Drewnianymi szlakami

Pierwsze festiwalowe emocje za nami, ale to wciąż przedsmak tego, co organizatorzy zaplanowali na tegoroczną edycję imprezy, która odbywa się na całej linii otwockiej, od Wawra, przez Józefów, po Otwock, i zakończy się wielkim finałem w niedzielę, 29 maja przed Nowym Gurewiczem

Jeśli chcemy nasycić się festiwalowymi wydarzeniami i atmosferą, nadchodzący tydzień daje ku temu mnóstwo okazji. W poniedziałek, 23 maja odbędzie się spacer z leśnikiem Martą Żmiejko po otwockich lasach – początek o godz. 16 w Bazie Torfy, a potem, o godz. 18.30, zaplanowano wykład Tomasza Kapusty z Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, który odbędzie się w Klubie Perła. Wtorkowe popołudnie 24 maja wypełnią warsztaty pirograficzne w Klubie Batory (godz. 18), dyskusja „Żydzi na linii otwockiej” w Klubie Smok (godz. 18) i spotkanie z fotografikiem przyrody Wojtkiem Drzyżdżykiem w Qba Pub (godz. 19). Na środę, 25 maja zaplanowano warsztaty stolarskie w józefowskiej Stolarni Gepetto (godz. 15) i imprezę na orientację, która wyruszy sprzed PKP Miedzeszyn o godz. 18.

W czwartek odpoczywamy, ale już piątkowe popołudnie to zaproszenie nad Świder. Na dzikiej plaży przy ul. Żurawiej odbędzie się wegepiknik, a na plaży miejskiej – spotkanie poświęcone ziołom i roślinom jadalnym Świdra. Oba wydarzenia zaczną się o godz. 16. Wieczorem, od godz. 18.30, Kulturoteka w Falenicy zaprasza na spotkanie autorskie z Pawłem Ajdackim i Adamem Ciećwierzem pt. „Fotoplastikon Pasma Otwockiego”. Sobotnie propozycje to trzy lekcje historii, z których dwie są aktywne.

O godz. 10 organizatorzy zapraszają na spacer po Urzeczu z dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem (zbiórka na skrzyżowaniu ul. Przewoskiej z ul. Staszica w Otwocku), a o godz. 16 rozpocznie się wycieczka rowerowa z Marcinem Michalczykiem (start sprzed PKP Otwock). Wieczorem polecamy „Slajdowisko Otwockie” Sebastiana Rakowskiego w Kawiarni Booffi, początek o godz. 20.

Zanim trafimy w niedzielę pod Gurewicza, tego dnia warto wziąć udział w spacerze szlakiem świderskich świdermajerów z Robertem Stępniem – początek o godz. 11 na PKP Świder. Mieszkańcy Wawra, ale nie tylko, mogą ruszyć na wielki finał na rowerach już o godz. 12 z PKP Anin wraz z Fundacją na rzecz Wielkich Historii. Kulminacją festiwalu będzie impreza pod Nowym Gurewiczem w Otwocku, na której – obok wielu atrakcji – wystąpią dzieci polskie i ukraińskie, Pasjonaci Muzyki Trzy Czwarte, otwockie zespoły Oranżada i Świdermajer Orkiestra oraz Pablopavo i Ludziki.

Festiwalowi jak zawsze towarzyszą wystawy, przede wszystkim plenerowe. Część z nich będzie można oglądać podczas finału na terenie Nowego Gurewicza, m.in. wystawa „Wielka historia małych miast… Otwock – uzdrowisko i letnisko Warszawy” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie i „Nazywam się Gurewicz” Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Inne proponują m.in. PMDK, WCK w Międzylesiu i otwocki oddział Archiwum Państwowego w Warszawie. Szczegóły na temat poszczególnych wydarzeń są dostępne na stronie www.festiwal-swidermajer.pl.

pds

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.