Zasłużył na uznanie

Mieszkający w Józefowie animator kultury i społecznik Ryszard Nowaczewski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. To dowód uznania dla jego wieloletnich działań związanych m.in. z promocją muzyki klasycznej

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych odbyła się pod koniec maja w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. W imieniu prezydenta RP wystąpił wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. Łącznie przyznano 21 odznaczeń. Ryszard Nowaczewski otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Został on ustanowiony w 1923 roku i jest nadawany osobom, które zasłużyły się dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, np. poprzez ofiarną działalność publiczną i charytatywną.

Dla józefowskiego animatora i społecznika to nie pierwszy dowód uznania. Już w 1978 roku otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi, a w 2011 roku uhonorowano go Srebrnym Krzyżem Zasługi. Odznaczono go także medalami Pro Memoria i Pro Patria, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa oraz Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Do odznaczenia zgłosiło Ryszarda Nowaczewskiego Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, którego jest prezesem od 2016 roku. W uzasadnieniu wniosku czytamy m.in.: „Ryszard Nowaczewski jest uznanym organizatorem i autorem scenariuszy o wysokiej randze artystycznej. Wynikiem jego pracy twórczej jest opracowanie około 500 scenariuszy różnorodnych koncertów, konkursów i festiwali. […] Najważniejszą pozycją w dorobku artystycznym są koncerty i spektakle patriotyczne oraz papieskie. Stanowią one oprawę uroczystości z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, powstań narodowych, w tym Powstania Warszawskiego, czy wybuchu II wojny światowej. […] W okresie ostatnich dziewięciu lat z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem, przy współpracy z członkami zarządu naszego stowarzyszenia, uratował przed upadkiem XXXI Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów »KSF Niepokalana«, którego jest dyrektorem. Trudno przecenić pracę Ryszarda Nowaczewskiego na rzecz polskiej kultury i jego wkład w dzieło ochrony dziedzictwa narodowego. Swoją działalność artystyczną realizuje z ogromną pasją zarówno jako animator kultury, ale przede wszystkim jako patriota i pedagog”.

– Jestem zaszczycony i było mi bardzo miło, gdy otrzymałem informację o tym odznaczeniu. Od złożenia wniosku minęło dobre półtora roku, więc była to autentyczna niespodzianka. Zawdzięczam to wyróżnienie nie tylko swojej pracy, lecz także ludziom, z którymi współpracuję: artystom, znakomitym promotorom kultury i oczywiście słuchaczom, bo to, co robimy, robimy dla ludzi i cieszy nas bardzo, gdy na naszych koncertach widownie są zapełnione – podkreśla Ryszard Nowaczewski. – Po okresie pandemicznym powoli wracamy do normalności. W tym roku zorganizowaliśmy 16 koncertów różnej rangi, nowe już szykujemy. Do listopada mamy potwierdzone kolejnych 16 terminów, w tym kilka na naszym terenie: w Józefowie, Wiązownie, Otwocku. Mam również projekty naprawdę innowacyjne w skali kraju, które będą miłą niespodzianką dla słuchaczy, ale na razie nie chcę mówić o szczegółach, by nie zapeszyć. Mam nadzieję, że ruszymy z nimi w październiku – dodaje animator kultury z Józefowa.

pds

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.