Sąsiedzkie święto: XII Festiwal Otwarte Ogrody
Po dwuletniej przerwie Miejski Ośrodek Kultury powrócił do organizacji Festiwalu Otwarte Ogrody. To już XII edycja tego ciekawego wydarzenia, które idealnie wpisuje się w obchody 60-lecia nadania Józefowowi praw miejskich. Festiwal trwa przez cały weekend, od piątku do niedzieli (27-29 maja)
PRZEMEK SKOCZEK
Otwarte Ogrody to prawdziwe sąsiedzkie święto. Festiwal powstał z myślą o zachowaniu i promocji najcenniejszych zasobów kulturowych i lokalnego dziedzictwa. Przez trzy dni uchylają się furtki i bramy do zamkniętych na co dzień prywatnych posesji. – Krajobraz kulturowy naszego miasta to mozaika tradycji, historii, przyrody i kultury. Taka też z założenia będzie XII odsłona festiwalu. Zaprezentujemy ją wraz z mieszkańcami miasta, którzy są współorganizatorami wydarzenia, podczas tego wyjątkowego weekendu – zapowiada Agnieszka Rogalska-Jung, dyrektor józefowskiego Miejskiego Ośrodka Kultury.
Program jest bogaty. Na festiwalowej mapie znajdziemy ponad 22 punkty. To ogrody w prywatnych domach, instytucjach, przedszkolach, szkołach, pracowniach artystycznych. Czekają tam na gości rozmaite atrakcje: koncerty, wystawy, spektakl, spacery, wykłady i dyskusje, warsztaty plastyczne, taneczne i muzyczne, gry, zabawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. Ewą Chotomską, autorką książek dla dzieci. Będzie można odwiedzić stadninę, zjeść dania z grilla u strażaków i podziwiać ceramikę. Ogrody warto zwiedzać rodzinnie, w bogatym programie wydarzeń każdy znajdzie coś dla siebie. To propozycje na piątek i sobotę.
W niedzielę wielki finał festiwalu odbędzie się obok MOK-u na skwerze im. św. Jana Pawła II. Całodzienny piknik z okazji Dnia Dziecka organizuje tam Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji. Najważniejszym punktem programu będą występy sceniczne dzieci i młodzieży z józefowskich przedszkoli i szkół. Na dzieci będzie czekał zespół animatorów, którzy poprowadzą gry i zabawy. Wieczorem zadebiutuje Kino pod gwiazdami.
Szczegółowy program festiwalu:
Piątek, 27 maja
NR 1
godz. 9-10.30
OGRÓD LITERACKI
Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską, autorką bajek i tekstów piosenek dla dzieci, współzałożycielką zespołu Fasolki, odtwórczynią Ciotki Klotki w programie telewizyjnym „Tik-Tak”.
Książki pisarki będzie można nabyć po spotkaniu.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Miejska Biblioteka Publiczna, spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 2, ul. Graniczna 26.
NR 2
godz. 10-20
OGRÓD „CERAMIKA GARY MISAKI”
W programie: wystawa i sprzedaż ceramiki artystyczno-użytkowej, krótkie warsztaty ceramiczne, pokaz toczenia na kole garncarskim, prezentacja prac innych artystów (grafika, malarstwo, tkanina), skromny poczęstunek (własne nalewki z pigwy i aronii), spotkanie znajomych sąsiadów z kotami domowników.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dariusz Łukasiewicz, ul. Ogrodowa 33.
NR 3
godz. 16-19
OGRÓD SENSORYCZNY SP nr 3
Zapraszamy najmłodszych, ale i starszych mieszkańców miasta do ogrodu sensorycznego, wspólnej zabawy, biesiadowania, zwiedzania budynku szkoły.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej, ul Leśna 39.
NR 4
godz. 18
OGRÓD „MALARSTWO W RAMIE”
Zapraszamy na wernisaż wystawy „Podróże” Maki (Marii) Gadowskiej. Tak o malarstwie artystki pisze Dariusz Wilczyński, prezes ZPAMiG:
„(…) W przypadku Maki zaczynamy mówić o prawdziwości. A to ma dla mnie swoją bezcenność. To nie jest płytka i kolorowa notka reklamowa. Ani kolejny „-izm” z historii sztuki. To spotkanie człowieka z Istnieniem. I uważne, i osobiste kadrowanie jego fragmentów”. Maka (Maria) Gadowska ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Miejski Ośrodek Kultury, Galeria RAMA MOK, ul. kard. Wyszyńskiego 1.
NR 5
godz. 18
OGRÓD BALETOWY „Na deskach STRUMIENI”
Szkoła Strumienie zaprasza na spektakl baletowy „Giselle” w reżyserii Julity Łubińskiej-Zielińskiej. Na scenie wystąpią uczennice Szkoły Podstawowej Strumienie. Ten piękny XIX-wieczny balet dedykujemy wszystkim mamom.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Szkoła STRUMIENIE i OTS (Odkrywcy Talentów Strumieni), aula teatralna szkoły STRUMIENIE, ul. 3 Maja 129.
Sobota, 28 maja
NR 6
godz. 9-12
OGRÓD „WITAJCIE W NASZEJ BAJCE”
W czarodziejskim baśni świecie mnóstwo przygód przeżyjecie. Nie wie nikt, co się przytrafi na zajęciach z kleksografii. A jak dobrze się sprawicie, to na piegi zasłużycie.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Olofa Palmego, ul. Mickiewicza 11.
NR 7
godz. 9-21
OGRÓD „CERAMIKA GARY MISAKI” CD.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Dariusz Łukasiewicz, ul. Ogrodowa 33.
NR 8
godz. 10-11.30
OGRÓD „SMYK W RUCHU I W DZIAŁANIU”
Zapraszamy rodziny na zajęcia dla dzieci w wieku od roku do trzech lat. W programie: zabawy sensoryczne, twórcze, ruchowe i muzyczne.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Przedszkole Strumienie i Żłobek Strumyk, ul. 3 Maja 129.
NR 9
godz. 10-14
OGRÓD SZCZĘŚLIWYCH DZIECI – „CO SŁONKO WIDZIAŁO? BAJKOWY ŚWIAT MARII KONOPNICKIEJ”
Serdecznie zapraszamy do naszego ogrodu, w którym będziemy podróżować po krainie utworów Marii Konopnickiej, zdobywać nowe sprawności i rozwiązywać ciekawe zagadki, korzystać z kącików plastycznych i wielu innych atrakcji. Zabawę uzupełni dmuchany zamek. W tej przygodzie będą nam towarzyszyć występy naszych przedszkolaków. Potrzebny wam tylko dobry humor i mnóstwo energii, której dostarczy nasz kącik kulinarny z przepysznymi ciastkami i daniami z grilla.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Przedszkole Szczęśliwych Dzieci, ul. Mickiewicza 35.
NR 10
godz. 11-14
OGRODOWY PIKNIK RODZINNY W SP nr 2
Otwarty ogród w Szkole Podstawowej nr 2 im. Romualda Traugutta – solidarni z Ukrainą. PRYVIT – CZEŚĆ, wspólna sprawa, nauka i zabawa.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: dyrektor, nauczyciele i rada rodziców SP nr 2, ul. Graniczna 26.
NR 11
godz. 10-18
OGRÓD „SPOTKANIE W ALTANIE”
W programie: zaprezentowanie nowo powstałej altany w stylu świdermajer; prezentacja ogrodu (w szczególności kwiatów i krzewów); poczęstunek (ciasto, herbata, kawa i dla smakoszy wino własnej produkcji). Dla każdej odwiedzającej osoby w prezencie sadzonka bzu (gatunek turecki)
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Marzenna i Paweł Kołodziej, ul. Nowa 15b.
NR 12
godz. 11.30-13
OGRÓD MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ŚWIDERMAJER TOUR
Spotkanie poświęcone starym i nowym świdermajerom, a po nim spacer fotograficzno-historyczny w centrum Józefowa.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Małgorzata Korwin-Mikke, FotoFalenica Marzenna Szymańska, Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski; skwer przy ul. Wyszyńskiego 2b (vis-à-vis MOK-u).
NR 13
godz. 11-17
OGRÓD MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ZROZUMIEĆ ŚWIDERMAJER
Czy Józefów ma jakieś tradycje? Co nas wyróżnia, co buduje naszą lokalną tożsamość i jest powodem do dumy? Porozmawiajmy o naszym dziedzictwie! Porozmawiajmy o świdermajerach i świdermajerowych klimatach! Porozmawiajmy, żeby zrozumieć świdermajer! Spotkanie połączone z plenerowymi wystawami z możliwością nabycia produktów regionalnych, grafik, projektów, książek poświęconych historii Józefowa i okolic. Szczegóły na Facebooku: https://www.facebook.com/swidermajerteam/
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Fundacja Andriollego, FB Świdermajer Team (koordynuje), Energy Dron Gabriel Lewandowski, Pracownia Architektoniczna Marka Przepiórki oraz Franciszek Przepiórka, Świderklimaty Hanna Chaciewicz, Wydawnictwo Świdermajer Robert Lewandowski; skwer przy ul. Wyszyńskiego 2b (vis-à-vis MOK-u).
NR 14
godz. 11-17
OGRÓD MIASTECZKO ŚWIDERMAJER – ŚWIDERMAJER, TRUDNE PIĘKNO
Trudne piękno to fotografie świdermajerów wykonane w technice gumy dwuchromianowej, które prezentują unikatową architekturę tzw. linii otwockiej. Zapraszamy na wernisaż wystawy prac połączony z możliwością ich nabycia.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Trudne piękno, Paweł i Joanna Szpygiel; skwer przy ul. Wyszyńskiego 2b (vis-à-vis MOK-u).
NR 15
godz. 11-17
OGRÓD ROCZNIK JÓZEFOWSKI – PODZIEL SIĘ WSPOMNIENIAMI!
Czy wiesz, którędy przebiegały granice józefowskich letnisk? Czy znasz ich historię? A może chciałbyś udostępnić stare fotografie, pamiętniki lub dokumenty, aby ktoś zebrał te okruchy historii i coś o nich napisał? Zapraszamy! Podziel się wspomnieniami! Spotkanie połączone z możliwością nabycia wybranych archiwalnych publikacji.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: zespół redakcyjny „Rocznika Józefowskiego”; skwer przy ul. Wyszyńskiego 2b (vis-à-vis MOK-u).
NR 16
godz. 12-16
OGRÓD „ODDAJEMY WODĘ NATURZE”
Pod takim hasłem Hydrosfera Józefów po raz kolejny włącza się w obchody FESTIWALU OTWARTE OGRODY. Zapraszamy na parking przy wjeździe do Oczyszczalni Ścieków w Józefowie (od strony Świdra), gdzie będzie można uzyskać informacje na temat ekologicznych działań spółki w zakresie zaopatrzenia w wodę i przy odbiorze ścieków. Opowiemy, jak dobrze gospodarować wodą w warunkach domowych, i zaprosimy do degustacji naszej smacznej wody serwowanej z saturatora retro. Dla dzieci nie zabraknie kolorowanek, konkursów plastycznych, słodyczy i balonów!
Dodatkową atrakcją będzie możliwość wejścia na teren Oczyszczalni Ścieków. Z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających wejście do obiektu odbędzie się pod nadzorem pracowników Hydrosfery w grupach maksymalnie 20-osobowych, o pełnych godzinach (wejście na teren oczyszczalni o godzinach: 12, 13, 14, 15). W programie zwiedzania: obieg wody w przyrodzie, wirtualna wycieczka po niedostępnych miejscach oczyszczalni, spacer ścieżką edukacyjną na terenie oczyszczalni i ciekawostki techniczne. Aby zwiedzanie przebiegało sprawnie, zachęcamy do zgłaszania się do nas z informacją, o której godzinie chcieliby Państwo nas odwiedzić. Na zgłoszenia czekamy pod adresem sekretariat@hydrosfera-jozefow.pl lub tel. 22 780 06 40. Dzięki temu zorientujemy się, jakie jest zainteresowanie naszą akcją, i będziemy mogli odpowiednio rozplanować grupy zwiedzających. Zwracamy uwagę, że przed wejściem na teren Oczyszczalni Ścieków, ze względów bezpieczeństwa oraz ubezpieczenia imprezy, będzie konieczne okazanie dowolnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Hydrosfera Józefów sp. z o.o., Oczyszczalnia Ścieków ul. Jarosławska 35.
NR 17
godz. 12-19
OGRÓD GABINETU TERAPII NATURALNYCH „DBALNIA”
Jest magiczną, leśną poczekalnią gabinetu. Otwiera się, by integrować rozmaite sztuki zdrowotne. Jest dla tych, którzy chcą doświadczyć, czym jest refleksoterapia, klawiterapia, aurikuloterapia. W tym roku jest odczuwalny silny wątek ukraiński – Iwan Siabruk zademonstruje próbki terapii wisceralnej, w Polsce znanej pod nazwą „Starosłowiański masaż brzucha”, oraz niezwykle resetującej terapii wibracyjnej. Zademonstrujemy urządzenie do terapii mikrokrążenia Bemer i lecznicze lasery regeneracyjne (światło czerwone i podczerwień). Pokażemy, jak poprzez proste ćwiczenia gimnastyczne podnieść odporność czy obniżyć wysokie ciśnienie. W ramach arteterapii będziemy tworzyć mozaikową rzeźbę przestrzenną. Major i jego siostra Maruna zaproszą na sesję felinoterapii, a wielki, wilkowaty, empatyczny Lamdo będzie poprawiał wszystkim nastrój.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Irka Chrzanowska, Dbalnia, ul. Wilsona 15.
NR 18
godz. 13-15
OGRÓD BEZ MASKI
W ogrodzie będą prezentowane prace rodziny Lewandowiczów-Galasów z dwóch ostatnich lat pandemii.
Rozmowy o sztuce i jej odbiorze, trochę poezji, co by to nie znaczyło – futurospekcja. Na wszystkich gości będzie czekała pamiątkowa księga wpisów.
ORGANIZATORZY/MIEJSCE: Hanna Lewandowicz-Galas, Towarzystwo Przyjaciół Józefowa; ul. Leśna 16a.
NR 19.
godz. 13-16
OGRÓDEK GRILLOWY
Strażacy zapraszają na poczęstunek połączony z pokazem sprzętu bojowego i oprowadzaniem po bazie.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: OSP Józefów, ul. Polna 1.
NR 20
godz. 16-19
OGRÓD INSPIRACJI KONNYCH
Zapraszamy na spotkanie miłośników koni, jeździectwa, sztuk plastycznych i nie tylko!
W programie: spotkanie autorskie z Katarzyną Preiskorn, wystawa prac plastycznych i kolekcji sprzętu jeździeckiego, opowieści o koniach i jeździectwie, ale nade wszystko zaprzęgniemy was do pracy! Proponujemy serię miniwarsztatów, których główną inspiracją będą konie: rysunek, batik, glina i malowanie kamieni. Dla niepewnych swoich umiejętności przygotujemy szablony, wesprzemy duchowo i cieleśnie pysznymi końskimi ciasteczkami. Spotkanie umilą wspólne śpiewanki przy gitarze, naturalnie o koniach.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Katarzyna i Karol Preiskorn, ul. Spacerowa 43b.
NR 21
godz. 16-18
OGRÓD STUDIA TAŃCA SAUTÉ
W ramach otwartego studia organizator zaprasza na warsztaty taneczne dla początkujących oraz konkurs tańca.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Studio Tańca Sauté Monika Zienkiewicz, ul. Piłsudskiego 116a.
NR 22
godz. 19-22
OGRÓD CHWALCIE ŁĄKI UMAJONE
W programie: przywitanie przybyłych gości przez gospodarzy. Nabożeństwo majowe przy szklanej kapliczce w intencji pokoju w Polsce i w Ukrainie. Wspólne śpiewanie pieśni. Niespodzianka – gość wieczoru. Poczęstunek.
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Lidia i Janusz Krupowie z dziećmi i wnukami, ul. Owalna 1.
Niedziela, 29 maja
godz. 10-16 DZIEŃ DZIECKA NA SKWERZE
Najważniejszym punktem programu będą występy sceniczne dzieci i młodzieży z józefowskich przedszkoli i szkół. Dodatkowo zaplanowaliśmy moc atrakcji towarzyszących dla naszych najmłodszych józefowian: dmuchańce, kiermasz książek, malowanie buziek, kolorowe warkoczyki, brokatowe tatuaże. Na dzieci będzie czekał zespół animatorów, którzy poprowadzą gry i zabawy. Popcorn, wata cukrowa, hot dogi i wiele innych smakołyków. Czeka nas piękny, kolorowy dzień dedykowany wszystkim dzieciom z Józefowa. Zapraszamy całe rodziny!
ORGANIZATOR/MIEJSCE: Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji, skwer im. św. Jana Pawła II (przy MOK-u).
godz. 20.30 KINO POD GWIAZDAMI
Gotowi na kino pod chmurką? Zapraszamy na pierwszy pokaz kina plenerowego. W ramach projektu KINO POD GWIAZDAMI realizowanego z Budżetu Obywatelskiego Józefów 2022 od maja do sierpnia odbędzie się łącznie sześć pokazów.
Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II (przy MOK-u).
WYCIECZKI
Sobota, 28 maja, godz. 10
WYCIECZKA ROWEROWA „MIEJSCA HISTORYCZNE, MIEJSCA CIEKAWE. MICHALIN – JÓZEFÓW”
Trasa wycieczki liczy ok. 15 km, czas: trzy godziny. Start spod willi Balbinów, ul. Wyszyńskiego 11. Wycieczka historyczno-rekreacyjna. Prosimy o zabranie kamizelek rowerowych. Dzieci obowiązkowo zakładają kaski. Prowadzenie: Janusz Prządka. Obowiązuje rejestracja: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.
Niedziela, 29 maja, godz. 10
ODKRYWAMY HISTORIĘ – MIESZKAŃCY, ARCHITEKTURA. Spacer historyczny nr 6.
Centrum Józefowa – wschodnia strona torów. Będziemy wędrować od miejsca dawnego dworca kolejowego ulicą Sikorskiego na południe. Odnajdziemy ślady dawnych letnisk na fragmentach ulic Mickiewicza i Reymonta. Start: przed MOK-iem. Spacer poprowadzi Lidia Głażewska-Dańko. Obowiązuje rejestracja: a.parzych-bucka@mokjozefow.pl.