Pięć samorządów w związku

Jest już projekt uchwały w sprawie powołania otwockiego związku powiatowo-gminnego. Oprócz powiatu przystąpią do niego gminy Karczew, Osieck, Sobienie-Jeziory i Wiązowna. Związek zwiększa szanse na pozyskanie korzystnego dofinansowania powiatowych linii autobusowych

Powołanie z inicjatywy starostwa związku powiatowo-gminnego ma służyć przede wszystkim poprawie jakości i finansowania transportu na terenie powiatu otwockiego. Jest już gotowy projekt uchwały w sprawie powołania związku oraz jego statut. Podczas posiedzenia komisji gospodarki, zasobu i środowiska w czwartek, 9 czerwca pozytywnie zaopiniowano projekty uchwał.

Do związku „Otwockie przewozy gminno-powiatowe” swój akces zgłosiły gminy Karczew, Wiązowna, Osieck i Sobienie-Jeziory, przy czym dwie ostatnie gminy podjęły już własne uchwały o przyłączeniu. Władze powiatu prowadziły w tej sprawie rozmowy ze wszystkimi gminami, ale część z nich odmówiła udziału, tłumacząc, że we własnym zakresie zabezpiecza potrzeby transportowe. – Józefów ma SKM-kę, która odpowiada na potrzeby komunikacyjne mieszkańców. Podobnie Otwock i Celestynów – wskazuje Monika Kowalczyk ze Starostwa Powiatowego w Otwocku.

Po co konkretnie ma powstać związek? – W 2020 roku złożyliśmy wniosek do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o dofinansowanie dwóch linii autobusowych: Otwock – Osieck i Otwock – Kołbiel. Teraz mamy jeszcze trzecią linię Otwock – Dobrzyniec funkcjonującą od jesieni ubiegłego roku. Mieszkańcy są zadowoleni, spełniliśmy ich oczekiwania w tym zakresie – tłumaczy wicestarosta Paweł Zawada. – Traktuję to jednak jako projekt pilotażowy, który działa na zasadzie przepisów szczególnych. Będzie on funkcjonował do końca roku. Ponieważ chcemy kontynuować działalności linii, należy utworzyć związek powiatowo–gminny – podkreśla.

Utworzenie związku jest szansą na skuteczniejsze rozwiązywanie problemów, z jakimi borykają się samorządy przy organizacji publicznego transportu zbiorowego. Może też przyczynić się do ujednolicenia linii komunikacyjnych poprzez m.in. dobranie jednolitego taboru autobusowego, dopasowanie rozkładów jazdy tak, aby umożliwić pasażerom dogodniejszą przesiadkę. Łatwiej będzie też pozyskać środki z Funduszu Przewozów Autobusowych. – Zgodnie z zapisami ustawy związki powiatowo-gminne mają większe szanse na uzyskanie dopłaty niż powiaty – mówi Monika Kowalczyk. – W ostatnim rozdaniu dofinansowań grodziski związek powiatowo-gminny zgarnął pulę liczoną w milionach złotych. Ponieważ pieniędzy nie wystarczyło dla wszystkich, tylko niewiele powiatów dostało dofinansowanie. Liczymy na to, że dzięki utworzonemu związkowi łatwiej nam będzie pozyskać środki – dodaje.

Wicestarosta Zawada podkreśla również, że istotny jest czas utworzenia związku, ponieważ jego władze muszą w formie uchwały określić, które linie komunikacyjne będą funkcjonowały w 2023 roku. Związek będzie starał się o dotację z Funduszu Przewozów Autobusowych w listopadzie. Rada powiatu ma procedować uchwałę w sprawie powołania związku na czerwcowej sesji.

SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.