Nowoczesny PSZOK dla mieszkańców miasta Otwocka

Na ukończeniu jest budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) dla miasta Otwocka. Ta nowoczesna instalacja, o koszcie całkowitym Projektu w wysokości 4 863 827,90 zł i kosztach kwalifikowanych 3 986 730,00 zł jest w 85 proc. sfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dzięki przyznanej beneficjentowi Otwockiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. dotacji w wysokości 3 388 720,50 zł.

PSZOK jest przeznaczony do bezpiecznego dla środowiska i ludzi postępowania z odpadami, zbierania odpadów komunalnych dostarczonych przez mieszkańców miasta Otwocka.

Zastosowane rozwiązania mają na celu zapewnienie bezpiecznego i wygodnego dla mieszkańców odbioru odpadów komunalnych.

PSZOK będzie pełnił też dodatkowo funkcję edukacyjną i informacyjną (na terenie znajdują się elementy edukacyjne i tablice informacyjne) na temat:

 • zasad funkcjonowania PSZOK-u i sposobu gospodarowania odpadami komunalnymi, zasad selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz dalszych etapów zagospodarowania odpadów komunalnych,
 • zapobiegania powstawaniu odpadów, w tym np. odbiór przedmiotów nadających się do ponownego użycia, kompostowania odpadów w przydomowych kompostownikach.

Nowy PSZOK powstaje z inicjatywy prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego na wniosek OPWiK, aby mieszkańcy mieli lepszą dostępność do punktu selektywnej zbiórki odpadów ze wszelkimi udogodnieniami. Miasto Otwock uniezależni się od zewnętrznych podmiotów, które dotychczas realizowały to zadanie. Co ważne, mieszkańcy będą mogli przywozić także styropian budowlany pochodzący z wykonywanych przez nich remontów, co dotychczas było problematyczne.

Nowoczesna instalacja jest zlokalizowana na terenie OPWiK przy ul. Kraszewskiego 1. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma MTM Budownictwo Sp. z o.o. z Tarnowa.

Budowa PSZOK-u jest na etapie kończenia prac budowlanych. Zostały wykonane rampa z zadaszeniem, boksy na odpady, magazyn i warsztat, wiata edukacyjna. Wykonano nawierzchnię placu z chodnikami i zjazd z ul. Kraszewskiego na teren PSZOK-u.

Obecnie trwają dostawy kontenerów, prasokontenerów, wyposażenia magazynów, warsztatu i biurowego budynku kontenerowego z salą edukacyjną. Teren wokół został uporządkowany i zagospodarowany, wykonano też nasadzenia drzew i urządzono zieleń.

Otwarcie nowego PSZOK-u jest planowane w sierpniu br. Początkowo będzie on czynny dwa razy w tygodniu, w piątki w godzinach 12-20 i w soboty od godz. 8 do16. Czas pracy będzie dostosowany do potrzeb mieszkańców.

Jak podkreśla prezydent Jarosław Margielski, własny PSZOK wybudowany dzięki funduszom unijnym ograniczy w budżecie Otwocka koszty funkcjonowania tej instalacji, zwiększy jakość usług i dostępność dla mieszkańców, ale przede wszystkim będzie pełnił funkcję edukacji ekologicznej. Realizacja inwestycji pozytywnie wpłynie na ograniczenie powstawania tzw. dzikich wysypisk, przez co wymiernie przyczyni się do poprawy jakości środowiska, a tym samym warunków życia mieszkańców Otwocka.

materiał płatny

8 komentarzy do “Nowoczesny PSZOK dla mieszkańców miasta Otwocka

 • 30 maja 2022 o 12:47
  Permalink

  4,8mln, za kawałek parkingu, wiatę i pojemniki na śmieci?
  Który element tego przedsięwzięcia jest taki nowoczesny? Żarówki LED?
  Ta wiata edukacyjna to świetny pomysł, wycieczki z sąsiednich gmin będą przyjeżdżać żeby się tam edukować.
  Może mała ankieta:
  Przyjedziesz się edukować na miejscu czy zasięgniesz informacji przez telefon/internet?

  Odpowiedz
  • 31 maja 2022 o 10:40
   Permalink

   5 mln. Pewnie ze 4mln to działka bo fotowoltaika tyle nie kosztuje;))

   Odpowiedz
   • 31 maja 2022 o 12:17
    Permalink

    chyba nie bo
    „Nowy PSZOK powstaje z inicjatywy prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego na wniosek OPWiK, ”
    ” instalacja jest zlokalizowana na terenie OPWiK”
    sami od siebie kupują, szkoda że za nasze?

    Odpowiedz
  • 31 maja 2022 o 15:45
   Permalink

   No nie wiem wydaje mi się że realna cena za taką inwestycję z tego co widzę po cenach rynkowych ogólnie za roznirgo radzaju inwestycje publiczne. Czym się mieszkaniec czerwonej strefy tak ekscytuje ?

   Odpowiedz
 • 30 maja 2022 o 15:19
  Permalink

  Zabawne, jestem regularnie na Zachodzie, m.in. w Niemczech. Cos takiego jest tam w kazdej 10tysiecznej dzielnicy. Czyli w Otwocku powinno byc tego przynajmniej 4 sztuki !

  A gdy ostatnio tlumaczylem tam komus, ze w Polsce dopiero calkiem niedawno wprowadzono „butelkomaty” i ze jest to tzw. „ostatni krzyk”, to nikt nie chcial mi wierzyc. Bo (abstrahujac od bylego NRD) nikt z zyjacych nie potrafil sobie przypomniec swiata bez tego. 🙂

  Eeeeeech ta nasza madra/wspaniala-inaczej Polska…..

  No ale szabelki, wojennki, oreze, oredzie, woda swiecona, Antekmuzykantek , Wolodyjowski i Halka. Oraz niezliczone, sic, megaprojekty, „jakich swiat nie widzial”. Zolnierze z bagnetami na otwarciu malej estakady. Aha, no i samoloty na cokolach. 🙂

  Odpowiedz
 • 31 maja 2022 o 16:02
  Permalink

  Obstawiajcie: będzie msza na otwarcie przszoku, czy nie będzie? Co?

  Odpowiedz
  • 31 maja 2022 o 18:38
   Permalink

   Bedzie, napewno. Gigantyczna, ekumeniczna, patriotyczna. Z transmisja TV dla amerykanskiej (pisowskiej) Polonii, a komentator w studiu w Toruniu. Cos w tym rodzaju: ht tps://www.youtube.com/watch?v=LGPqtXv72Wg :-)))

   Odpowiedz
 • 2 czerwca 2022 o 10:21
  Permalink

  Na jeszcze większym zadupiu trzeba to było otworzyć. Na pewno ludzie z jedną przepaloną świetlówką albo tosterem będą walić drzwiami i oknami.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.