Gmina stawia na bezpieczeństwo

Władze Celestynowa, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Fundacja Europa 112 zapraszają na wydarzenie pod hasłem „Bezpieczeństwo mojej gminy naszą przyszłością”. Piknik odbędzie się w niedzielę, 19 czerwca na terenie przy hali sportowej przy ul. Koprowskiego w Celestynowie. Początek o godz. 13

Gmina Celestynów kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo, o czym świadczą organizowane przez nią akcje, m.in. kampania edukacyjno-informacyjna „Piłeś? Zostaw rower lub samochód w domu” czy „Bądź widoczny na rowerze”. Kolejną okazją do zdobycia praktycznej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa będą obchody Gminnego Dnia Bezpieczeństwa, które odbędą się w niedzielę, 19 czerwca w Celestynowie.

Pomysłodawcą tego cyklicznego wydarzenia jest Fundacja Europa 112, której w organizacji pomagają władze gminy Celestynów oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Impreza odbywa się już po raz trzeci. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ wydarzenie wpisuje się w obchody jubileuszu 70-lecia gminy Celestynów. – Wydarzenie jest skierowane do mieszkańców gminy Celestynów, powiatu otwockiego i zaproszonych gości. Szczególnie zależy nam na udziale dzieci i młodzieży działających w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych, których w gminie Celestynów jest sześć. Cel inicjatywy to promowanie szeroko pojętego bezpieczeństwa poprzez pokazy edukacyjne takich służb jak: policja, straż pożarna, Służba Więzienna, WOPR czy Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie. Skupiamy się na problematyce związanej z zachowaniem się w sytuacjach zagrożenia, co jest szczególnie ważne, zwłaszcza w obecnej sytuacji – mówi Michał Niemiec, kierownik Biura Promocji Urzędu Gminy Celestynów.

W programie wydarzenia są m.in. warsztaty udzielania pierwszej pomocy, lekcje samoobrony i ćwiczenia z zakresu bezpieczeństwa antyterrorystycznego, a także ewakuacji poszkodowanych z budynków użyteczności publicznej. Jednym z istotnych elementów jest przybliżenie uczestnikom wiedzy dotyczącej funkcjonowania służb mundurowych z naszego terenu, ale nie tylko, bo na zaproszenie organizatorów przyjadą także przedstawiciele innych jednostek mundurowych.

Na specjalnie przygotowanych stoiskach będzie można dowiedzieć się, jak pracują poszczególne służby odpowiadające za bezpieczeństwo, m.in. straż pożarna, policja, WOPR, jednostki specjalne Wojska Polskiego czy Służba Więzienna, a także obejrzeć prezentację sprzętu, którym się posługują.

Atrakcją zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników wydarzenia będzie pokaz tresury psów z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie. Zgromadzeni goście zobaczą również musztrę paradną. W trakcie imprezy będą rozdawane akcesoria wpływające na poprawę bezpieczeństwa, np. odblaski. Będzie też food truck z jedzeniem. Zaplanowano również konkursy z nagrodami. Dwa z nich są skierowane do członków celestynowskich Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Są to konkurs plastyczny pt. „Moja straż” oraz rywalizacja pod hasłem „Śpiewam, tańczę, recytuję”. W trzecim konkursie – dotyczącym wiedzy o bezpieczeństwie – będą mogli wziąć udział pozostali uczestnicy wydarzenia.

Na terenie przy celestynowskiej hali stanie namiot zorganizowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w którym będzie można porozmawiać z trenerem ds. profilaktyki uzależnień. Opowie on, jak odróżnić poszczególne rodzaje narkotyków. Finał zaplanowano ok. godz. 16. Wtedy też zwycięzcy konkursów otrzymają nagrody ufundowane przez gminę i partnerów wydarzenia.

JS

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.