Magiczny Dąb i cień marszałka

Jawajski teatr cieni opowiadający o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, marszałku Józefie Piłsudskim i powstaniu szkoły w Warszawicach to niecodzienne połączenie, ale bardzo udane i sugestywne. Niespełna ośmiominutowa animacja jest kolejnym świetnym projektem, który powstał w Publicznej Szkole Podstawowej w Warszawicach pod okiem nauczycielki plastyki Zofii Syfert

PRZEMEK SKOCZEK

    Uczniowie warszawickiej podstawówki powtórzyli sukces sprzed roku. Wzięli udział w V edycji Programu Edukacja Inspiracja i zakwalifikowali się do finału. Jako jedyna szkoła na Mazowszu i jedna z 40 w całej Polsce dostali grant na realizację projektu filmowego. Ubiegłoroczny projekt „Bajka moich dziadków moją bajką” polegał na zbieraniu od seniorów różnych lokalnych bajek, wybraniu jednej z nich i zrealizowaniu na jej podstawie filmu w animacji plastelinowej poklatkowej.

    – Sądzę, że doceniono fakt, że ten projekt łączył pokolenia i jednoczył społeczność szkolną. Dlatego teraz zrobiliśmy podobnie, ale zamiast bajek postanowiliśmy zebrać prawdziwe lokalne historie. Ogłosiliśmy wśród uczniów konkurs. Wygrało opowiadanie „Magiczny dąb” Joachima Serafina i to na nim oparliśmy nasz scenariusz – opowiada Zofia Syfert, nauczycielka plastyki w szkole w Warszawicach, ale też w otwockim Liceum Ogólnokształcącym im. K.I. Gałczyńskiego. – Jest to prawdziwa historia, która sięga roku 1918, a potem lat 30., gdy budowano naszą szkołę i nadawano jej imię Józefa Piłsudskiego. Posadzono wtedy dąb, który rośnie tu do teraz, a w jego korzeniach zakopano butelkę z pieśnią o marszałku – dodaje.

    Najciekawsza jest może nie sama opowieść, ale jej forma. Zdecydowano się bowiem na wykorzystanie techniki jawajskiego teatru cieni Wayang. Uczniowie pracowali nad tym kilka miesięcy, robiąc scenę, scenografię i zwiewne, półprzezroczyste laleczki z ruchomymi kończynami, które były potem animowane za pomocą długich patyczków. Po wielu próbach swój spektakl nagrali na „setkę”, czyli bez przerw i cięć montażowych. Efekt jest imponujący, zważywszy na to, że pracowali nad tym uczniowie z klas 5-8 szkoły podstawowej.

    A oto skład tej zdolnej i ambitnej grupy: Weronika Hładuń, Antonina Traczyk, Zuzanna Maciejewska, Malwina Kordas, Wiktoria Bąk, Julia Molak, Julia Sidorczuk, Maja Urbańska, Gabriela Grzegrzółka, Oliwia Popis, Małgorzata Stefan, Oliwia Dubińska i Jakub Talarek. Wielkie gratulacje!

O uczniach z Warszawic pisaliśmy już wcześniej: Marzenie spełnione klatka po klatce

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.