Finansowy zastrzyk na zdrowie uczniów

Władze Otwocka chcą, by uczniowie mieli możliwość powrotu do sprawności fizycznej sprzed pandemii. Dlatego na początku czerwca przekazały z budżetu miasta ponad 201 tys. zł na nowy sprzęt sportowy do otwockich podstawówek. W czasie wakacji placówki go skompletują, aby od września uczniowie mogli już z niego korzystać

fot. UM Otwocka

Z ustaleń pracowni IBRIS przedstawionych jesienią ubiegłego roku wynika, że pandemia COVID-19 nie sprzyjała aktywności fizycznej. Prawie 10 proc. dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat nie ćwiczyło nawet przez jeden dzień w tygodniu. Pandemia i związane z nią ograniczenia były również głównym czynnikiem demotywującym dzieci i młodzież do uprawiania sportu. Blisko połowa badanych przez IBRiS wskazała, że  COVID-19 miał decydujący wpływ na zaprzestanie aktywności fizycznej.

Problem spadku aktywności dzieci i młodzieży zauważyły władze Otwocka, które wsparły szkoły w reaktywacji SKS-ów, a teraz zdecydowały się przeznaczyć z budżetu miasta 201 tys. 231 zł na nowy sprzęt sportowy. W czwartek, 2 czerwca w auli urzędu miasta prezydent Jarosław Margielski i przedstawiciele rady miasta wręczyli dyrektorom i nauczycielom wychowania fizycznego z otwockich podstawówek vouchery na zakup takiego sprzętu. Wcześniej, po konsultacji z nauczycielami wychowania fizycznego, dyrektorzy zwrócili się do miasta o przekazanie konkretnych kwot na zakup sprzętu, który umożliwi uczniom powrót do sprawności fizycznej. Wysokość pomocy finansowej przyznanej poszczególnym szkołom różni się w zależności od zgłoszonych przez dyrektorów potrzeb (szczegóły w ramce). W czasie wakacji placówki skompletują sprzęt, aby od września uczniowie mogli z niego korzystać. Na liście planowanych zakupów są m.in. piłki, siatki, płotki i stroje sportowe.

– Zależy nam na tym, żeby cały czas podnosić poziom lekcji wychowania fizycznego uczniów szkół podstawowych. Zwłaszcza teraz, po pandemii, jest to kluczowe działanie. Reaktywowaliśmy już SKS-y, teraz wspólnie z radnymi jesteśmy na ostatniej prostej, jeśli chodzi o poprawę infrastruktury sportowej w Otwocku. Będziemy realizować m.in. budowę krytego basenu i modernizację bazy sportowej OKS-u –  mówi prezydent Jarosław Margielski. To ważne, bo jak wskazali specjaliści podczas prezentacji wspomnianych wyników badań dotyczących aktywności dzieci i młodzieży, „sytuację na pewno poprawiłyby inwestycje w infrastrukturę, czyli budowa przez samorządy np. ogólnodostępnych skateparków, ścieżek rowerowych czy zewnętrznych siłowni”.

Vouchery dyrektorom szkół i nauczycielom wręczyli: prezydent Jarosław Margielski, wiceprzewodniczący rady miasta Arkadiusz Krzyżanowski, przewodnicząca komisji oświaty, kultury i sportu Joanna Chmielewska, przewodniczący komisji budżetu i finansów Jarosław Łakomski oraz dyrektor Oświaty Miejskiej w Otwocku Grzegorz Michalczyk. Prezydent zapewnił dyrektorów, że nie jest to ostatnia pomoc od miasta przeznaczona na doposażenie szkół w sprzęt sportowy.

SW

 

Kwoty otrzymane na zakupy sportowe zgodnie ze zgłoszonymi potrzebami szkół:

SP nr 1   – 30 tys. zł,

SP nr 2   – 22 tys. 62 zł,

SP nr 3   – 20 tys. zł,

SP nr 4   – 20 tys. zł,

SP nr 5   – 30 tys. zł,

SP nr 6   – 18 tys. 500 zł,

SP nr 7   – 1 tys. 500 zł,

SP nr 8   – 12 tys. 410 zł,

SP nr 9   – 20 tys. zł,

SP nr 12               – 26 tys. 760 zł.

One thought on “Finansowy zastrzyk na zdrowie uczniów

  • 20 czerwca 2022 o 05:27
    Permalink

    Łatwiej kupić parę piłek niż podnieść pensję nauczycielom. Betonowy świat PISu. Dookoła chodniki i puste głowy zależne od partii a Wolność? Za kratami.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.