Zaprojektują współczesne świdermajery

Na początku maja w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Otwocka pojawiła się wiadomość o otwarciu ofert na wykonanie trzech projektów budynków w stylu świdermajer. Chodzi o bezpłatne projekty, które mają być dostępne do pobrania ze strony internetowej urzędu. W postępowaniu wpłynęły dwie oferty od zainteresowanych biur projektowych. Wyniki mają być znane najpóźniej do 31 maja

Niedawno prezydent Jarosław Margielski poinformował, że miasto zleci na swój koszt opracowanie trzech różniących się od siebie projektów domów w stylu świdermajer o powierzchni do 70 m kw. Te projekty każda chętna osoba będzie mogła bezpłatnie pobrać ze strony internetowej miasta. To ciekawa forma promocji stylu stworzonego przez jednego z „ojców założycieli” Otwocka Michała Elwiro Andriollego, samego miasta i możliwości, które dała nowelizacja prawa budowlanego wprowadzająca uproszczone rozwiązania prawne w przypadku budowy niedużych domów jednorodzinnych.

Zapowiedź prezydenta spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy z niecierpliwością czekają na możliwość skorzystania z bezpłatnego projektu. Na początku marca miasto ogłosiło zapytanie ofertowe na wykonanie trzech niezależnych, pełnych projektów budowlanych (obejmujących wszystkie branże) wraz z kosztorysami inwestorskimi i przedmiarami dla budynków jednorodzinnych o powierzchni do 70 m kw. z elementami elewacji w stylu świdermajer. Wybrany projektant przeniesie prawa autorskie na miasto i udzieli zgody na dokonanie ewentualnych zmian w projekcie przez docelowych inwestorów. Miasto wymaga, aby projekty różniły się pod względem wizualnym, konstrukcyjnym i funkcjonalnym. Układ konstrukcyjny budynku powinien umożliwiać także zmiany układu funkcjonalnego w jego wnętrzu według indywidualnych upodobań.

W poniedziałek, 2 maja ukazał się protokół z otwarcia ofert. Okazało się, że dwie pracownie są chętne, by wykonać projekty współczesnych świdermajerów. Niestety, nie ma wśród nich propozycji z Otwocka. Niższą cenę (84 tys. 870 zł) zaproponowała firma WIOSNA architekci Piotr Wiosna z Białegostoku, wyższą (209 tys. 100 zł) – firma ARCH VIS STUDIO Agnieszka Chudzińska z Warszawy. Najkorzystniejsza oferta zostanie wskazana po ocenie komisji, w skład której wchodzą prezydent Margielski, przewodnicząca rady miasta Monika Kwiek i przewodniczący komisji inwestycji i gospodarki miejskiej Jakub Kosiński. Nastąpi to najpóźniej do 31 maja. Wtedy też dowiemy się, kiedy projekty będą dostępne dla użytkowników.

SW

One thought on “Zaprojektują współczesne świdermajery

  • 24 maja 2022 o 12:17
    Permalink

    Pani Sylwio, nadal brak informacji, na jakich warunkach i kto będzie mógł z tego korzystać?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.