Zasadzili Floriana w parku

Były odznaczenia, awanse i gratulacje, a także tradycyjne sadzenie drzewka – w tym roku był to klon srebrzysty, którego nazwano Florian. Tak świętowano Powiatowy Dzień Strażaka i jubileusz 30lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej. Uroczystości odbyły się w czwartek, 19 maja przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w parku miejskim w Otwocku

AGNIESZKA JASKULSKA

W tym roku strażacy świętowali nie tylko Dzień Strażaka, lecz także jubileusz 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej jako zawodowej, umundurowanej i wyposażonej w specjalistyczny sprzęt formacji przeznaczonej do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Uroczystości rozpoczęły się złożeniem wieńca pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i figurą św. Floriana (patrona strażaków) przed budynkiem komendy powiatowej. Następnie mł. bryg. Radosław Podgórski, dowódca JRG KP PSP w Otwocku, złożył meldunek mazowieckiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP nadbryg. Jarosławowi Nowosielskiemu. Flagę państwową podniesiono przy akompaniamencie hymnu, który zagrała orkiestra dęta OSP Karczew. W dalszej kolejności wszystkich przybyłych gości przywitał st. bryg. Tomasz Król, komendant powiatowy PSP w Otwocku. 

Święto strażaków było także okazją do wręczenia odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe w uznaniu za zasługi i wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych. Przy okazji Medalem Okolicznościowym Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP zostali wyróżnieni starosta otwocki Krzysztof Szczegielniak, prezydent Otwocka Jarosław Margielski i komendant powiatowy PSP w Otwocku st. bryg. Tomasz Król. 

W uznaniu za zaangażowanie w działalność społeczną OSP i wybitne wyniki w nauce mazowiecki komendant wojewódzki PSP wyróżnił dyplomami uznania uczniów klasy o profilu strażacko-ratowniczym z Zespołu Szkół nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Otwocku kadeta Dawida Ciborka, kadeta Oskara Piorunowskiego i kadetkę Dominikę Wysocką. 

W uroczystych obchodach wzięło udział wielu polityków i samorządowców, m.in. posłowie, radni sejmiku województwa mazowieckiego, przedstawiciele władz samorządowych, kierownicy i komendanci współpracujących służb mundurowych i instytucji oraz prezesi i naczelnicy jednostek OSP z terenu powiatu otwockiego, a także uczniowie klasy strażacko-ratowniczej z otwockiego „Nukleonika”.

Podczas okolicznościowych przemówień dziękowano strażakom za ich ofiarną służbę i życzono bezpiecznych powrotów z akcji. W imieniu awansowanych i wyróżnionych strażaków głos zabrał mł. bryg. Mariusz Owczarek, który podziękował przełożonym za docenienie zaangażowania strażaków w wypełnianiu obowiązków służbowych. 

Oficjalną część uroczystości zakończyło tradycyjne sadzenie drzewa. W tym roku posadzono klon srebrzysty, który nazwano Florian – drzewko rośnie obok muszli koncertowej w parku. Potem mieszkańcy mogli wysłuchać koncertu orkiestry dętej z OSP Karczew, a także spróbować strażackiej grochówki. Na najmłodszych uczestników czekał strażacki piknik. 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.