Procedura ZRID do powtórki

Wojewoda mazowiecki uchylił decyzję starosty otwockiego o odmowie udzielenia zgody na realizację inwestycji drogowej w procedurze ZRID w miejscu tzw. wielkiej dziury i przekazał sprawę władzom powiatu do ponownego rozpatrzenia

SYLWIA WYSOCKA

Jednym z proponowanych przez władze miasta sposobów na rozwiązanie problemu dotyczącego części terenu w centrum Otwocka, gdzie miała powstać galeria handlowa, a która obecnie znajduje się w wieczystym użytkowaniu Banku Spółdzielczego w Warszawie, jest procedura ZRID (tzw. specustawa drogowa). Prezydent Otwocka Jarosław Margielski niejednokrotnie zapowiadał, że w przypadku braku porozumienia z bankiem w kwestii możliwości odkupienia prawa użytkowania wieczystego alternatywą jest wywłaszczenie poprzez ZRID. Będzie się to wiązać z koniecznością zrealizowania w tym miejscu inwestycji drogowej, którą według władz Otwocka mogłoby być Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP).

Koncepcja napotykała przeszkody w postaci decyzji wydanej 12 kwietnia przez starostę powiatu otwockiego o odmowie udzielenia zgody na realizację inwestycji drogowej w tym miejscu. Starosta Krzysztof Szczegielniak argumentował, że w myśl przepisów art. 35 Prawa budowlanego w przypadku, gdy na terenie, którego dotyczy decyzja, znajduje się budynek objęty nakazem rozbiórki, a nie jest on rozebrany, nie można wydać żadnej innej decyzji w tej sprawie.

Miasto odwołało się od decyzji starosty otwockiego do wojewody, który zgodnie z przewidywaniami władz Otwocka uchylił decyzję starosty i przekazał ją do ponownego rozpatrzenia. – Decyzja została wydana z rażącym naruszeniem przepisów. Wszystkie elementy, które określiliśmy jako niezgodne z przepisami, wskazaliśmy w odwołaniu do wojewody. 23 maja w piśmie od wojewody mazowieckiego otrzymaliśmy informację, w której wojewoda dostrzegł rażące naruszenia przepisów, których dopuścił się starosta Krzysztof Szczegielniak, uchylił decyzję w całości i przekazał ją do ponownego rozpatrzenia – mówił prezydent Margielski podczas sesji Rady Miasta Otwocka, która odbyła się w środę, 25 maja. – Ścieżka ZRID jest jak najbardziej aktualna. Jesteśmy gotowi iść tą drogą w przypadku, gdy bank nie zgodzi się na zaproponowaną przez miasto kwotę – podkreślił prezydent. Chodzi o 7 mln 200 tys. zł, które radni wskazali w uchwale przyjętej na wspomnianej sesji.

W rozmowie z „Linią” starosta Krzysztof Szczegielniak stwierdził, że nie będzie skarżył decyzji wojewody, a procedura decyzyjna w sprawie ZRID zostanie powtórzona. – Czekamy na zwrot dokumentacji i po jej zwróceniu podejmiemy działania w celu poprawienia decyzji ZRID zgodnie z zaleceniami wojewody – zapowiada starosta. – Wojewoda wskazał kilka błędów, które w jego ocenie wymagają poprawienia, co przy ponownej analizie uczynimy. W swojej decyzji wojewoda zwrócił także uwagę, że Miejsce Obsługi Podróżnych stanowi niezbędny element drogi ekspresowej lub autostrady. Co się z tym wiąże? Oczywiście wznowimy procedowanie, jak wróci komplet dokumentacji. Wystąpimy wtedy do inwestora o uzupełnienie dokumentów, których brak wskazał wojewoda w swojej decyzji – zaznacza Krzysztof Szczegielniak.

One thought on “Procedura ZRID do powtórki

  • 7 czerwca 2022 o 08:30
    Permalink

    Znaczy… dorobicie drogę ekspresową?
    Miejsce obsługi podróżnych 300m od PKP, czy są jeszcze jacyś podróżni? W mieście nie ma komunikacji, autobusy Minibus, 702 i L51 co godzinę. Zróbcie tam duży parking, bo ten przy PKP z każdej strony jest zapchany

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.