Zapowiedzi kulturalne 27 maja – 2 czerwca

OTWOCK

Nie tylko pod Gurewiczem

Przed nami finałowy weekend z Festiwalem Świdermajer. Kulminacją wydarzenia będzie niedzielne spotkanie przy Nowym Gurewiczu i koncerty

Co czeka nas w te trzy dni? To m.in. piątkowy wegepiknik na dzikiej plaży przy ul. Żurawiej, spotkanie na plaży miejskiej poświęcone ziołom i roślinom jadalnym Świdra, falenickie spotkanie autorskie pt. „Fotoplastikon Pasma Otwockiego”, sobotni spacer po Urzeczu i wycieczka rowerowa, a także wieczorne „Slajdowisko Otwockie” w kawiarni Booffi.

W niedzielę można pospacerować szlakiem świderskich świdermajerów i wziąć udział w wycieczce rowerowej organizowanej przez Fundację na rzecz Wielkich Historii z Wawra. Pod Gurewiczem, oprócz warsztatów, wystaw i wielu innych inicjatyw, odbędą się też koncerty. Wystąpią dzieci polskie i ukraińskie, Pasjonaci Muzyki Trzy Czwarte, otwockie zespoły Oranżada i Świdermajer Orkiestra oraz Pablopavo i Ludziki. Dokładny program jest dostępny TUTAJ (link https://linia.com.pl/2022/05/12/na-calej-linii/).

 

Spotkanie z pisarką

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na piątkowe spotkanie z Anną Onichimowską, autorką książek dla dzieci i dorosłych

Anna Onichimowska to poetka, prozaik, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. Debiutowała w 1976 roku. Jest członkiem zarządu polskiej sekcji IBBY, czyli Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych, a w latach 1995-2003 była nawet jej przewodniczącą.

MBP, ul. Andriollego 45, piątek, 27.05, godz. 12, wstęp wolny

Na spontanie

W piątkowy wieczór, 27 maja w teatrze odbędzie się kolejny Wieczór Hitów Improwizowanych

ImproWiza to grupa dziewięciorga improwizatorów zawiązana jesienią zeszłego roku w otwockim teatrze. Jak sami mówią, „ze sztandarem komedii w dłoni sieją uśmiech na ziemiach otwockich poprzez fenomenalną formę komedii”. Rzeczywiście ta satyryczna formuła, oparta na spontanicznych teatralnych zadaniach, często z udziałem publiczności, ma w sobie coś z beztroskiej zabawy. Widzowie powoli nabierają zaufania do tej nowej oferty „Jaracza”, frekwencja rośnie. Jeśli macie wolną godzinę w piątkowy wieczór, wpadnijcie do teatru. Nie będziecie żałować.

Teatr Miejski im. S. Jaracza w Otwocku, ul. Armii Krajowej 4, piątek, 27.05, godz. 20, wstęp wolny

Komedia dla dzieci

Spektakl improwizowany „Nikt nic nie wie” to wyjątkowe wydarzenie teatralne dla młodych widzów. „Jaracz” zaprasza na nie w niedzielę, 29 maja

Będzie to komediowy spektakl, podczas którego aktorzy wspólnie z dziećmi wymyślą i nadadzą bieg zabawnym, wzruszającym i przygodowym historiom. Dzieci pomagają aktorom w stworzeniu świata i bohaterów. Wszystko jest improwizowane na żywo, przez co każda historia jest niepowtarzalna i wydarza się tylko raz. Spektakl jest przeznaczony dla widzów w wieku od czterech do 10 lat, ale dorosła widownia również nie będzie się nudzić. Widowisko rozpocznie wspólna rozgrzewka z publicznością. Ćwiczenia pobudzą wyobraźnię i dodadzą energii.

Teatr Miejski im. S. Jaracza w Otwocku, ul. Armii Krajowej 4, niedziela, 29.05, godz. 13, bilety

Premiera w „Jaraczu”

Zwariowane przygody Pchły Szachrajki wracają na deski otwockiego teatru po 10 latach. Premiera już w niedzielę, 29 maja

Krzysztof Czekajewski rzadko sięgał po repertuar dla dzieci, ale jak już to zrobił, to z przytupem. Nietuzinkowa, szalona i kolorowa inscenizacja „Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy z 2012 roku przyciągnęła do teatru tłumy młodych widzów. Teraz, po dekadzie, reżyser postanowił wrócić do tej pierwszej sztuki, ale do współpracy zaprosił młodzież. W roli głównej zobaczymy Alicję Pietrykę, której towarzyszą: Paweł Dziedzic, Wojciech Kłusek, Zofia Kaszo-Zgierska, Marcin Lemieszka i Wiktoria Pielak. Współreżyserem jest Jarosław Kopaczewski. Opracowanie muzyczne do spektaklu przygotował Bartłomiej Krauz.

Teatr Miejski im. S. Jaracza w Otwocku, ul. Armii Krajowej 4, niedziela, 29.05, godz. 17, bilety

Ave Maria

VIII Koncert Pieśni Maryjnych odbędzie się w najbliższą niedzielę, 29 maja w parafii pw. św. Wincentego à Paulo przy ul. Kopernika

          W tym roku koncert będzie miał skromniejszy niż zwykle program. Niestety okres pandemii, ale i inne koleje losu nie były łaskawe dla otwockich zespołów. Z elity lokalnych chórów została tylko Lira prowadzona przez Czesława Woszczyka. Na niedzielnym koncercie wystąpi także Schola Parafii św. Wincentego à Paulo prowadzona przez Annę Ćwiklińską, wieloletnią szefową nieistniejącego już chóru Andromeda.

To właśnie dzieci rozpoczną niedzielny koncert, podczas którego wykonają utwory: „Była cicha i piękna jak wiosna”, „Maryjo, śliczna pani” i „Z Maryją nieśmy Boga w świat”. Lira sięgnie po wspaniałe pieśni, m.in. „O, Maryjo, bądź pozdrowiona” Stanisława Moniuszki, „Ave maris Stella” Edwarda Griega czy „Dziewico, pani anielska” Giuseppe Verdiego. W niektórych jako solistka wystąpi sopranistka Alicja Bieńkowska. W finale schola i Lira wykonają wspólnie „Wszystkie trony niebieskie” Józefa Surzyńskiego. Koncert poprowadzi Artur Wołoszynek.

Kościół pw. św. Wincentego à Paulo, ul. Kopernika 1, niedziela, 29.05, godz. 19, wstęp wolny

 

Rozmowy o Marii

Dyskusyjny Klub Książki działający w Miejskiej Bibliotece Publicznej zaprasza na poniedziałkowe spotkanie 30 maja

Odbędzie się ono pod hasłem „Maria Konopnicka – życie i twórczość”. Nowelistka i poetka, uważana za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek okresu realizmu, jest patronką 2022 roku. 23 maja obchodziliśmy 180. rocznicę jej urodzin.

MBP, ul. Andriollego 45, poniedziałek, 30.05, godz. 16.30, wstęp wolny

 

Scena dla młodych

Koncert wychowanków PMDK odbędzie się we wtorkowe popołudnie 31 maja

Wieloletnią tradycją Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. M.E. Andriollego w Otwocku, jest doroczna prezentacja dorobku wychowanków. Zaprezentują się uczestnicy wszystkich sekcji tematycznych, więc na scenie zaroi się od młodych ludzi z pasją.

PMDK, ul. Poniatowskiego 10, wtorek, 31.05, godz. 18, wstęp wolny

 

W teatrze i na muszli

W środę, 1 czerwca MOKTiS ma propozycję zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych widzów. Będzie to spektakl w teatrze i koncert w parku

          O godz. 14 w parkowej muszli odbędzie się koncert seniorów dla seniorów. Wystąpi zespół wokalny Praskie Małmazyje stworzony w 2009 roku przez grupę starszych osób, które zapragnęły śpiewać. Założycielką jest instruktorka tańca i choreografka Dorota Czajkowska. Grają skocznie, więc warto nastawić się na taneczne popołudnie. Dzieci też są mile widziane!

Z kolei o godz. 16.30 na scenie „Jaracza” dzieci mogą obejrzeć zabawne przedstawienie „Jaś i Małgosia” w wykonaniu studentów Otwockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Występują: Jolanta Parzyszek, Danuta Cynkowska, Zofia Szarszewska, Grażyna Kamińska, Maria Wiśniewska, Stanisława Żołądek i Jarosław Kopaczewski, który jest także reżyserem.

JÓZEFÓW

Sąsiedzkie święto

Po dwuletniej przerwie MOK powrócił do organizacji Festiwalu Otwarte Ogrody. Wydarzenie trwa przez cały weekend, od piątku do niedzieli (27-29 maja)

Przez trzy dni uchylają się furtki i bramy do zamkniętych na co dzień prywatnych posesji. Program jest bardzo bogaty. Na festiwalowej mapie znajdziemy ponad 22 punkty. To ogrody w prywatnych domach, instytucjach, przedszkolach, szkołach, pracowniach artystycznych. Czekają tam na gości rozmaite atrakcje. W niedzielę wielki finał festiwalu odbędzie się obok MOK-u na skwerze im. św. Jana Pawła II. Całodzienny piknik z okazji Dnia Dziecka organizuje tam Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji. Wieczorem, o godz. 20.30, zadebiutuje Kino pod gwiazdami filmem „Na rauszu”. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny TUTAJ (link https://linia.com.pl/2022/05/24/sasiedzkie-swieto-xii-festiwal-otwarte-ogrody/)

 

Ciekawa wystawa

Maria vel Maka Gadowska zabierze nas w swoje „Podróże” podczas piątkowego wernisażu otwierającego jej wystawę w Miejskim Ośrodku Kultury

Maria Gadowska jest dobrze znana bywalcom wystaw organizowanych przez Stowarzyszenie Plastyków Ziemi Otwockiej. Jej nietuzinkowe prace zawsze wyróżniają się na tle innych lokalnych twórców. Malarka ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Prace prezentowała na 50 wystawach zbiorowych oraz 15 autorskich. – Maka ma dar syntetycznego zapisu wrażenia. Jej prace, zwłaszcza z cyklu pejzaży, mają w sobie swoistą muzyczność i drganie – ocenia Dariusz Wilczyński, prezes Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Pozwólmy malarce zabrać się w te tytułowe „Podróże”, z pewnością nie będziemy zawiedzeni.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, piątek, 27.05, godz. 18, wstęp wolny

KARCZEW

Kabaretowy wieczór

Piwnica pod Barankiem będzie miejscem sobotniej premiery spektaklu „Wesele” Karczewskiego Teatru Seniora „Pasjonaci”

          Aktorka i reżyserka Laura Łącz, prowadząca Karczewski Teatr Seniorów, tym razem przygotowała spektakl, który w pogodnej i wesołej formie opowiada o polskich obyczajach weselnych. Autorskie przedstawienie słowno-muzyczne zawiera wiele najpopularniejszych piosenek weselnych, gier i zabaw. Młoda para, w tym przypadku ludzie w dojrzałym wieku, w humorystyczny sposób zaprasza widzów na tytułową uroczystość, w czasie której będzie wspólnie z publicznością bawić się i śpiewać.

CKiS, Karczew, ul. Widok 2, sobota, 28.05, godz. 17, wstęp wolny

WAWER

Teatr dla dzieci

WCK Radość zaprasza na przedpremierowy pokaz spektaklu „Sokrates w piaskownicy” Wędrownego Teatru Lalek Mi

Spektakl w reżyserii Sławy Tarkowskiej porusza tematy uniwersalnych wartości, zachowań i emocji, które towarzyszą nam w życiu. Przedstawienie  powstało na bazie scenariusza, którego podstawą były wywiady z dziećmi z różnych środowisk i miejscowości w całej Polsce. Muzykę skomponował zmarły niedawno Jacek Szymkiewicz „Budyń”. Po spektaklu odbędą się wspólne warsztaty.

WCK Radość, ul. Powojowa 2, tel. 22 277 49 64, sobota, 28.05, godz. 16, bilety 20 zł

 

Świadectwo

„Ocalona. Niezwykłe przypadki Pniny Srebrnik” to monodram, który można zobaczyć w sobotę w Aleksandrowie

Pnina Srebrnik mieszkała w Warszawie, ale jej pensjonat znajdował się w gminie Letnisko Falenica, blisko stacji w Michalinie. Bywała tu w lecie z mężem i synem i stąd przeniosła się do falenickiego getta. Monodram na podstawie scenariusza Barbary Wizimirskiej opowiada o kobiecie ocalonej z niemieckiej zagłady. W bohaterkę wciela się Irena Rogowska.

WCK Aleksandrów, ul. Samorządowa 10, tel. 22 612 63 85, sobota, 28.05, godz. 17, wstęp wolny

 

Morrison na jazzowo

Michał Sołtan odwiedzi w niedzielę Wawerskie Centrum Kultury z projektem „Jazz Doors”. Jak zabrzmią stare numery The Doors z sekcją dętą?

          Michał Sołtan to gitarzysta, wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent i wydawca. Pomysł na „Jazz Doors” to dla niego osobista i życiowa historia. Swego rodzaju uporanie się z pewnymi demonami przeszłości. „Szkicowa” aranżacja „Riders On The Storm” spotkała się z uznaniem fanów na Facebooku i muzyk poszedł za ciosem. Absolutnie wyjątkowe jest połączenie tradycji muzyki The Doors z sekcją dętą i pominięciem instrumentu klawiszowego. Liderowi towarzyszą: Rafał Dubicki – trąbka, Marcin Kajper – saksofon, Jakub Gumiński – puzon, microKorg, Grzegorz Bieżanek – gitara basowa, skrzypce, Gniewomir Tomczyk – perkusja.

WCK, ul. Żegańska 1a, niedziela, 29.05, godz. 19, bilety 40 zł

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.