OKS zmieni się nie do poznania

Konkretyzują się plany dotyczące zagospodarowania terenów i obiektów sportowych OKS przejętych przez miasto. W połowie maja rozpoczęło się postępowanie, którego efektem ma być powstanie programu funkcjonalno-użytkowego będącego podstawą późniejszych zmian i rozbudowy obiektu

Fot. FB/ Jarosław Margielski – Prezydent Otwocka

SYLWIA WYSOCKA

Od grudnia 2021 roku stadion OKS po wielu latach starań stał się terenem miasta. Obecnie przy ul. Ślusarskiego trwają prace porządkowe. Wywieziono już kilkadziesiąt kontenerów odpadów, opróżniono budynek dawnego hotelu i siłowni, gdzie są prowadzone prace remontowe, uregulowano kwestie parkingów (oświetlenie, ogrodzenie, system monitoringu itd.). Na obiektach są montowane nowoczesne kamery, trwa też demontaż rozpadającego się płotu wokół całego terenu i szpecących reklam. Wkrótce rozpoczną się prace remontowe w budynku hali sportowej. Teren jest wyrównywany, a destrukt vis-à-vis budynku klubowego wywożony. Wszystkie prace mają służyć poprawie estetyki i przywróceniu pierwotnej funkcji tego terenu, czyli uprawianiu sportu.

Równolegle w urzędzie miasta trwają prace nad przygotowaniem koncepcji i projektu funkcjonalno-użytkowego (PFU), które są potrzebne przy ubieganiu się o środki zewnętrzne na kompleksową przebudowę i modernizację istniejącej infrastruktury sportowej. 13 maja ukazało się ogłoszenie o postępowaniu, w którym miasto szuka wykonawcy PFU. Władze Otwocka określiły w nim  elementy, które mają być zaprojektowane na terenie OKS-u.

Projekt musi uwzględniać rozbudowę istniejącej hali sportowej o dodatkowe dwie sale o wymiarach 15 na 15 metrów wraz z infrastrukturą sanitarno-szatniową i odrębnym wejściem, audyt energetyczny istniejącej hali, zgodną z nim termomodernizację hali i modernizację elewacji. Planowane jest także zagospodarowanie terenu pomiędzy ul. Ślusarskiego a istniejącą drogą wewnętrzną. Ma tam powstać utwardzony plac z przeznaczeniem na miejsca postojowe, przewidziano też zagospodarowanie zieleni, elementy małej architektury, ciągi komunikacyjne i oświetlenie. Zagospodarowanie terenu pomiędzy trybuną a ul. Karczewską ma obejmować powstanie miejsc parkingowych z zapewnieniem pasów zieleni i nasadzeń.

Duże zmiany dotyczą samego stadionu. Projekt modernizacji powinien uwzględniać budowę stadionu lekkoatletycznego w kategorii nie niższej niż kategoria IV A zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, ułożenie na bieżni i rozbiegach syntetycznej nawierzchni, budowę ośmiotorowej bieżni okrężnej o długości 400 metrów z rowem z wodą i barierą do biegów z przeszkodami wraz z minimum ośmiotorową (preferowane dziewięć torów) bieżnią prostą umożliwiającą rozegranie biegów sprinterskich na dystansach 60, 100 i 110 metrów, a także wykonanie niezbędnej infrastruktury do konkurencji technicznych, tj. do rzutów i skoków. Powstaną projekty dwóch rzutni do pchnięcia kulą, dwóch rzutni do rzutu oszczepem, rzutni do rzutu dyskiem i młotem oraz dwuskoczni do skoku wzwyż, skoczni do skoku o tyczce, skoczni do skoku w dal i trójskoku z oddzielnymi rozbiegami i zeskocznią na każdym końcu rozbiegu.

Ponadto projekt będzie obejmował renowację nawierzchni boiska piłkarskiego, wykonanie systemu odwodnienia płyty boiska i bieżni, wymianę instalacji elektroenergetycznej, w tym oświetlenia wraz z jupiterami. Trybuna na łuku zostanie zlikwidowana, trybuny po obydwu stronach stadionu mają być przebudowane, a ta od strony ul. Karczewskiej zostanie zadaszona.

Przemyślano także kwestię infrastruktury rozgrzewkowej. Ma jej służyć zaprojektowanie budynku pod trybunami od strony ul. Karczewskiej z zapewnieniem dojścia do zaplecza sanitarno-szatniowego i wejścia bezpośrednio na bieżnię. Na bieżni o długości 60 metrów przewidziano minimum cztery tory, a także dwie skocznie do skoków wzwyż i w dal. Dodatkowo przewiduje się powstanie dwóch orlików i boiska wielofunkcyjnego z zapleczem sanitarno-szatniowym, modernizację istniejących ciągów komunikacyjnych i budowę nowych wraz ze wszystkimi dojazdami i dojściami do poszczególnych obiektów oraz ich oświetlenie. Na terenie obiektu przewidziano także publiczną toaletę.

Program funkcjonalno-użytkowy, który powstanie w czasie 160 dni od wyłonienia wykonawcy, musi uwzględniać możliwość etapowania inwestycji. Pierwszy etap zakłada przede wszystkim modernizację stadionu i trybun wraz z oświetleniem i wymianą nawierzchni drogi wewnętrznej od ul. Ślusarskiego i ul. Karczewskiej, zagospodarowanie terenu pomiędzy ul. Ślusarskiego a istniejącą drogą wewnętrzną wraz z przestrzenią parkową na rogu tych ulic oraz zagospodarowanie terenu pomiędzy trybuną a ul. Karczewską. Etap drugi to rozbudowa i termomodernizacja istniejącej hali sportowej i pozostałych obiektów, w tym bieżni rozgrzewkowej. Etap trzeci to budowa dwóch orlików, boiska wielofunkcyjnego, zaplecza sanitarno-szatniowego, drogi wewnętrznej do ul. Parkowej oraz przyłączy do infrastruktury sieciowej i oświetlenia obiektu. – Otwoccy sportowcy, wszystkie sekcje, z których niegdyś słynął Otwock, i cała społeczność naszego miasta zasługują na obiekt na miarę XXI wieku – podsumował plany miasta w mediach społecznościowych prezydent Jarosław Margielski.

4 komentarze do “OKS zmieni się nie do poznania

 • 24 maja 2022 o 17:44
  Permalink

  Nie tylko lekkoatletyką człowiek żyje, mało miejsca w tym myśleniu na piłkę nożną i ciężary, bo jak można zrozumieć wykorzystywanie tego samego boiska do rzutów oszczepem, dyskiem, młotem i rozgrywania na tak zrytym boisku meczów piłki nożnej??? O zapleczu dla ciężarowców ciężko się doszukać jakichkolwiek planów. Nawet w okresie świetności lekkoatletów trzeba sobie uczciwie odpowiedzieć ilu z nich tak naprawdę pochodziło z Otwocka i najbliższych okolic, a ilu z nich to byli tylko tzw. najemnicy. Proszę popatrzeć i jeszcze raz przemyśleć jak kończą takie typowe stadiony lekkoatletyczne jak Orzeł Warszawa, czy Mazovia Płock i wiele podobnych. Rozumiem pana prezesa OKS, ale proszę o refleksję i obiektywizm przy podejmowaniu tak ważnych decyzji pana prezydenta i radę miasta.

  Odpowiedz
  • 29 maja 2022 o 11:42
   Permalink

   Orzeł Warszawa ma się doskonale. Codziennie wiele osób, amatorów i profesjonalistów z niego korzysta. Nawet ze zrójnowanej Skry korzysta wiele osób, a na Agrykoli są takie tłumy, że nie da się tam biegać. Podobnie w Piasecznie. Ja bym się tylko zastanawiał, czy nie wystarczy bieżnia 6 torowa. To że w Otwocku nie ma stadionu la w normalnym standardzie to prawdziwa „abberacja” chociaż w przypadku tego miasta może to nie powinno dziwić. Siłownie powinna być też udostępnione.

   Odpowiedz
 • 25 maja 2022 o 12:44
  Permalink

  Jak dobrze pamiętam na terenie OKS miał powstać kompleks sportowy z basenem. Cały obiekt miał spełniać wymogi obiektu, który w przyszłości będzie przyjmował polskich sportowców do przygotowania się na Olimpiadę. Taki kompleksowy projekt, który nakreślił prezydent Margielski był bardzo dobrym i przyszłościowym projektem, który zapewni stałe utrzymanie kosztów takiego obiektu. Tym czasem opisujecie Państwo zupełnie inna wizję projektu. To bardzo duże wyzwanie i mega kosztowne, warto przeanalizować stałe koszty utrzymania obiektu, tak by mogły odbywać się na nim różnorodne zawody sportowe o randze międzynarodowej. To zdecydowanie zapewni dotacje zewnętrzne na stałe koszty.
  Warto przyjrzeć się stałym kosztom basenu w Józefowie, by nie popełnić tych samych błedów.

  Odpowiedz
 • 31 maja 2022 o 12:08
  Permalink

  A kto myśli o kosztach utrzymania???
  Środki unijne są weźmy je, szwagier kuzynki żony brata ma firmę, wygra przetarg, potem nie my będziemy się martwić. przyjdzie nowa władza, po gwarancji, ona się będzie martwiła, my powiemy, że wybudowaliśmy i że to oni zniszczyli.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.