Uczniowie chcą paneli

Grupa uczniów „EcoVolt” ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Otwocku przystąpiła do projektu edukacyjnego „Postaw na Słońce”. Młodzież zdobyła wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii (OZE) i teraz stara się, żeby znalazły się one w ich szkole

W dobie kryzysu klimatycznego takie inicjatywy są bezcenne. Uczą bowiem młodych, jak zadbać o lepszą przyszłość. Uczniowie z grupy „EcoVolt” zyskali wiedzę dotyczącą problemów związanych z wyczerpywaniem się surowców, z których energia jest pozyskiwana, dowiedzieli się, jaki jest wpływ tego zjawiska na środowisko i jakie są społeczne skutki jego zanieczyszczania. Poznali efektywność energetyczną OZE i możliwości wsparcia finansowego dla mikroinstalacji.

– W drugim etapie konkursu przystąpiliśmy do części badawczej. Korzystając z udostępnionych w projekcie kalkulatorów, opracowaliśmy raporty energetyczne dla trzech domów oraz budynku naszej szkoły. Uwzględniając zużycie energii w poszczególnych pomieszczeniach, wskazaliśmy te najbardziej energochłonne. Następnie przygotowaliśmy schematyczne plany budynków z naniesionymi na dachu panelami fotowoltaicznymi. Podjęte przez nas działania znacząco wpłynęły na naszą wiedzę. Informacjami dzielimy się z innymi: społecznością szkolną, rodzicami, dyrekcją szkoły i władzami miasta oraz mieszkańcami Otwocka i okolic, zachęcając do stosowania nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań – podkreślają młodzi aktywiści ze Szkoły Podstawowej nr 12.

Efekty ich pracy spotkały się z zainteresowaniem władz miasta i nabierają realnych kształtów. Grupa spotkała się z wiceprezydentem Pawłem Walo i przedstawiła mu wyniki badań wraz z wnioskiem o instalację paneli fotowoltaicznych na budynku szkoły. Uczniowie otrzymali obietnicę, że pracownicy urzędu przeanalizują zasadność takiej inwestycji.

pds

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.