetyczne? Sprawdza to Katarzyna Kołeczek w roli tytułowej modnej pani starającej się przyswoić wszystkie dobre rady, powinności i obowiązki nakładane na nią przez popkulturę i rzeczywistość. Aktorka jest od lat związana z Och Teatrem i Teatrem Polonia Krystyny Jandy oraz ze stołecznym Klubem Komediowym, w którym zajmuje się również improwizacją teatralną. Gra także w filmach i serialach w Polsce i na Wyspach Brytyjskich. Jej ostatnim sukcesem jest rola w filmie fabularnym „97 minut”, w którym zagrała u boku samego Aleca Baldwina. Premiera jest zaplanowana na 2023 rok.

GOK, ul. Lubelska 53, niedziela, 22.05, godz. 17, bilety 

 

WAWER

Spektakl dla dzieci

„Babroszki lecą w kosmos” to przedstawienie interaktywne dla widzów od lat trzech, na które zaprasza w niedzielę Wawerskie Centrum Kultury

Jest to historia stworów, tytułowych Babroszków, które pewnego dnia postanawiają wylecieć w kosmos. W podróż zabierają dzieci, a po awaryjnym lądowaniu na Księżycu będą musieli stawić czoła groźnemu Hrabiemu Robotowi i oswobodzić mieszkańców Moonowa spod jego władzy. W przedstawieniu wykorzystano motywy ze znanych filmów i bajek.

WCK, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, niedziela, 22.05, godz. 11, bilety

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.