Miasto chce otworzyć żłobek w budynku OPWiK

Nawet 120 dzieci może znaleźć opiekę w filii żłobka miejskiego, która ma powstać w biurowcu Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Karczewskiej. Do końca wakacji władze spółki przeniosą się do pomieszczeń w drugiej siedzibie firmy, czyli do budynku przy ul. Kraszewskiego. Zwolnione pomieszczenia miasto zaadaptuje na żłobek

Od kilku lat, informując o wynikach rekrutacji do żłobka miejskiego w Otwocku, dyrektor placówki Małgorzata Freliszka podaje, że z kwitkiem musi odesłać około stu dzieci. Żłobek przy ul. Wroniej nie jest w stanie przyjąć wszystkich chętnych. Dlatego władze Otwocka, wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców, od jakiegoś czasu planują wybudowanie nowej placówki. Ostatnio najpoważniej pod uwagę były brane plany budowy żłobka dla 110 dzieci na Kresach na działce u zbiegu ulic Ługi i Okrzei. Dla tej inwestycji był tworzony program funkcjonalno-użytkowy. Miasto z niej rezygnuje, ale ma inny pomysł, żeby zapewnić opiekę najmłodszym mieszkańcom. Szczegóły podał w przeddzień Dnia Matki, podczas sesji rady miasta w środę, 25 maja, prezydent Jarosław Margielski.

– Już jakiś czas temu zapadła decyzja o przeniesieniu zarządu i pracowników biurowych spółki OPWiK z siedziby przy ul. Karczewskiej do biur przy oczyszczalni ścieków przy ul. Kraszewskiego – poinformował prezydent. – Zwolnione pomieszczenia mieliśmy wykorzystać komercyjnie pod wynajem, ponieważ jest to bardzo duża powierzchnia (sam gabinet prezesa liczy ok. 55 m kw.) o bardzo wysokim standardzie wykończenia. Jednak w związku z tym, że co roku powtarza się sytuacja, iż w żłobku miejskim brakuje miejsc, uznaliśmy, że dobrym pomysłem jest zlokalizowanie tam filii żłobka miejskiego – dodał.

W opinii prezydenta obiekt wymaga jedynie niewielkich korekt, żeby dostosować go do nowej funkcji. Uda się to zrobić dzięki niedużym nakładom finansowym. – Nie będziemy tworzyli nowego żłobka, nie będziemy dublować etatów, bo będzie to filia żłobka przy ul. Wroniej. To żłobek miejski będzie przygotowywał posiłki, które będą przewożone do budynku przy ul.  Karczewskiej – poinformował Jarosław Margielski.

Według relacji prezydenta, zarząd OPWiK deklaruje, że proces przenoszenia się do nowej lokalizacji zakończy się do końca sierpnia. Wtedy w biurowcu będzie można zacząć prace adaptacyjne, na które po wstępnej ocenie potrzeba mniej więcej pół roku. Prezydent zapowiada więc, że najpóźniej w pierwszej połowie 2023 roku przy ul. Karczewskiej powstanie filia żłobka dla ok. 80-120 dzieci.

Oprócz adaptacji pomieszczeń na tyłach budynku ma powstać plac zabaw. Istniejąca stacja uzdatniania wody zostanie od żłobka odizolowana i zabezpieczona. Atutem tej lokalizacji jest parking. Większość rodziców i tak korzysta z samochodów, dowożąc dziecko do żłobka, więc biorąc pod uwagę ogromną potrzebę utworzenia takiej placówki, ta lokalizacja jest w opinii prezydenta korzystna.

Jarosław Margielski odniósł się także do planów budowy nowego żłobka. Poinformował, że nawet gdyby miastu udało się w tegorocznym naborze otrzymać dofinansowanie z programu Maluch Plus, to nowy żłobek powstałby za dwa-trzy lata. Dlatego obecnie zaproponowane rozwiązanie wydaje się szybką i optymalną odpowiedzią na potrzeby mieszkańców.

SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.