Potrącili rowerzystkę, gdy jechali na hulajnogach

Na ulicach powiatu otwockiego przybywa miłośników elektrycznych hulajnóg, które można wypożyczyć podobnie jak miejski rower. Choć jest to szybki i ekologiczny środek transportu, nie wszystkim się podoba. Zdarza się, że hulajnogi jadą zbyt szybko po chodniku, ścieżce rowerowej, a nawet jezdni. Do tego niektórzy użytkownicy zostawiają je gdzie popadnie. Nie zawsze są też bezpieczne. Kilka dni temu dwóch użytkowników elektrycznych hulajnóg potrąciło rowerzystkę

Hulajnogi są szybkim i tanim środkiem transportu, który od razu zdobył ogromną popularność również w Otwocku i Józefowie, gdzie w ostatnim czasie prywatna firma uruchomiła system ich wypożyczania. Otwocki ratusz informuje, że w mieście na razie będzie dostępnych 40 elektrycznych hulajnóg. Można wypożyczyć je m.in. w okolicach parku miejskiego, otwockiego urzędu miasta, PKP Otwock, PKP Świder, PKP Śródborów, przy plaży miejskiej nad Świdrem czy na skwerze zwanym dawniej „małpim gajem”.

W ostatnim czasie takie hulajnogi pojawiły się też na ulicach Józefowa. – Nagle na chodnikach, ścieżkach rowerowych pojawiło się sporo użytkowników elektrycznych pojazdów. Korzystają z nich nie tylko nastolatki, lecz także dorośli, bo można szybko przejechać z jednej części miasta na drugą albo do sąsiedniej miejscowości – tłumaczy pani Katarzyna z Józefowa. – Problem w tym, że wielu miłośników elektrycznych hulajnóg nie przestrzega przepisów. Młodzi ludzie często jeżdżą zbyt szybko i nagle zmieniają kierunek, czasami z ledwością unikając potrącenia pieszego albo wjechania pod samochód – zaznacza kobieta. To niejedyne przewinienie użytkowników jednośladów. – Często zostawiają hulajnogę w przypadkowych miejscach, np. na chodniku, ścieżce rowerowej, a nawet rzucają w krzaki – dodaje pani Katarzyna. Podobnie jest w Otwocku. – Kilka dni temu dwa elektryczne pojazdy leżały w krzakach przy ul. Kraszewskiego – zaznacza inna Czytelniczka, pani Magdalena.

Na początku ubiegłego tygodnia pan Rafał opublikował w mediach społecznościowych informację o poważnym zdarzeniu, do którego doszło w poniedziałek, 6 czerwca po południu na ul. Piłsudskiego w Józefowie, na wysokości myjni samochodowej. – Dwie osoby jadące z dużą prędkością w kierunku centrum miasta na elektrycznych hulajnogach potrąciły na chodniku trzy kobiety, w tym moją teściową, która jechała rowerem – informuje pan Rafał.

– Osoby jadące na hulajnogach nawet nie zatrzymały się, by sprawdzić czy coś się stało albo pomóc. Teściowa leżała pół godziny na chodniku, bo nie miała przy sobie telefonu, aby wezwać pomoc. Później ledwo wróciła do domu. Wtedy pojechaliśmy na ostry dyżur. Okazało się, że doznała stłuczenia żeber, głowy, ma pęknięte kolano i inne obrażenia. Sprawę zgłosiliśmy na policję – podkreśla pan Rafał. I dodaje, że mundurowi sprawdzają miejski monitoring. – Wyjaśniamy okoliczności potrącenia rowerzystki przez dwóch nieznanych sprawców, którzy jechali na hulajnogach ul. Piłsudskiego w Józefowie. Sprawcy nie zatrzymali się i nie udzielili pomocy poszkodowanej kobiecie – tłumaczy mł. asp. Paulina Harabin, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.

Józefowski samorząd przypomina użytkownikom hulajnóg obowiązujące przepisy i zasady bezpiecznego korzystania z elektrycznych pojazdów. – Hulajnogi elektryczne w Józefowie są inicjatywą zewnętrznej firmy. O szczegóły dotyczące ich funkcjonowania i wypożyczania należy zwracać się bezpośrednio do operatora – zaznacza Krystyna Olesińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Józefowie.

Jak szybko można jechać hulajnogą? – Z prędkością nie większą niż 20 km/h, ale korzystając z chodnika czy trasy rowerowej, kierujący jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, co określa się na 5-6 km/h – podkreśla Olesińska. Użytkownik hulajnogi powinien zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszym oraz nie utrudniać ruchu. – Z tego rodzaju pojazdów mogą korzystać osoby, które ukończyły 18 lat, a młodsze muszą mieć specjalne uprawnienia, np. prawo jazdy kat. AM lub kartę rowerową. Minimalny wiek osoby kierującej, niezależnie od uprawnień, to 10 lat – wyjaśnia rzeczniczka prasowa józefowskiego ratusza.

Podczas jazdy na elektrycznej hulajnodze po chodniku nie można utrudniać życia pieszym, np. jadąc z dużą prędkością slalomem między nimi. – Osoba jadąca hulajnogą powinna zawsze stosować się do znaków zakazu postoju i zakazu zatrzymywania się. Hulajnogi należy zostawiać w miejscu do tego przeznaczonym, takim jak np. stojak na rowery, lub przy krawędzi chodnika. Zdecydowanie nie wolno zostawiać hulajnogi na drogach rowerowych lub tuż przy nich – podkreśla Krystyna Olesińska.

Ajka

Kary

  • Mandat za nieprawidłowe pozostawienie hulajnogi na chodniku – 100 zł.
  • Zatrzymanie lub postój pojazdu w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących lub powoduje utrudnienie ruchu – od 100 do 300 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.