Uchwała o zakazie stosowania paliw stałych do uchylenia?

Klub radnych PiS Powiatu Otwockiego chce unieważnienia uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie zakazu spalania paliw stałych. W ubiegłym tygodniu klub złożył w tej sprawie wniosek do wojewody mazowieckiego

Sejmik Województwa Mazowieckiego 26 kwietnia przyjął nową uchwałę antysmogową. Zgodnie z tym dokumentem w przyszłym roku od 1 października w Warszawie miałby obowiązywać zakaz palenia w piecach paliwem stałym. Ościenne miejscowości, z tzw. obwarzanka warszawskiego, w tym powiat otwocki, będą objęte zakazem od 1 stycznia 2028 roku. Zakaz spalania węgla nie będzie obowiązywał posiadaczy kotłów 5 klasy zainstalowanych do 11 listopada 2017 roku oraz kotłów i kominków spełniających wymogi ekoprojektu zainstalowanych do czerwca 2022 roku w istniejących budynkach.

Tuż po przyjęciu uchwały powiatowy radny Dariusz Kołodziejczyk na sesji Rady Powiatu Otwockiego 28 kwietnia w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że w obliczu odcięcia przez Rosję dostaw gazu dla Polski taka decyzja sejmiku była szokująca. Jednym z głównych powodów tej reakcji było m.in. to, że zakaz dotyczy nie tylko węgla, ale w ogóle paliw stałych. – Gaz jest w widoczny sposób używany jako instrument prowadzenia polityki, a tak naprawdę wojny, przez tego, kto go dostarcza w największych ilościach. Naszym zdaniem nie powinno być tak, że uchwałą wprowadza się zakaz stosowania takich paliw przez mieszkańców m.in. powiatu otwockiego. Wydaje mi się, że rada powiatu powinna podjąć działania, żeby chociaż ten punkt dotyczący paliw stałych, drewna i biomasy, został wyeliminowany z uchwały sejmiku mazowieckiego. Ponadto należałoby zastanowić się, czy kwestia węgla kamiennego nie powinna zostać odsunięta w czasie, bo jest on jednym z nielicznych paliw, którymi Polska dysponuje w dużych ilościach. Oprócz kwestii ekologicznych jest jeszcze bezpieczeństwo energetyczne państwa – zwrócił uwagę radny.

W środę, 18 maja klub radnych Prawa i Sprawiedliwości Powiatu Otwockiego złożył do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały sejmiku w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Wnioskodawcy dowodzą, że uchwała sejmiku istotnie narusza przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2018/2001 w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych oraz Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku wprowadzonej uchwałą nr 22/2021 Rady Ministrów. Wskazują też, że zakaz spalania paliw stałych w praktyce będzie obejmować np. biomasę pozyskaną z drzew i krzewów oraz biomasę roślinną z rolnictwa. Tymczasem zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii takie paliwo jak np. brykiet, pelet, biowęgiel itp. stanowią odnawialne źródło energii. Wniosek wraz z obszernym uzasadnieniem został przekazany wojewodzie do rozpatrzenia.

SW

4 komentarze do “Uchwała o zakazie stosowania paliw stałych do uchylenia?

 • 23 maja 2022 o 22:09
  Permalink

  Nie zdarza mi się to często ale tym razem zgadzam się z radnymi z PiS i gorąco popieram ich wniosek. Biomasa absolutnie powinna być spalana. Mam nadzieję, że uchwała sejmiku zostanie wyeliminowana.

  Odpowiedz
 • 23 maja 2022 o 22:31
  Permalink

  Przeciez nowelizacja uchwały Sejmiku nie wprowadza zakazu palenia biomasą, tylko węglem!
  Czy autor artykułu czytał nowelizację uchwały???

  Odpowiedz
 • 24 maja 2022 o 12:15
  Permalink

  Zdaje się, że nadchodzą ciekawe czasy.
  Zobaczymy jak nadchodzący sezon grzewczy i zima zweryfikuje tą cała politykę, ile tego bezpieczeństwa energetycznego jest i czy ekolodzy wolą być eko czy mieć ciepło

  Odpowiedz
  • 25 maja 2022 o 19:26
   Permalink

   W pełni popieram inicjatywne radnych, ale chyba coś tu zostało pomieszane. Całkowity zakaz stosowania pali stałych, w tym biomasy, ma dotyczyć budynków nowo budowanych, jeśli jest techniczna możliwość przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Dla reszty dalej będzie można palić biomasą w kotłach 5 klasy i ecodesigne. Jeśli chodzi o sam sejmik województwa, to mam wrażenie, że ci ludzie żyją w jakiejś bańce, oderwani od rzeczywistości.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.