Nowe miejsce na klub seniora

Czy otwocki klub seniora będzie miał siedzibę w budynku OSM przy ul. Poniatowskiego 1 zamiast w lokalu po Banku Spółdzielczym przy ul. Hożej? Taki pomysł przedstawił podczas majowej sesji rady miasta prezydent Jarosław Margielski. Ta propozycja podoba się przedstawicielom środowisk otwockich seniorów, którzy obejrzeli nową lokalizację

O potrzebie znalezienia siedziby dla otwockiego klubu seniora mówi się już od kilku lat. W tym czasie pojawiały się propozycje różnych lokalizacji, ale najpoważniej pod uwagę brano lokal po dawnym Banku Spółdzielczym u zbiegu ul. Hożej i ul. Karczewskiej. Po nieudanych próbach pozyskania dofinansowania zewnętrznego na adaptację tych pomieszczeń na miejsce spotkań dla seniorów rada miasta zdecydowała się zapisać w budżecie na ten cel 200 tys. zł. Teraz okazuje się, że inna lokalizacja może być atrakcyjniejsza od wspomnianego budynku. Chodzi o lokal Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej  znajdujący się przy ul. Poniatowskiego 1. W środę, 25 maja na wizję lokalną w tym miejscu prezydent Otwocka Jarosław Margielski i prezes OSM Józef Smorąg zaprosili m.in. przewodniczącego Miejskiej Rady Seniorów Jana Górzyńskiego, wiceprzewodniczącą Zofię Szerszewską i prezes Otwockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Reginę Morawską-Stec.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez urząd miasta, lokal o powierzchni ponad 160 m kw. z dużą salą i możliwością zainstalowania windy jest idealnym miejscem do aktywizacji osób starszych z terenu Otwocka. Przestronna sala daje również możliwość organizowania sesji Miejskiej Rady Seniorów, sesji rady miasta, komisji czy konsultacji społecznych. Poza tym znajduje się w dogodnej lokalizacji, co jest bardzo ważne dla seniorów. W pobliżu jest park miejski, przystanek, biblioteka, teatr i urząd miasta. W sąsiedztwie jest zielony teren po przedszkolu przy ul. Kruczej, gdzie, jak zaproponował prezydent Jarosław Margielski, mogłoby powstać miejsce z altaną przeznaczone do rekreacji seniorów. Ze strony miasta adaptacja tych pomieszczeń mogłaby rozpocząć się już niebawem, aby jeszcze na koniec roku otworzyć tam klub seniora.

Prezes UTW Jadwiga Morawska-Stec w rozmowie z „Linią” przyznaje, że lokal i propozycja miasta spodobały się obecnym na spotkaniu przedstawicielom seniorów. – To miejsce ma bardzo dużo zalet. Znajduje się w znakomitej lokalizacji w centrum miasta, jest przestronne, a samych studentów UTW jest 130, więc niewiele lokali w Otwocku pomieści taką liczbę. Lokal ma też zaplecze kuchenne, co jest atrakcyjne np. pod kątem zajęć kulinarnych dla seniorów. Na parterze znajduje się kawiarnia, z której moglibyśmy korzystać. Wisienką na torcie jest ogródek, w którym mogłaby stanąć altana, gdzie seniorzy spędzaliby czas na świeżym powietrzu – wylicza Morawska-Stec. – W Otwocku takie miejsce jest bardzo potrzebne, zwłaszcza dla takich osób, o których nie wiemy. Aktywni seniorzy korzystają z naszej oferty, ale jest przecież mnóstwo osób, które mogłyby wyjść z domu, spotkać się z innymi, porozmawiać, mieć swoje miejsce, gdzie mogliby atrakcyjnie spędzić czas – obejrzeć razem film, posłuchać koncertu, wykładu, wziąć udział w warsztatach czy zajęciach. Bardzo liczymy na to miejsce i na to, że zapowiedzi pana prezydenta wreszcie będą zrealizowane – podkreśla prezes UTW.

Aby spełnić funkcje klubu seniora, lokal musi przejść jeszcze prace adaptacyjne. Ważną sprawą jest też montaż windy, aby seniorzy bez przeszkód mogli dostać się do zaadaptowanych pomieszczeń. Decyzje w tej sprawie mają zapaść na najbliższych posiedzeniach komisji rady miasta.

SW

One thought on “Nowe miejsce na klub seniora

  • 9 czerwca 2022 o 23:05
    Permalink

    To zdecydowanie lepsza lokalizacja, cieszy też kompleksowe spojrzenie na potrzeby ludzi starszych. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany przez radę będzie można jedynie przyklasnąć.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.