Na chwałę Boga i ojczyzny

W sobotę, 4 czerwca w kościele Matki Bożej Królowej Polski na otwockich Kresach odbył się koncert finalistów kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Religijnej i Patriotycznej Diecezji Warszawsko-Praskiej Sacrosong. Tegoroczna edycja przebiegła pod hasłem „Przyjaźń z Ukrainą”

fot. Anna Wieliczko

SYLWIA WYSOCKA

Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej Diecezji Warszawsko-Praskiej Sacrosong na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych artystycznych i religijnych wydarzeń odbywających się w Otwocku. Co roku przystępują do niego wykonawcy, którzy chcą podzielić się swoim talentem muzycznym, wielbić śpiewem Boga i oddać hołd swojej ojczyźnie. Tegoroczna edycja po raz kolejny zgromadziła uczestników z całej Polski, a także polskie chóry z Białorusi. Jak podkreślił ks. prałat Jan Śmigasiewicz, poziom artystyczny wykonań był bardzo wysoki, a zasiadający obok niego w jury ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber, dr Witold Błaszczyk i ksiądz prałat musieli długo debatować, by wyłonić laureatów.

Pierwszy etap konkursu miał formę zdalną. W tej części jury obejrzało nagrania przesłane przez wykonawców. Drugi etap to bezpośrednie przesłuchania w kościele na Kresach. Nagrody i wyróżnienia przyznano w pięciu kategoriach. Laureaci trzech pierwszych miejsc wystąpili w sobotę, 4 czerwca w koncercie laureatów, który poprowadzili Nina Balikowska i Jan Gawron.

Zorganizowanie festiwalu było możliwe dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, którzy co roku oddają swój czas i serce, by uczta duchowa, jaką jest koncert laureatów, miała jak najlepszą oprawę i jak najwyższy poziom. – To wielkie osoby, bez których tego festiwalu w takim kształcie by nie było – podkreśla ks. Śmigasiewcz. I zaznacza, że z tak sprawnymi organizatorami i oddanymi ludźmi, przy wsparciu władz miasta i prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego, który był gościem honorowym koncertu laureatów, w przyszłym roku planuje festiwal z jeszcze większym rozmachem. – Możemy pochwalić się nie tylko zielonym miastem, ale i kwitnącą kulturą. Trzeba to wykorzystać – mówi ks. Śmigasiewicz.

Społecznymi organizatorami festiwalu są: Beata Olszewska, Mariusz Konowrocki, Anna i Mariusz Wieliczkowie, Aneta Redzińska, Robert Zając, Mateusz Zając, Wiesław Bojanowski, Krzysztof Szczegielniak, Marta Jarząbek, Hanna Majewska-Smółka, Dominik Kozera, Agnieszka Walenda, Jan Górzyński, Krystyna Obara-Morawska, Krystyna Szymańska, Ewa Łoszajć, Olga Wysocka-Fotek, Ida Fotek, Wioletta Szyjer, Mariola Bednarska, Magdalena Wojciechowska, Kornelia Dudzicka, Antonia Wieliczko.

Tegoroczny koncert miał szczególny charakter. Choć co roku przyciąga wykonawców zza wschodniej granicy, wobec zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę wyjątkowych wzruszeń dostarczyli artyści solidaryzujący się z ofiarami wojny. Przekrój wiekowy uczestników konkursu pozwolił podziwiać zarówno uzdolnione wokalnie dzieci i młodzież, jak i dojrzałych artystów.

Laureaci konkursu:

Zespoły dziecięce do ukończenia 13 lat

I miejsce – nie przyznano

II miejsce – nie przyznano

III miejsce – nie przyznano

wyróżnienie – Szczęśliwe dzieciaki, Czarnówka („Pasterzem jest”)

              

Soliści – dzieci do ukończenia 13 lat

I miejsce – Sara Niemczyk, Niebieszczany („Matko o twarzy”)

II miejsce – Agata Witza, Gdynia („Czy wojna jest”)

III miejsce – Emilia Tabała, Ciotusza Nowa („Modlitwa o pokój”)

wyróżnienie – Nadia Czubacka, Altanka k. Sochaczewa („Uwierz, Polsko”)

wyróżnienie – Wiktoria Wolańska, Radzymin („Matko, czy Ty wiesz”)

              

Zespoły od 17 lat

I miejsce – Warszawski Chór Międzyuczelniany („Pie Jusu” i „Modlitwa obozowa”)

II miejsce – Zespół św. Cecylii, Warszawa („Każdy spragniony” i „Cantata o pokój”)

III miejsce – ex aequo: Chór Con Fuoco, Piaseczno („O ziemio Polska”), Chór         Kraj rodzinny z zespołem instrumentalnym Fajerwerk, Białoruś („Modlitwa kapłańska”)

              

Soliści i młodzież (od 13 lat do ukończenia 17 lat)

I miejsce – Aleksandra Juchniewicz, Szczecin („Nie zobaczysz, Matko, syna”)

II miejsce – Julia Rączka, Bielsko-Biała („Ty tylko mnie poprowadź”)

III miejsce – nie przyznano

wyróżnienie – Weronika Kołodziejak, Regów („Matko, tyś płakała”)

wyróżnienie – Paweł Madzia, Nowy Sącz („Wolność”)

              

Soliści od 17 lat

I miejsce – Zuzanna Worek, Klonowo („Golgoto”)

II miejsce – Edyta Szeligowska, Jeżów („Tango na głos”)

III miejsce – Monika Sokołowska, Czarnówka („Pytasz mnie”)

wyróżnienie – Ewa Domańska, Warszawa („Do ciebie, Matko”)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.