Tu biło handlowe serce miasta

Przed głównym wejściem do Galerii Kupiecka została zainstalowana duża tablica upamiętniająca żydowską historię tego miejsca, które przed II wojną światową stanowiło serce handlowej dzielnicy Otwocka

W miejscu, gdzie mieści się obecnie Galeria Kupiecka, przed II wojną światową znajdowały się trzy ulice: Kupiecka, Krzywa i Targowa. Kupiecka była najbardziej ruchliwą ulicą Otwocka. Mieściło się tu kilkadziesiąt sklepików i zakładów usługowych, a tuż obok bazar. Zdecydowaną większość mieszkańców i przedsiębiorców stanowiła tu ludność żydowska. Teren ten został włączony przez niemieckich okupantów do tzw. getta miasteczkowego. Po 19 sierpnia 1942 r., czyli zagładzie otwockich Żydów, stojące tu budynki zostały zniszczone i rozebrane”. Tak brzmi główny przekaz historyczny umieszczony na nowej tablicy. Dołączono do niego listę z nazwiskami niektórych tutejszych żydowskich kupców i przekrojową mapkę dawnych ulic. Jej ufundowanie to ważny gest ze strony właścicieli galerii. Przez obrotowe drzwi centrum handlowego codziennie przewijają się tłumy, często są to ludzie młodzi, którzy mają małe pojęcie o historii tego miejsca. Dzięki tej inicjatywie to się zmieni, może wywoła u niektórych jakieś głębsze refleksje.

– Gdy przystępowaliśmy do budowy, musieliśmy zmierzyć się z oporem niektórych środowisk próbujących blokować inwestycję i twierdzących, że powstaje ona w miejscu pochówku Żydów zamordowanych w czasie wojny. Przeprowadzone przez nas ekspertyzy udowodniły, że tak nie było. Jedynymi znaleziskami podczas prac ziemnych były przedmioty codziennego użytku, które przekazaliśmy do Muzeum Ziemi Otwockiej. Teraz niektóre z nich można oglądać w gablocie wewnątrz. Tą inicjatywą chcemy upamiętnić ludzi, którzy przed laty tu żyli, mieszkali i pracowali – mówił podczas odsłonięcia tablicy współwłaściciel galerii Wojciech Krawczyk.

Podczas kameralnej uroczystości byli obecni prezydent Jarosław Margielski, starosta Krzysztof Szczegielniak oraz grupa mieszkańców. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek i koncert kwartetu smyczkowego.

pds

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.