Powstaną trzy koncepcje zagospodarowania centrum

Po kilku bezskutecznych próbach udało się wreszcie znaleźć wykonawcę projektu rewitalizacji rynku Zygmunta Starego w Karczewie. Tym razem w konkursie wpłynęło sześć ofert, z których najtańsza mieści się w kwocie zabezpieczonej na ten cel przez gminę

SYLWIA WYSOCKA

Władze Karczewa już kilka razy w tej kadencji ogłaszały postępowanie na projekt rewitalizacji rynku w centrum miasta. Dotychczas próby znalezienia projektanta okazywały się bezskuteczne albo ze względu na brak chętnych, albo brak wystarczającej kwoty. Po zmianie zakresu zadania, co było spowodowane inwestycjami w centrum Karczewa realizowanymi w ramach innych działań, udało się wreszcie skutecznie przeprowadzić przetarg. Do 20 maja oferty złożyło sześć pracowni architektonicznych. Zaproponowane kwoty wahały się od ok. 126 tys. zł do ok. 158 tys. zł. Ostatecznie 1 czerwca wybrano najtańszą ofertę opiewającą na 126 tys. 690 zł, którą zaproponowała firma Anna Miller Architekci z Żyrardowa.

Projektant jest zobowiązany do wykonania trzech wariantów koncepcji rewitalizacji rynku obejmujących również ulicę rynek Zygmunta Starego. Mają one zawierać część architektoniczną w formie graficznej i opisowej – rzut zagospodarowania terenu, charakterystyczny przekrój, wizualizację w kontekście najbliższego otoczenia, podstawowe parametry techniczne, zestawienie podstawowych powierzchni. Koncepcje muszą uwzględniać m.in. zaprojektowanie strefy parkowania samochodów osobowych i strefy rekreacyjnej, rewitalizację istniejącej zieleni, zaprojektowanie nowych nasadzeń (drzewa, krzewy ozdobne) i klombów, a także oświetlenie parkowe wraz z oświetleniem ulicznym.

Po otrzymaniu wariantów koncepcji władze Karczewa przeprowadzą konsultacje społeczne z udziałem projektanta, by wypracować optymalny wariant zagospodarowania tego terenu. Jak podkreśla burmistrz Michał Rudzki, jest to bardzo ważne miejsce dla wielu grup społecznych, które mają swoje oczekiwania wobec centrum. Kolejnym krokiem będzie wykonanie wielobranżowego projektu budowlanego i wykonawczego rewitalizacji rynku z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień i pozwoleń, specyfikacji technicznych, przedmiarów i kosztorysów. Projekt ten będzie zawierać wszystkie niezbędne elementy wraz z małą architekturą, toaletą, posadzką placu, oświetleniem i programem uzupełniającym w postaci m.in. placów zabaw.

W procesie projektowania przewidziano wystąpienie o zalecenia do konserwatora zabytków i uzgodnienie z nim koncepcji. Układ urbanistyczny Karczewa został bowiem włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków, w związku z czym nie jest możliwa np. zmiana układu urbanistycznego rynku Zygmunta Starego. Koncepcje i projekty powinny powstać do końca tego roku. Burmistrz Rudzki zapowiada, że dokumentacja pozwoli na starania o środki zewnętrzne na realizację rewitalizacji centrum Karczewa.

 

Komentarz

 

Michał Rudzki, burmistrz Karczewa

Nowe centrum miasta ma być wizytówką naszej gminy. To zadanie zakłada stworzenie projektu architektoniczno-budowlanego. Koncepcja, na bazie której powstanie ten projekt, ma określić, co jest dla nas ważne, a także uwzględniać interesy poszczególnych grup, np. przedsiębiorców, którzy prowadzą tam działalność gospodarczą, straży pożarnej, seniorów, młodzieży czy kierowców parkujących na rynku.

Na bazie tej dokumentacji będziemy mogli aktywnie starać się o dofinansowanie realizacji inwestycji. Jeśli pozyskamy środki zewnętrzne na jej realizację, będziemy mogli przejść do etapu przeprowadzenia rewitalizacji.

Przed nami bardzo ważny czas – wytyczenia kierunków rewitalizacji centrum naszego miasta. Nie chcę, żebyśmy go zaprzepaścili, jeśli chodzi o konsultacje, bo poprzednie podejście do rewitalizacji rynku bez odpowiednich konsultacji skończyło się tym, że koncepcje zostały zakwestionowane przez konserwatora zabytków i część mieszkańców. Obecny projekt musi być zgodny z układem urbanistycznym tej części miasta, a także uwzględniać potrzeby grup, których głos w poprzednich konsultacjach nie był wystarczająco usłyszany.

Chciałbym, żeby powstało centrum miasta, które będzie cieszyć oko mieszkańców i turystów. Chcę, żeby było to miejsce, o którym za kilka lat ludzie powiedzą, że są z niego dumni. Jestem przekonany, że wspólnie uda się nam stworzyć przestrzeń, w której każdy mieszkaniec będzie czuł się komfortowo.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.