Danzel zagrał dla Natalki

Siódma edycja koncertu charytatywnego Nauczyciele Dzieciom była pod wieloma względami wyjątkowa. Mimo trudnego czasu po pandemii, inflacji i wojny na Ukrainie udało się zebrać 22 tys. zł, zgromadzić rekordową publiczność oraz skupić wokół wydarzenia wyjątkowo otwartych i pozytywnie nastawionych ludzi. Wszystko dla Natalki Chomczyk, która potrzebuje pieniędzy na poważną operację w Hamburgu

SYLWIA WYSOCKA

W niedzielę, 5 czerwca w PMDK w Otwocku odbył się koncert charytatywny zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Konopnickiej w Otwocku oraz Komitet Społeczny Nauczyciele Dzieciom. Zbierano pieniądze dla Natalki Chomczyk, która jest wychowanką przedszkola znajdującego się w ośrodku. Dziewczynka zmaga się z zespołem Aperta – chorobą genetyczną, która obejmuje wiele wad wrodzonych. Miała m.in. zrośnięte palce u rączek i nóżek, deformację twarzy, wytrzeszcz oczu i nieprawidłowy rozwój kości czaszki.

O Natalce pisaliśmy na łamach „Linii” kilkakrotnie. W swoim krótkim życiu doświadczyła odrzucenia, ale jednocześnie znalazła nową, kochającą rodzinę, którą stworzyła jej pani Małgorzata z gminy Wiązowna. Cały czas trwa walka o zdrowie i sprawność dziewczynki. Potrzeba ok. 350 tys. zł, aby przeprowadzić operację rozdzielenia paluszków prawej rączki. Tuż przed koncertem udało się uzbierać ok. 300 tys. zł, potrzeba było więc niedużo, by spełnić marzenia o poprawie sprawności i jakości życia dziecka.

Tegoroczny koncert był przygotowany już dwa lata temu, ale musiał poczekać na czasy po pandemii. Mimo to zgromadził rekordową publiczność (nie wszystkim chętnym udało się wejść), przyciągnął dużo darczyńców i sponsorów, którzy sami do ostatniej chwili zgłaszali chęć przekazania przedmiotów na kiermasz, fantów na loterie, voucherów i gadżetów na licytację. Nic dziwnego, cel był szczytny, a przygotowany program artystyczny – wyjątkowo atrakcyjny.

Jako pierwszy na scenie wystąpił Danzel – belgijski muzyk znany z hitu „Pump it up”, człowiek o wielkim sercu, który zwyciężył w ostatniej edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo” w telewizji Polsat. Zgodnie z zasadą formatu swoją wygraną w wysokości 100 tys. zł przekazał na cele charytatywne. Wybrał właśnie Natalkę, która jest podopieczną Fundacji Polsat. – Artystę wzruszyła jej historia opisana przez „Linię Otwocką” – mówi jedna z organizatorek koncertu Renata Demiańczuk. Danzel nie tylko przyjął zaproszenie i wystąpił wraz z zespołem w Otwocku, lecz  także zaskoczył wszystkich, bo zaśpiewał dwie polskie piosenki, w tym „Nadzieję” zespołu IRA, czym wywołał aplauz publiczności. Oklaskiwał także wychowanków ośrodka podczas ich występu i długo fotografował się z fanami.

Ponadto na scenie wystąpili Marek Połynko, Marcin Krępski, clown Maciej Osiejewski, zespół taneczny HIT pod kierunkiem Magdaleny Sowińskiej, Bogusława Cieślak i wielu przyjaciół ośrodka. Kulminacją wieczoru był taneczny show w wykonaniu nauczycieli z placówki przy ul. Majowej. Tym razem było utrzymane w stylistyce lat 70. O choreografię zadbał Leszek Laskowski. Stylistyka okazała się nieprzypadkowa – w tym roku SOSW obchodzi jubileusz 50-lecia. – Wiele działań realizujemy w tym roku specjalnie, dedykując je wszystkim tym, którzy w tym czasie poświęcili ośrodkowi swój czas i serce. Koncert nawiązuje do lat 70., w których placówka powstawała – podkreśliła podczas koncertu Eliza Trzcińska-Przybysz, dyrektor ośrodka. 

Wydarzeniu towarzyszył kiermasz wyrobów wychowanków PMDK, kiermasz rzemiosła artystycznego i „Bazarek PRL”. Jak zwykle podczas koncertu odbyła się licytacja przedmiotów i voucherów przekazanych na koncert, którą poprowadzili Artur Basek i Dariusz Prus.

Wśród honorowych gości znaleźli się prezydent Otwocka Jarosław Margielski i członek zarządu powiatu Kinga Błaszczyk, a także prezes fundacji Polsat Krystyna Aldridge-Holc. Po raz pierwszy na koncercie pojawiły się też kamery telewizji Polsat. – 22 tys. 693 zł 40 gr – tyle udało się nam zebrać do puszek i skarbon: z cegiełek, licytacji, stoisk i kiermaszu – relacjonuje w rozmowie z „Linią” Renata Demiańczuk. – Zbiórka jeszcze trwa, jako Społeczny Komitet Nauczyciele Dzieciom mamy zgłoszoną zbiórkę na portalu zbiórek publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji  do końca listopada. Na festynach i imprezach możemy robić akcje charytatywne, jeżeli będzie brakować pieniędzy do potrzebnej kwoty – dodaje.

Podsumowując tegoroczną edycję, Renata Demiańczuk nie kryje, że tak ogromne wsparcie zaskoczyło nawet samych organizatorów. – To była najbardziej bogata edycja. Pobiliśmy absolutny rekord, jeśli chodzi o frekwencję, zbiórkę, a także hojność darczyńców przekazujących to, co mogli. Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem, ludzie wrzucali do puszek oszałamiające kwoty. Dla nas to bardzo budujące, że po pandemii, w czasie wojnie, podczas fali pomocy uchodźcom ludzie potrafią jeszcze zdobyć się na takie gesty i solidarność. Dziękujemy samorządom, sponsorom, instytucjom, patronom,  które bardzo nam pomogły, a także ludziom dobrej woli i firmom, które po raz pierwszy same się zgłaszały – podkreśla. – Jako organizatorzy koncertu chcieliśmy serdecznie podziękować Danzelowi i jego managerowi Oskarowi Litwinowi za wielki dar serca – profesjonalny koncert i inne działania na rzecz naszej podopiecznej Natalki Chomczyk. Dzięki ich staraniom Natalka ma szansę na bardzo drogą operację przywracającą sprawność jej prawej rączki – dodaje Renata Demiańczuk .

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.