Radosne chwile i gra na pile

Mali pacjenci z dwóch oddziałów Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy CMKP mogli na chwilę zapomnieć o trudach leczenia podczas koncertu z okazji Dnia Dziecka, który odbył się specjalnie dla nich w środę, 1 czerwca

fot. Jerzy Żaczek

PRZEMEK SKOCZEK

Z koncertem zatytułowanym „Kolorowe kredki, mazurki i obereczki” do otwockiego szpitala ortopedycznego przyjechali skrzypaczka Jolanta Sosnowska i pianista Wojciech Świętoński. Ona to artystka niesłychanie wszechstronna, obdarzona wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jej charyzmatyczne interpretacje, niezwykła ekspresja i subtelność, sceniczność – to wszystko zjednuje skrzypaczce zachwyt publiczności i przychylność krytyków. Jest uznawana za artystkę o „wulkanicznym” temperamencie, muzykę czuje po prostu instynktownie. Towarzyszył jej Wojciech Świętoński – również absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – kameralista, doktor sztuki, współpracujący na co dzień m.in. z Filharmonią Narodową. Jest on także twórcą i dyrektorem artystycznym cyklu koncertów „Chwile ulotne” w pałacu Radziwiłłów w Nieborowie.

Artystka pochodzi z Warszawy i ukończyła tutejszą Akademię Muzyczną, ale od lat mieszka i pracuje w Wiedniu, więc tym bardziej szczególna była jej obecność w Otwocku. Jolanta Sosnowska zachwycała śpiewem i grą na skrzypcach, ale też na pile sopranowej, która była prawdziwym hitem i wzbudziła entuzjazm wśród młodych słuchaczy. Nie jest to często spotykany instrument, zwłaszcza u muzyków klasycznych. Dzieci nie były tylko biernymi widzami. Wraz z artystami uczyły się śpiewać i później wspólnie wykonały dwie piosenki „Kolorowe kredki” i „Nasze polskie ABC”. Na zakończenie koncertu każdy pacjent otrzymał prezent. Sponsorzy wydarzenia przekazali też upominki oddziałom szpitalnym, m.in. 80 gier planszowych, kolorowanki, maskotki, przybory szkolne. Pojawili się również piłkarze z Mazura Karczew, którzy przekazali dzieciom koszulki klubowe.

Gospodarzem wydarzenia był prof. dr hab. n. med. Jarosław Czubak, dyrektor szpitala i zarazem kierownik kliniki, której częścią jest oddział Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej. Jednym z wiodących schorzeń, którymi zajmuje się placówka, jest leczenie wad wrodzonych narządu ruchu. Jako jedyna klinika w Polsce przeprowadza rekonstrukcje kończyn za pomocą stabilizatorów z komputerowym wspomaganiem tego procesu. Na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej są leczeni pacjenci z urazami i następstwami urazów, deformacjami porażennymi kończyn w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego, rozszczepu kręgosłupa, artrogrypozy. Placówka zajmuje się też wydłużeniami kończyn z korekcją w osi zarówno w zmianach pourazowych, jak i pozapalnych oraz w przypadkach wad wrodzonych. Są to często bardzo trudne przypadki, ale dzieciom udaje się przywracać sprawność i radość życia. Ten koncert niewątpliwie umilił im pobyt w szpitalu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.