Protest przeciwko autostradzie

Tereny, przez które miałaby przebiegać planowana autostrada A50, znajdują się w strefie ochrony przyrody. W obecnym kształcie autostrada ma prowadzić m.in. przez Mazowiecki Park Krajobrazowy i gminę Wiązowna. Dlatego tuż przed weekendem przy centrum handlowym przy trasie S17 w Góraszce odbył się protest przeciwko budowie trasy A50. – Nie blokowaliśmy żadnych dróg, a protest społeczny miał spokojny przebieg –  podkreślają członkowie stowarzyszenia „Nie tędy droga”, które zorganizowało protest

fot. Stowarzyszenie „Nie tędy droga”

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ma być wielkim węzłem komunikacyjnym zlokalizowanym między Warszawą a Łodzią i połączonym z wieloma miastami torami kolejowymi oraz nowymi drogami. CPK ma przebiegać m.in. przez powiat otwocki. Proponowany przebieg trasy A50 przez nasz region jest kontrowersyjny i budzi wiele emocji wśród mieszkańców gmin Wiązowna, Karczew, Celestynów, Kołbiel i Otwock. Planowana autostrada ma prowadzić m.in. przez cenne przyrodniczo tereny: rezerwaty, bagno Całowanie, Mazowiecki Park Krajobrazowy, a nawet przez środek miejscowości. 

W piątek, 10 czerwca stowarzyszenie „Nie tędy droga” przyłączyło się do trwających tego dnia w wielu miejscowościach w całym kraju protestów, organizując protest społeczny w gm. Wiązowna. W piątek wieczorem mnóstwo przeciwników budowy trasy A50 wyszło na ulice przy centrum handlowym w Góraszce w pobliżu trasy S17. 

– Mieszkańcy m.in. gm. Wiązowna przyłączyli się do ogólnopolskiego protestu przeciwko projektom CPK. Według obecnych projektów gm. Wiązowna jest zagrożona budową trasy A50, która ma być jeszcze jedną drogą szybkiego ruchu, która przetnie gminę – podkreśla pani Sylwia ze stowarzyszenie „Nie tędy droga”. I dodaje, że protestujących wsparł osobiście wójt gm. Wiązowna Janusz Budny. – Protest przebiegał spokojnie, z żółto-czarnymi banerami. Mieszkańcy nie blokowali dróg – zaznacza pani Sylwia. Podczas protestu uczestnicy w symboliczny sposób “minutą ciszy” uczczili potencjalną dewastację Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. 

MJ

O budowie planowanej Autostradowej Obwodnicy Warszawy na wysokości powiatu otwockiego „Linia” informowała wiele razy, m.in.: https://linia.com.pl/2021/02/01/drogowcy-wybrali-korytarz-dla-autostrady/ 

https://linia.com.pl/2021/10/11/zmiencie-trase/ 

https://linia.com.pl/2021/03/23/protest-przeciwko-obwodnicy-przybiera-na-sile/ 

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.