Radość i wzruszenie

To były naprawdę magiczne godziny, wypełnione zabawą, grami, smakołykami i piękną muzyką. Piknik rodzinny, jarmark rękodzieła i koncert „Poznajmy się” w PMDK zapamiętamy na długo. A może będą kolejne?

PRZEMEK SKOCZEK

W tym przypadku nie chodziło o koncert charytatywny, organizowanie zbiórek czy akcji pomocowych. Ważniejsze było bycie razem, poznanie się. Na różnych poziomach. Polacy mogli się spotkać z Ukraińcami, ale też sami uchodźcy z różnych stron Otwocka i całego powiatu mogli porozmawiać, wymienić się wrażeniami, może w czymś sobie pomóc. Goście z Ukrainy mogli też dać coś od siebie. Podczas pikniku obok frykasów z grilla serwowano ukraińskie pierogi i wypieki. A na scenie występowały przede wszystkim ukraińskie dzieci i młodzież.

Koncert poprowadził z wdziękiem dwujęzyczny duet: ukraińska artystka, pianistka i śpiewaczka Julia Chmielewska, mieszkająca od lat w Polsce oraz muzyk i konferansjer z Otwocka Marek Połynko. W pierwszej części słuchaliśmy klasyki w wykonaniu niezwykle uzdolnionych młodych instrumentalistów, którzy teraz kontynuują naukę w Szkole Muzycznej nr 1. Zagrała skrzypaczka Arina Podgórna, pianiści Ilya Shklyaruk i Igor Ladnowsky, skrzypek Oleksiy Zhyrka, śpiewali: Dima Łysenko i polsko-ukraiński duet Sophia Ostrowskaya i Basia Krzyżanowska. Wiersze recytowała Irena Balan.

W przerwie piękny popis muzyczno-wokalno-taneczny dali podopieczni PMDK z Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Varsovia, teatru tańca i sekcji wokalnej. Rozpoczęła go przejmująca pieśń ukraińska w wykonaniu nauczyciela muzyki Emila Zwolińskiego. W drugiej części wystąpili ukraińscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Malcanowie i ich nauczycielka Tatiana Fedorowa. Niestety nie dojechał jeden z gości specjalnych, pochodzący z Odessy Alex Mati, ale zrekompensował to wspaniałym występem Antek Sojka, którego pozytywny przekaz wlał z pewnością wiele ciepła do serc słuchaczy.

Organizatorami wydarzenia byli: Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku, Prywatna Szkoła Muzyczna nr 1 w Otwocku, Kolberg – Stowarzyszenie Współpracy i Promocji Międzynarodowej, Jarmarki Sztuki i Rękodzieła, Powiat Otwocki. Patronat medialny „Linia Otwocka”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.