Kino pod gwiazdami

Już w niedzielę, 29 maja podczas finału Festiwalu Otwarte Ogrody w Józefowie na skwerze obok Miejskiego Ośrodka Kultury zadebiutuje letnie kino plenerowe. Pierwszym seansem będzie film „Na rauszu”

Projekt Kino pod gwiazdami to jeden ze zwycięzców budżetu obywatelskiego, który w tym roku po raz pierwszy ogłoszono w Józefowie. Pomysł otrzymał 26 tys. zł dofinansowania. W planie są projekcje filmów dla dzieci, młodzieży i dorosłych – od maja do sierpnia odbędzie się w sumie sześć pokazów. O repertuarze decydowali sami mieszkańcy w ankiecie przygotowanej przez Miejski Ośrodek Kultury. Z zaproponowanych 40 tytułów filmów fabularnych każdy mógł wskazać sześć i dodać jeden tytuł od siebie. Głosowanie zakończyło się 15 maja i już znamy jego wyniki.

Filmem otwierającym Kino pod gwiazdami będzie „Na rauszu” Thomasa Vinterberga – znakomita duńska tragikomedia o eksperymencie związanym z alkoholem, który wprowadza w życie grupa zaprzyjaźnionych nauczycieli z małego miasteczka. To zdobywca Oscara 2021 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Początek o godz. 20.30. Kolejne tytuły to: „Miś” (10 czerwca), „Nietykalni” (17 lipca), „Green book” (7 sierpnia), „Rzymskie wakacje” (21 sierpnia) i „Życie jest piękne” (28 sierpnia). Wstęp na seanse, które odbęda się na skwerze w centrum obok MOK-u, jest wolny.

Józefów nie będzie jedynym miejscem, gdzie latem obejrzymy filmy w plenerze. Nad podobnym projektem pracuje Otwock, ale Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu jeszcze dopracowuje szczegóły. Latem ubiegłego roku kilka pokazów odbyło się na terenie dawnej Zieleni Miejskiej, być może podobnie będzie w tym roku. Idealnie nadaje się do tego także muszla koncertowa w parku miejskim. W sobotę, 4 czerwca podczas imprezy z okazji Dnia Dziecka będzie działać Parkowe kino dla najmłodszych (w godz. 13-19), wieczorem można będzie zobaczyć film „1800 gramów” z Magdaleną Różdżką; to historia zainspirowana działalnością Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku. A w niedzielę wieczorem „Cudownego chłopca”. Na tym nie koniec; niedawno miasto ogłosiło, że letnia scena powstaje też w centrum Otwocka w miejscu „wielkiej dziury”, więc może tam siądziemy latem przed wielkim ekranem?

Warto wspomnieć, że z okazji Dnia Dziecka Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury zaplanował plenerowy seans w piątek, 27 maja, o godz. 21. Zostanie wyświetlony film „Wojna z dziadkiem”. Karczew w tym roku zrezygnował z kina plenerowego na skwerze za OSP. Za to Wawer potwierdził, że w lipcu i w sierpniu będzie Kino na plaży Romantycznej. Pokazy nad Wisłą ma zorganizować Fundacja Rozwoju Sztuki. Będzie ich w sumie siedem. Repertuar poznamy bliżej wakacji.

pds

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.