„Trójka” jak duński dynamit

Na stadionie ze sztuczną murawą w Otwocku odbyła się XIX edycja Turnieju Piłki Nożnej im. Szymona Niuka. Ponad pięć godziny rywalizacji zakończyło się zaskakującymi rozstrzygnięciami

Po pięciu tygodniach oczekiwań wreszcie poznaliśmy kolejnych triumfatorów piłkarskiego turnieju im. Szymona Niuka. Wielki finał imprezy rozegrano na boisku ze sztuczną murawą w Otwocku, gdzie do walki o końcowe zwycięstwo przystąpiło osiem reprezentacji szkół podstawowych i przedstawiciele czterech szkół średnich. – Chyba największą wartością tego turnieju jest zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej, a także ich integracja – podkreśla Tomasz Celiński, prezes stowarzyszenia Nasz Wspólny Dom, które było głównym organizatorem turnieju. – Myślę, że dziś mieliśmy mnóstwo emocji, wiele ciekawych zwrotów akcji i przede wszystkim niespodziewanych rozstrzygnięć, co tylko pokazuje piękno i nieprzewidywalność sportu – dodaje Celiński. 

 

Niespodziewany triumfator

Ze względu na dużą liczbę szkół podstawowych ośmiu finalistów zostało  wyłonionych podczas eliminacji okręgowych rozgrywanych od początku maja przez cztery kolejne piątki. Najlepsza ósemka stawiła się na stadionie w Otwocku niemal w komplecie. Jedynymi nieobecnymi okazała się reprezentacja ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Otwocku, która ze względu na wycieczkę uczniów musiała oddać miejsce w turnieju finałowym. Zamiast nich z „dziką kartą” wystąpili reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tomasza Morusa. 

Podopieczni Zbigniewa Raczkowskiego swoją szansę wykorzystali najlepiej jak mogli, odpalając niczym duński dynamit na finałach mistrzostw Europy w 1992 roku. Wówczas Dania prowadzona trenera Richarda Mollera Nielsena została awaryjnie włączona do turnieju w zastępstwie wykluczonej ze względu na działania wojenne na Bałkanach Jugosławii i po heroicznym boju dotarła do finału, gdzie ograła reprezentację Niemiec, sensacyjnie zdobywając mistrzostwo Starego Kontynentu. 

– Słyszałem tę historię. Widziałem kilka meczów z tamtych mistrzostw w internecie i to naprawdę było coś niesamowitego. My też niemal do samego końca nie wiedzieliśmy, czy tutaj zagramy. Chcieliśmy więc zrobić wszystko, by pokazać się z jak najlepszej strony. I to się udało – stwierdził jeden z zawodników otwockiej „Trójki” Antoni Wodzyński. 

Uczniowie z Otwocka przeszli przez całe rozgrywki bez porażki, notując komplet zwycięstw. W wielkim finale gracze trenera Raczkowskiego zmierzyli się ze swoimi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Gliniance. Dla obu zespołów był to drugi mecz w turnieju. W rozgrywkach grupowych „Trójka” pokonała Gliniankę 2:0. – To sporo nam dało. Wiedzieliśmy, jak mamy grać i co robić. Przede wszystkim staraliśmy się odciąć od piłek ich najlepszego zawodnika, a w ataku szukać swoich szans na bramkę – mówi Wodzyński. 

O wygranej zadecydował jeden gol. Po rzucie wolnym i zamieszaniu pod bramką celnym strzałem popisał się Maciej Suwik. „Trójka” zakończyła rozgrywki nie tylko z pucharem dla najlepszej drużyny, lecz także z dwoma nagrodami indywidualnymi. Efektowne statuetki dla najlepszego strzelca i najlepszego bramkarza turnieju otrzymali Jakub Pytlarczyk i Mateusz Lis. Trofeum dla najlepszego gracza turnieju dostał zawodnik z ekipy drugiego finalisty – Nikodem Górski. 

Trzecie miejsce w turnieju, po meczu zakończonym rzutami karnymi, wywalczyli jedni z faworytów imprezy, czyli uczniowie ze szkoły w Sobiekursku. W finale pocieszenia podopieczni trenera Arkadiusza Grzyba pokonali reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 6 w Otwocku.

 

Kolektyw, nie indywidualności

Reprezentanci szkół ponadpodstawowych nie musieli już przebijać się przez sito eliminacyjne, tylko od razu zagrali w wielkim finale. Ostateczna rozgrywka zapowiadała się bardzo ciekawie, bo niemal w każdym zespole byli zawodnicy mający doświadczenie w grze na dużych boiskach, a także świeżo upieczeni reprezentanci Polski w futsalu.

Wydawało się, że najwięcej talentów jest w ekipie Zespołu Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych i to w tym zespole upatrywano głównych faworytów do zwycięstwa. Murawa zweryfikowała jednak te oczekiwania. W przekroju całego turnieju (w kategorii szkół średnich rywalizowano w systemie każdy z każdym) najmocniejsi okazali się przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego im. K.I. Gałczyńskiego w Otwocku, którzy odnieśli komplet zwycięstw. Drugie miejsce przypadło zawodnikom Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego, a trzecie graczom „Ekonomika”. Poza podium znalazła się reprezentacja Technikum Nukleonicznego w Otwocku.  

– Wynik nie jest dla nas zaskoczeniem, bo od początku celowaliśmy w zwycięstwo. W innych drużynach może było więcej indywidualności, ale u nas postawiliśmy na kolektyw i zgranie, co chyba zaważyło na tym, że odbieramy puchar za wygranie turnieju – stwierdził reprezentant LO im. Gałczyńskiego i najlepszy gracz turnieju Kacper Laskus.

Pozostałe nagrody indywidualne, które wręczali m.in. poseł Dariusz Olszewski, starosta Krzysztof Szczegielniak, wiceprezydent Otwocka Paweł Walo, dyrektor Oświaty Miejskiej w Otwocku Grzegorz Michalczyk, radny sejmiku Damian Olszewski oraz członek Zarządu Powiatu Otwockiego Kinga Błaszczyk, otrzymali najlepszy strzelec Filip Retmaniak i Wiktor Dawidziuk (obaj z LO im. Słowackiego). 

MS

 

Wyniki

Szkoły podstawowe

Finał

SP nr 3 w Otwocku – SP w Gliniance 1:0

 

Mecz o 3. miejsce

SP nr 6 w Otwocku – SP w Sobiekursku 2:2 k. 1:3

 

Półfinały

SP w Sobiekursku – SP w Gliniance 0:0 k. 1:3

SP nr 3 w Otwocku – SP nr 6 w Otwocku 2:0

 

Mecz o 5. miejsce

SP nr 2 w Karczewie – SP w Kołbieli 2:1

 

Mecz o 7. miejsce

SP w Rudzienku – SP w Starej Wsi 0:4

 

Szkoły ponadpodstawowe

LO im. Gałczyńskiego – LO im. Słowackiego 2:1

ZSE-G – Technikum Nukleoniczne 4:0

Technikum Nukleoniczne – LO im. Gałczyńskiego 1:2

LO im. Słowackiego – ZSE-G 3:0

ZSE-G – LO im. Gałczyńskiego 0:2

LO im Słowackiego – Technikum Nukleoniczne 6:0

eee

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.