Ponad 110 mln zł dla samorządów z Polskiego Ładu

W poniedziałek, 30 maja ogłoszono wyniki naboru w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Samorządy z terenu powiatu otwockiego mają powody do radości. Gminy i powiat otrzymają łącznie ponad 111 mln 500 tys. zł dofinansowania. To oznacza, że będą pieniądze m.in. na basen w Otwocku, żłobek w Karczewie, przedszkole w Sobieniach-Jeziorach czy szkołę w Starej Wsi

SYLWIA WYSOCKA

Nabór do drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych zakończył się 11 marca. W jego ramach każdy samorząd lub związek jednostek samorządu terytorialnego mógł zgłosić trzy wnioski o dofinansowanie (w progach kwotowych do 65 mln zł, do 30 mln zł i do 5 mln zł – wniosek obligatoryjny). Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na nowe inwestycje, takie jak drogi, szkoły, rozwój sieci kanalizacyjnej, transportu publicznego czy infrastruktury kulturalnej i sportowej. Ostatecznie w ramach drugiej edycji rządowego funduszu rozdysponowano łącznie 30 mld zł. Wyniki naboru w poniedziałek, 30 maja ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

– 98 proc. samorządów złożyło wnioski w ramach tej edycji programu i wszystkie z nich dostały dofinansowanie – powiedział premier w trakcie konferencji, podczas której ogłosił wyniki drugiego naboru. A wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker poinformował, że 47 proc. wniosków, które zostały pozytywnie rozstrzygnięte, dotyczyło inwestycji drogowych.

Łącznie zaakceptowano 4989 wniosków samorządów. Swój udział w tym „torcie” mają gminy powiatu otwockiego i samorząd powiatu, do których trafi 111 mln 500 tys. zł (szczegóły w ramce). Najwięcej pieniędzy popłynie do Otwocka. Miasto otrzyma kolejne dofinansowanie w kwocie 19 mln 800 tys. zł na budowę basenu i 7 mln 800 tys. zł na rozbudowę dróg. Solidny zastrzyk finansowy dostaną też powiat otwocki, który na poprawę infrastruktury drogowo-mostowej otrzyma 15 mln 770 tys. zł, oraz Celestynów – na rozbudowę szkoły w Starej Wsi i infrastrukturę drogową gmina dostanie 15 mln 600 tys. zł.

„Wspaniały dzień dla Otwocka – ponad 27 mln zł na inwestycje w naszym mieście” – poinformował w mediach społecznościowych prezydent Otwocka Jarosław Margielski. – Są to znaczne środki, które przybliżają nas do realnej budowy krytego basenu. Mamy już łącznie 44 mln zł, to jest historyczne dofinansowanie na tę inwestycję. Ponadto otrzymaliśmy 7 mln 800 tys. zł na poprawę infrastruktury drogowej w mieście. Biorąc pod uwagę obecny poziom cen na rynku, będziemy mogli za tę kwotę zrealizować w sumie około ośmiu kilometrów dróg, czyli ok. 16 ulic – zapowiada prezydent. Jak informuje urząd miasta, teraz Jarosław Margielski wspólnie z radnymi opracuje listę ulic, które będą realizowane. Przetarg na ich budowę zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

„Rekordowe 10 mln zł dotacji na inwestycje. Otrzymaliśmy niemalże 5 mln 300 tys. zł dotacji na budowę ul. Kusocińskiego i ul. Trzaskowskich (do stadionu miejskiego i do Moczydła) i niemalże 4 mln 100 tys. zł dotacji na budowę miejskiego żłobka. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali nasze wnioski” – poinformował burmistrz Karczewa Michał Rudzki. Radości nie kryje też Starostwo Powiatowe w Otwocku: „Świetna wiadomość 15 mln 770 tys. zł to kwota, którą powiat otrzymał w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Dzięki pozyskanym środkom zostanie przebudowanych prawie 7 km dróg powiatowych” –  czytamy na oficjalnym profilu starostwa. Władze powiatu podały szczegóły inwestycji – w ramach projektu jest planowana między innymi przebudowa ul. Piłsudskiego w Józefowie, ul. Mickiewicza w Karczewie, a także ul. Staszica w Otwocku (wraz z budową skrzyżowania o ruchu okrężnym). W Augustówce (Osieck) zostanie natomiast wybudowana ścieżka rowerowa i chodnik. Cieszyć mogą się również mieszkańcy Sępochowa w gminie Kołbiel, gdzie zostaną zmodernizowane dwa mosty.

Lista zadań:

gmina Józefów

 • Budowa i modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie Józefowa – 6 mln 500 tys. zł.
 • Modernizacja dróg gminnych na terenie Józefowa – 2 mln 945 tys. zł.

gmina Otwock

 • Budowa krytego basenu na terenie Otwocka (II etap) – 19 mln 800 tys. zł.
 • Poprawa bezpieczeństwa i warunków komunikacyjnych w Otwocku poprzez budowę i przebudowę dróg gminnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą (etap I) – 4 mln 900 tys. zł.
 • Poprawa bezpieczeństwa i warunków komunikacyjnych w Otwocku poprzez budowę i przebudowę dróg gminnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą (etap II) – 2 mln 900 tys. zł.

gmina Karczew

 • Budowa żłobka miejskiego – 4 mln 70 tys. 73 zł.
 • Budowa ul. Trzaskowskich i ul. Kusocińskiego w Karczewie – 5 mln 225 tys. zł.

gmina Wiązowna

 • Modernizacja budynków strażnic Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy Wiązowna wraz z wyposażeniem bojowym – 2 mln 100 tys. zł.
 • Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w gminie Wiązowna (etap I – Żanęcin) – 1 mln 900 tys. zł.
 • Rozwój systemu dróg gminnych (etap II) – 5 mln zł.

gmina Celestynów

 • Rozwój infrastruktury drogowej na terenie gminy – 5 mln zł.
 • Rozbudowa i przebudowa Szkoły Podstawowej w Starej Wsi (etap I) – 10 mln 600 tys. zł.

gmina Kołbiel

 • Modernizacja Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli – 2 mln 550 tys. zł.
 • Modernizacja infrastruktury drogowej w gminie Kołbiel wraz z budową mostu na rzece Świder w miejscowości Siwianka – 5 mln 500 tys. zł.
 • Przebudowa dróg na terenie gminy – 1 mln 45 tys. zł.

gmina Sobienie-Jeziory

 • Budowa przedszkola w Sobieniach-Jeziorach – 7 mln 650 tys. zł.
 • Przebudowa i remont dróg na terenie gminy – 1 mln 500 tys. zł.

gmina Osieck

 • Wymiana infrastruktury oświetlenia ulicznego na energooszczędne na terenie gminy – 1 mln 530 tys. zł.
 • Modernizacja strażnicy OSP w Osiecku wraz z zakupem wyposażenia – 1 mln 445 tys. zł.
 • Rozbudowa i przebudowa obiektów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Osiecku – 3 mln 570 tys. zł.

powiat otwocki

 • Modernizacja infrastruktury drogowej i mostowej na terenie powiatu otwockiego – 12 mln 207 tys. 500 zł.
 • Modernizacja infrastruktury drogowej powiatu otwockiego polegająca na modernizacji przepraw przez cieki wodne (etap II) – 3 mln 562 tys. 500 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.