Żłobek już za rok?

Są szanse, że już w roku szkolnym 2023/2024 w Karczewie powstanie żłobek dla ponad setki dzieci. Wszystko zależy od tego, jak szybko gmina otrzyma promesę na pieniądze z Polskiego Ładu, które udało się pozyskać na ten cel. – To będzie pierwszy w powiecie otwockim żłobek modułowy – zapowiada burmistrz Michał Rudzki

Pod koniec maja zostały ogłoszone wyniki II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W przypadku Karczewa oznacza to możliwość realizacji dwóch bardzo ważnych przedsięwzięć. W ramach programu przyznano gminie dotację w wysokości blisko 5 mln 300 tys. zł na budowę ul. Kusocińskiego i ul. Trzaskowskich do stadionu miejskiego oraz do Moczydła, a także prawie 4 mln 100 tys. zł na budowę miejskiego żłobka. Dzięki temu realna staje się realizacja jednej z wyborczych zapowiedzi burmistrza Michała Rudzkiego, czyli budowa placówki, w której opiekę znajdzie ok. 100-120 najmłodszych mieszkańców gminy.

Jesienią 2020 roku burmistrz informował, że wytypowano już miejsce na budowę żłobka. Chodzi o działkę na tyłach przedszkola przy ul. Kopernika, na obszarze zwanym drugim centrum miasta, ze względu na to, że w okolicy znajduje się wiele budynków użyteczności publicznej. Wtedy w rozmowie z „Linią” Michał Rudzki zapowiadał, że termin rozpoczęcia inwestycji jest planowany na 2022 rok. Po otrzymaniu dofinansowania ten termin nie wydaje się niemożliwy, ponieważ powstał już program funkcjonalno-użytkowy żłobka. Władze gminy potrzebują teraz tylko promesy, by ogłosić postępowanie na zaprojektowanie i wybudowanie placówki.

– Pozyskaliśmy ponad 4 mln zł dotacji na budowę długo wyczekiwanego żłobka. Następny etap to wprowadzenie tych środków przez radę miejską do Wieloletniej Prognozy Finansowej i tegorocznego budżetu, co będzie mogło nastąpić po zrealizowaniu niezbędnych formalności. Jesteśmy już w posiadaniu programu funkcjonalno-użytkowego żłobka, który będzie stanowić bazę do ogłoszenia przetargu w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – relacjonuje Michał Rudzki.

Burmistrz przewiduje rekordowe tempo realizacji inwestycji, bo w najbardziej optymistycznej wersji cały proces może potrwać nieco ponad rok. – Wszystko zależy od tego, kiedy będziemy mieć promesę środków z BGK. Jeśli będzie to w okolicach połowy roku, to w trzecim kwartale zaproponuję radzie miejskiej środki budżetowe na to zadanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg. Naszym celem jest to, żeby dzieci mogły pójść do żłobka już w roku szkolnym 2023/2024 – dodaje.

Jak to możliwe, by w niespełna rok zaprojektować i wybudować żłobek liczący pięć oddziałów? Odpowiedzią jest technologia. – Chcemy wybudować żłobek w technologii, w której dotąd nie powstawały placówki oświatowe w powiecie otwockim – zdradza burmistrz Karczewa. – Jest to technologia prefabrykowana z użyciem gotowych konstrukcji drewnianych obudowanych w taki sposób, że od zewnątrz budynek nie będzie różnił się od tych wykonanych w tradycyjnej technologii. Różnica jest w tempie prac, a także w tym, że budynek będzie zdecydowanie bardziej efektywny energetycznie – podkreśla.

Do budowy placówki niezbędny będzie wkład własny gminy, ale burmistrz Rudzki zapewnia, że będą to koszty rzędu 15 proc. całości inwestycji. – Bardzo się cieszę, że otworzyła się przed nami możliwość realizacji takiej inwestycji, bo to był jeden z moich głównych celów w tej kadencji, a przede wszystkim odpowiedź na potrzeby młodych mieszkańców naszej gminy – przyznaje Michał Rudzki.

SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.